آموزش عالی با سیستم تکمیل ظرفیت موافق نیست، حذف کنکور زمان بر است

به گزارش نامیت، مجتبی شریعتی نیاسر شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب که مراکز آموزش عالی باید قانون مند کار نمایند گفت: آموزش عالی و مراکز آموزش عالی باید بر محور قانون حرکت نمایند و دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی توجه داشته باشند که در مسیر قانون حرکت نمایند در غیر این صورت با آنان برخورد می گردد.

آموزش عالی با سیستم تکمیل ظرفیت موافق نیست، حذف کنکور زمان بر است

وی اضافه کرد: آمایش آموزش عالی به طور جدی در ستاد آموزش عالی کشور در حال پیگیری است که ستاد ویژه ای برای این امر اختصاص داده شده است.

شریعتی با بیان این مطلب که امروز حدود 2 هزار مرکز دانشگاهی در سطح کشور گفت: هرکدام از دانشگاها باید مأموریتشان مورد توجه قرار بگیرد خصوصا دانشگاه های در حال توسعه، دانشگاه های سطح یک و توسعه یافته در محور دانش و در حوزه خود فعالیت می نمایند.

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری همچنین اضافه کرد: بیش از 180 مرکز دانشگاهی در استان فارس در حال فعالیت هستند و این استان یکی از استان های خوب و مطرح در آموزش عالی استان فارس است و علت آن نیز به خاطر داشتن ظرفیت و پتانسیل خوبی که دارا می باشد.

شریعتی اعلام کرد: بعضی از دانشگاه ها مطابق استاندارد های ما نیست که با سیاست های طرح آمایش ساماندهی شوند و در مأموریت خود رشد پیدا نمایند.

وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز به عنوان دانشگاه ارزشمند،کلیدی و محوری، سطح یک و باسابقه گفت: این دانشگاه یکی از بهترین مراکز دانشگاهی است و انتظار ما این است که این دانشگاه مادر نقش محوری در راستای راهنمایی طرح آمایش در سطح استان داشته باشد.

معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص تحقق شعار مهارت افزایی و ارتقاء توان اشتغال زایی گفت: تصور ما این است که استان فارس در این زمینه پیشتاز باشد چون پتانسیل و ظرفیت های خوبی دارد و باور ما این است مدیران دانشگاه ها می توانند مهارت های دانش جویان را فراتر از آن چیزی که از مبانی نظری می آموزند افزایش دهند.

شریعتی با بیان اینکه ما باید کوشش کنیم جوانان ما آنچه می آموزند عملا بتوانند به کار بگیرند گفت: باید توجه ویژه به دروس عملی و کاربردی گردد و در آخر رصد دانش آموختگان در دستور کار قرار بگیرد.

وی از سه اولویت در آمایش مطرح کرد و اضافه کرد: اولویت اول طرح مأموریت گرایی در دانشگاه اولویت دوم مدیریت منطقه ای به گونه ای انجام گیرد که تصمیم گیری ها به جای استان تهران در خود مناطق صورت بگیرد و اولویت سوم ساماندهی به مراکز آموزش عالی است.

شریعتی همچنین با اشاره به حذف کنکور در سال های آینده گفت: در همه استان ها با کاهش داوطلب روبرو هستیم که امیدواریم تا 10 سال آینده سیر صعودی پیدا کند و فرایند حذف کنکور زمان بر است.

وی اضافه کرد: ما به دنبال تفکیک رشته های با آزمون و بدون آزمون هستیم تا داوطلبان بدون دغدغه بتوانند رشته مورد نظر را انتخاب نمایند.

شریعتی درباره حمایت از حوزه های بین رشته ای در دانشگاه ها گفت : جهان به سمت هم افزایی بین رشته ها میرود و ما در سه سال گذشته بیش از 70 مجوز بین رشته ای صادر کردیم.

وی گفت: آموزش عالی با سیاست های تکمیل ظرفیت موافق نیست و دانشگاه ها نمی توانند آنرا مدیریت نمایند و باعث نابسامانی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 94

به "آموزش عالی با سیستم تکمیل ظرفیت موافق نیست، حذف کنکور زمان بر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش عالی با سیستم تکمیل ظرفیت موافق نیست، حذف کنکور زمان بر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید