سربازگیری ترکیه برای تروریست ها؛ مهاجرین کاری دَم ِدست ترین نیرو

به گزارش نامیت، کارشناس سیاسی ترکمنستان با اشاره با شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصادی در کشورهای جهان، ترکیه را پایگاهی برای گروه های تروریستی خواند تا اتباع کشورهای همسود را به عضویت خود در آورند.

سربازگیری ترکیه برای تروریست ها؛ مهاجرین کاری دَم ِدست ترین نیرو

مقصد صفر مرداف کارشناس مسائل سیاسی ترکمنستان و رئیس سازمان اجتماعی دوستی مردمان ترکمن و روس در گفت وگو با خبرنگار نامیت در بیشکک از تشدید فعالیت مبلغان سازمان های افراطی در بین مهاجرین کاری کشورهای هسمود واقع در ترکیه خبر داد.

وی گفت: به دلیل گسترش کرونا کشورهای جهان مجبور به بستن مرزها و مسیرهای حمل ونقل شدند و همچنین کارخانه ها، نهادهای دولتی، مدارس و دانشگاه ها تعطیل شدند که در نتیجه این اقدامات تعداد زیاد افراد از جمله مهاجرین کاری درآمدهای خود را از دست دادند بنابر این آنها در برابر مبلغان سازمان های افراطی آسیب پذیر شدند.

این کارشناس ترکمن شرح داد: در این نقشه ترکیه تبدیل به پایگاه انتقال شبه نظامیان جدید به سوریه و عراق شده است که در آن مهاجرین کاری سازمان همسود در صفوف سازمان های افراطی قرار می گیرند.

مرداف گفت: در اواسط ماه مارس مبلغان عرب وارد ترکیه شدند و همراه با خود بیش از 2 میلیون دلار برای استخدام نیروهای جدید آوردند و در حال حاضر مذاکره مستقیم با رهبران سازمان های تروریستی را آغاز کرده اند.

وی افزود: این منابع اقتصادی برای استخدام تروریست های جدید، خریداری سلاح، تجهیزات نظامی، مهمات، دارو و غیره استفاده می شود که تمام این اقدامات همزمان با آغاز آتش بس در ادلب صورت می گیرد.

کارشناس ترکمن خاطر نشان کرد: در حال حاضر تعداد زیاد شهروندان ترکمنستان از جمله مهاجرین کاری در قلمروی ترکیه قرار دارند و بر اساس اطلاعات غیررسمی شمار آنان به یک میلیون نیز می رسد که به دلیل گسترش کرونا آنها درآمدهای خود را از دست دادند و حتی پولی برای غذا ندارند.

این کارشناس گفت: دانشجویان ترکمن واقع در ترکیه خبر می دهند که مبلغان 2 هزار دلار برای حضور در سازمان های افراطی در سوریه می دهند و شرایط سخت زندگی آنها را مجبور به پذیرفت پیشنهاد مبلغان کند.

سپرمرداف شرح داد: در ترکیه شهروندان دیگر کشورهای سازمان همسود نیز قرار دارند و شرایط فعلی آنها تهدیدات قابل توجهی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: پس از اتمام قرنطیه در تمام کشورهای جهان از جمله ترکیه مسائل اقتصادی تشدید می شود و آنکارا حتما به مهاجرین کاری فشار خواهد آورد و شهروندان کشورهای سازمان همسود مجبور به جستجو منابع درآمد غیرقانونی می شوند که این شرایط بستر مطلوب برای مبلغان را ایجاد می کند.

سپرمرداف گفت: کشورهای عضو سازمان همسود و به ویژه آسیای مرکزی باید هر چه سریعتر شهروندان خود را از ترکیه خارج کنند تا آنها در چنگال های سازمان های افراطی قرار نگیرند.

انتهای پیام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 884

به "سربازگیری ترکیه برای تروریست ها؛ مهاجرین کاری دَم ِدست ترین نیرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سربازگیری ترکیه برای تروریست ها؛ مهاجرین کاری دَم ِدست ترین نیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید