خبرنگاران الزرفی: عراق یک کشور مستقل است

به گزارش نامیت، بغداد- خبرنگاران- عدنان الزرفی نخست وزیر مکلف عراق دوشنبه شب در توییتی نوشت که عراق به عنوان یک کشور مستقل فدرال، قانون اساسی دارد که ضامن وحدت همه اقوام است.

خبرنگاران الزرفی: عراق یک کشور مستقل است

الزرفی در این توییت تأکید کرد که جمهوری عراق یک کشور فدرال و کاملا آزاد و مستقل است.

وی نوشته که نظام سیاسی عراق، جمهوری دموکراتیک و دارای مجلس است و قانون اساسی وحدت عراق را تضمین می کند.

عدنان الزرفی 27 اسفند گذشته با حکم برهم صالح رییس جمهوری عراق بدون توجه به حق قانونی جریان های شیعه در معرفی نخست وزیر، مأمور تشکیل دولت انتقالی در عراق شد؛ اقدامی که خشم و اعتراض شدید بیت شیعی عراق را برانگیخته و مخالفت ها همچنان با او ادامه دارد.

این در حالی است که الزرفی جمعه گذشته نیز در بیانیه ای گفت که قصد کناره گیری از تشکیل دولت عراق را ندارد و کابینه خود را برای رأی اعتماد به مجلس معرفی می کند.

وی همچنین شنبه گذشته در نامه ای به محمد الحلبوسی، برنامه های دولت خود را به رییس مجلس عراق گفت.

در این نامه الزرفی برنامه دولت خود را در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس حول محور مهار ویروس کرونا، تهیه بودجه 2020 و فراهم کردن بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور قرار داده است.

نخست وزیر مأمور تشکیل دولت عراق، به تاریخ مشخصی در برنامه خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی در این کشور اشاره نکرده است.

سازماندهی نیروهای مسلح و حمایت از الحشد الشعبی و پیشمرگه به عنوان نیروهای رسمی عراق از دیگر برنامه های دولت الزرفی عنوان شده است.

وی همچنین بر انحصار سلاح در دست دولت و پایان بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تأکید کرده است؛ بدون آنکه در این خصوص، جزییات اجرای برنامه ای را عنوان کند.

الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و کمک به اقشار فقیر جامعه، بهبود وضع اقتصادی از طریق کاهش هزینه های دولت و حل مسائل بین بغداد و اربیل نیز اشاره کرده است.

نخست وزیر مأمور تشکیل دولت عراق در مورد روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان کرده و گفته که تلاش می کند عراق، محلی برای پیوندها و نه درگیری ها باشد.

اعطای صلاحیت های بیشتر به استان ها، حمایت از بخش آموزش و پرورش و دادن نقش بیشتر به زنان از دیگر برنامه هایی است که به طور کلی الزرفی به آنها تعهد نشان داده است.

وی به رییس مجلس عراق گفته است که در مهلت قانونی باقی مانده نیز اعضای کابینه خود را به مجلس معرفی می کند تا جلسه اعطای رأی اعتماد به کابینه اش برگزار شود.

در حالی الزرفی همچنان بر تشکیل کابینه اصرار می ورزد که فراکسیون های عمده شیعه با تکلیف او به عنوان نخست وزیر عراق مخالف هستند و کارشناسان در سایه این مخالفت های شدید، شانس او را برای تصدی این پست بعید می دانند.

الزرفی از زمان انتخاب و صدور حکم مکلف شدن (27 اسفند) 30 روز مهلت دارد کابینه خود را برای رأی اعتماد به مجلس عراق معرفی کند.

در همین حال، خبرها حکایت از آن دارد که جریان های سیاسی شیعی عراق برای معرفی مصطفی الکاظمی به جای عدنان الزرفی، نخست وزیر مکلف عراق به توافق رسیده اند.

منابع سیاسی عراق یکشنبه شب گذشته گزارش دادند که گروه های اصلی شیعه این کشور موافقت خود را با معرفی مصطفی الکاظمی به جای عدنان الزرفی برای عهده داری پست نخست وزیری عراق گفتند.

این منابع، روز یکشنبه گذشته در مصاحبه با موازین نیوز گفتند که جلسه ای در خانه رییس ائتلاف الفتح (هادی العامری) با حضور رهبر ائتلاف دولت قانون، (نوری المالکی) و رییس جریان حکمت ملی سید (عمار الحکیم)، برای بحث در مورد نامزد جدید نخست وزیری برگزار شد.

بر اساس این گزارش، به پیشنهاد مقتدی صدر رهبر جنبش صدر، الکاظمی نامزد نخست وزیری و به عنوان جایگزین الزرفی مشخص شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 874

به "خبرنگاران الزرفی: عراق یک کشور مستقل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران الزرفی: عراق یک کشور مستقل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید