بخشنامه دستمزد سال 1399 کارگران ابلاغ شد

به گزارش نامیت، وزیر کار بخشنامه مشخص حداقل مزد کارگران در سال 1399 را به تمام کارفرمایان و کارگاه های مشمول قانون کار ابلاغ کرد.

بخشنامه دستمزد سال 1399 کارگران ابلاغ شد

به گزارش ایسنا، در بخشنامه ابلاغی از سوی وزیر کار، شورای عالی کار جابه جایی بخشی از مبالغ ریالی مزایای مستمر موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون کار با مزد مصوب در طول سال 99 را در صورت فراهم بودن شرایط اقتصادی کشور در دستور کار قرار خواهد داد.

درخصوص پیشنهاد افزایش کمک هزینه مسکن کارگران نیز مقرر شده این پیشنهاد پس از توافق طرفین و تصویب شورای عالی کار به هیات وزیران ارسال شود.

در بخشنامه ابلاغی وزیر کار اعلام شده که واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود علاوه بر اجرای این مصوبه می توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب پیمان های دسته جمعی و موافقتنامه های کارگاهی پس از تایید وزارت کار اقدام کنند.

با ابلاغ مصوبه معین حداقل مزد کارگران از ابتدای سال جاری حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای همه کارگران مشمول قانون کار اعم از قرارداد دائم یا موقت 611 هزار و 809 ریال و سایر سطوح مزدی روزانه 15 درصد مزد ثابت به اضافه روزانه 30 هزار و 338 ریال خواهد بود.

همچنین به کارگرانی که در سال 99 دارای یک سال سابقه کار شده یا یکسال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنها گذشته باشد روزانه مبلغ 58 هزار و 333 ریال به عنوان پایه سنوات پرداخت خواهد شد.

براساس مصوبه دستمزد شورای عالی کار در راستای افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمام کارگران دائم و موقت مقرر شده از ابتدای سال جاری کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار تحت عنوان مزایای رفاهی و انگیزشی به هر کارگر مجرد یا متاهل ماهانه مبلغ چهار میلیون ریال از سوی کارفرمایان پرداخت شود.

با توجه به ابلاغ بخشنامه حداقل مزد کارگران از سوی وزیر کار افزایش حق مسکن کارگران که پیش از این سخنگوی دولت از آن خبر داده بود در صورت توافق گروه های کارگری و کارفرمایی و تصویب شورای عالی کار و ارسال به هیات وزیران عملیاتی خواهد شد.

شورای عالی کار در جلسه 20 فروردین ماه 1399 با افزایش 21 درصدی حداقل دستمزد کارگران پایه حقوق کارگران را از یک میلیون و 517 هزار تومان به یک میلیون و 835 هزار تومان افزایش داد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 895

به "بخشنامه دستمزد سال 1399 کارگران ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه دستمزد سال 1399 کارگران ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید