عراق از جنایتکاران بلک واتر در محاکم بین المللی شکایت می نماید

به گزارش نامیت، به گزارش خبرنگاران، االأسدی یکی از اعضای کمیته امنیت و دفاع عراق در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که قانونگذاران مجلس عراق قصد دارند در محاکم بین المللی و سازمان ملل علیه چهار پیمانکار پیشین شرکت امنیتی بلک واتر که در کشتار غیرنظامیان بی گناه عراقی در سال 2007 دست داشتند، اقامه دعوی نمایند.

عراق از جنایتکاران بلک واتر در محاکم بین المللی شکایت می نماید

گفتنی است این چهار پیمانکار نظامی که پیش تر به دست داشتن در قتل غیرنظامیان محکوم شده بودند، شامگاه چهارشنبه (23 دسامبر 2020) از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مشمول عفو قرار گرفتند.

افزون بر این، کمیته روابط خارجی مجلس عراق نیز از دولت این کشور خواست تا در واکنش به تصمیم جنجالی ترامپ برای عفو این چهار جنایتکار که در کشتار 14 غیرنظامی عراق از جمله دو کودک در میدان نیسور بغداد در سال 2007 مقصر شناخته شده بودند، توافق های منعقده با شرکت های امنیتی آمریکا را مورد تجدیدنظر قرار داده یا به حالت تعلیق درآورد.

وزارت خارجه عراق نیز بیان کرد که میخواهد دولت آمریکا را به بازنگری در این تصمیم خود متقاعد سازد.

الأسدی همچنین با اشاره به این نکته که معمولاً در کشورهای دموکراتیک، مقام اجرایی در امور قوه قضائیه مداخله نمی کند، از این تصمیم ترامپ ابراز تعجب کرد و گفت: اما رئیس جمهور [آمریکا] مداخله و عفو کرد که ناقض حق دادخواست عمومی، حق خوانده، و همچنین حق خانواده های قربانیان بود. من دلیلی نمی بینم که رئیس جمهور این افراد (پیمانکاران) را عفو نموده و آنها را آزاد کند.

این عضو مجلس عراق در ادامه گفت که ما از روسیه و سایر کشورهای عظیم می خواهیم که [به عراق بپیوندند] و از رئیس جمهور روسیه می خواهیم که نماینده این کشور در شورای امنیت [سازمان ملل] را به حمایت از عراق بر سر این موضوع مکلف سازد.

گفتنی است که 6 سال پیش این چهار پیمانکار پیشین شرکت بلک واتر به ارتکاب قتل محکوم شدند. نیکلاس اسلاتن به جرم ارتکاب قتل درجه یک به حبس ابد و سه پیمانکار دیگر نیز به 12 تا 15 سال زندان محکوم شدند.

از سوی دیگر، ارتکاب این جنایت جنگی از سوی پیمانکاران این شرکت بدنام امنیتی باعث طرح مناظره ای در سطح بین المللی پیرامون نقش شرکت های امنیتی خصوصی شد که از سوی دولت آمریکا برای فعالیت در مناطق جنگی اجیر می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1345

به "عراق از جنایتکاران بلک واتر در محاکم بین المللی شکایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق از جنایتکاران بلک واتر در محاکم بین المللی شکایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید