شاهی که می خواست مذهب شیعه را براندازد

به گزارش نامیت، سال (984 ه . ق) در چنین روزی شاه اسماعیل دوم از جهان رفت. او پسر شاه طهماسب و سومین پادشاه سلسله صفوی بود. او تنها یک سال و نیم بر ایران حکمرانی کرد. روایت ها درباره او متفاوت و گاه متناقض است.

شاهی که می خواست مذهب شیعه را براندازد

روایت است چون در جوانی در هرات به دست معلمی سُنی مذهب تربیت یافته بود، بر آن شد که چون به شاهی برسد، مذهب شیعه را در ایران براندازد.

سلطنت او کوتاه، خونین و آکنده از خشونت و بى ثباتى بود. روایت است که اوقات او در قهوه خانه ها، و در کوى بدنامان مى گذشت. عیاش، بى رحم، و نسبت به امور ملک دارى غالبا بیگانه بود. شبها را با پسر حلوایى که محبوب او بود، در هرزه گردى می گذراند و روزها در خواب و خماری یا در صادر کردن و اجراى احکام سفیهانه و ظالمانه.

بیست سال زندان او را دیوانه و دچار نوعى مالیخولیا نموده بود.

اسماعیل دوم، براى آنکه سلطنتش از هر گونه شورشی در امان بماند، تقریبا تمام شاهزادگان صفوى را کشت یا کور کرد.

خشونت اسماعیل، طرد پریخان خانم دختر قدرت طلب و بانفوذ شاه تهماسب، بدرفتاری با قزلباشان و مخالفان و به عقیده بعضی از مورخان گرایش نهان وی به تسنن، باعث شد عده ای از سرداران قزلباش وی را در سن 43 سالگی مسموم کردند. شاه اسماعیل دوم را یک روز پس از مرگ در امام زاده شاهزاده حسین قزوین دفن کردند.

بعد از مرگ شاه اسماعیل دوم، برادر نابینای او محمدمیرزا با عنوان سلطان محمد خدابنده بر تخت نشست و 10 سال حکومت کرد. محمد خدابنده به دلیل نابینایی کاملا در مشت سران قزلباش بود و از این جهت پادشاهی ایده آل برای بزرگان دولت صفوی به شمار می رفت. بعد از یک دهه حکومت، سلطان محمد خدابنده از سوی فرزندش عباس میرزا از قدرت کنار زده شد تا بدین ترتیب مقدمات سلطنت شاه عباس، مقتدرترین سلطان سلسله صفوی فراهم گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1112

به "شاهی که می خواست مذهب شیعه را براندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهی که می خواست مذهب شیعه را براندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید