توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح

به گزارش نامیت، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق گفت مدارک لازم برای دستگیری عناصر مسلح و نفوذی در تظاهرات های مردمی را در اختیار دارد.

توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح

به گزارش گروه بین الملل نامیت، در سایه تداوم تظاهرات های مردمی در استانهای مختلف عراق، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور طی کنفرانس خبری روز دوشنبه (امروز 28 اکتبر) به ارائه توضیحاتی درباره جدیدترین تحولات مربوط به این اعتراض ها پرداخت.

به نوشته پایگاه خبری المسلة، سرتیپ ستاد عبدالکریم خلف گفت: تداوم برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز مردمی تا زمانی که از خشونت به دور است، منعی ندارد. ما مطالبات تظاهرات کنندگان را تایید می کنیم اما نمی توانیم رفتار برخی از آنها را بپذیریم.

این مقام نظامی توضیح داد، تجمع تظاهرات کنندگان در مکان هایی که مجوز برای آن صادر نشده، جایز نیست. ما تمامی اسناد و مدارک مربوط به حضور عناصر مسلح در صفوف تظاهرات کنندگان را در دست داریم و دستور بازداشت آنها نیز صادر شده است.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق با بیان اینکه سرویس های اطلاعاتی اقدامات لازم برای شناسایی این افراد مسلح و بازداشت آنها در زمان مناسب را انجام می دهند، تأکید کرد که اجازه نخواهند داد تظاهرات به ضرر شهروندان عراقی تمام شود.

به گفته خلف، نیروهای وزارت کشور اجازه ندارند از اسلحه استفاده کنند و تاکنون چهل مدرسه حقوق بچه ها را زیر پا گذاشته اند و آنها را در موضع گیری های سیاسی دخیل کرده اند و به همین دلیل بازخواست خواهند شد.

این مقام عراقی همچنین درباره نقش نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم نیز توضیحاتی داد و گفت، نیروهای مبارزه با تروریسم مامور حفاظت از تاسیسات و نهادهای حیاتی و سیاسی هستند و هیچ نقشی در پایان دادن به شورش و تظاهرات ها ندارند.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق با اشاره به اینکه کشته ها و زخمی های هم از تظاهرات کنندگان و هم از نیروهای امنیتی بوده اند، تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد که خشونت در کشور رواج یابد و این امر از نظر ما مردود است. تلاش نیروهای امنیتی نباید منحرف شود و ما اجازه نخواهیم داد که به آنها تعدی شود.

وی در پایان به منع تردد اشاره کرد و توضیح داد که اختیارات مربوط به مسئله وضع مقررات منع آمد و شد جزئی یا کلی، به استانداری ها واگذار شده که با توجه به شرایط موجود اجرایی می شود. هیچ فرد مشمول مصونیت نمی شود و امیدواریم، تظاهرات کنندگان مطالبات خود را به صورت مسالمت آمیز پیگیری کنند. تحقیقات درباره عاملان به خشونت کشیده شدن تظاهرات ها همچنان ادامه دارد و دستگاه قضائی مسئولیت این امر را برعهده می گیرد.

معترضان عراقی از ظهر جمعه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز کرده اند. درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در برخی از شهرهای عراق مقامات عراقی را مجبور به وضع مقررات منع آمد و شد در هفت استان کرده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 545

به "توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید