وزیر اقتصاد: مبادلات اقتصادی چین و ایران با پول ملی انجام می گردد

به گزارش نامیت، پکن- خبرنگاران- وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود: در حال رایزنی برای انعقاد قرارداد دو جانبه پولی و اقتصادی یا چین هستیم تا بتوانیم معاملات دو جانبه را با ارز ملی دو کشور انجام دهیم.

وزیر اقتصاد: مبادلات اقتصادی چین و ایران با پول ملی انجام می گردد

فرهاد دژپسند روز دوشنبه در پکن در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: همچنین در این سفر با طرف چینی در خصوص برطرف مسائل بانکی میان دو کشور رایزنی خواهیم کرد.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران عصر امروز دوشنبه در راس یک هیات اقتصادی برای حضور در نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین وارد پکن شد.

وزیر اقتصاد در گفت و گو با خبرنگاران هدف اصلی از سفر به چین را حضور در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین بیان کرد و اضافه نمود: برنامه های متعددی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور داریم که در این کمیسیون مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

به گفته وی در شرایط فعلی اگرچه حجم روابط اقتصادی دو جانبه در حد مقبولی است اما باید کوشش کنیم روابط اقتصادی دو کشور در حوزه های تجاری، سرمایه گذاری و علم و فناوری توسعه یابد و قرار است فردا در کمیسیون اقتصادی مشترک، این موضوعات مورد آنالیز قرار گیرد.

وی اضافه نمود: بعضی از پروژه های مشترک در حال اجرا میان دو کشور با اندک مسائلی روبرو شده اند و قرار است در این نشست با مقامات مختلف چین در خصوص این مسائل مذاکره و آنها را برطرف کنیم.

دژپسند جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران را یکی از محورهای مذاکرات خود خواند و اضافه نمود: در اروند، تهران و ری سرمایه گذاری های مختلفی توسط چینی ها در حال اجرا است و قصد داریم این سرمایه گذاری ها را توسعه دهیم.

به گفته وی در بحث کشاورزی نیز از جمله در بحث کشت گلخانه ای و شیلات قصد داریم سرمایه گذاران چینی را به کشور دعوت کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در خصوص طرح یک جاده - یک کمربند نیز گفت: در این زمینه تمام آن بخش هایی که می توانیم فعالیت کنیم را متناسب با شرایط احصا کردیم و پیرامون یک برنامه دراز مدت در حال مذاکره با چینی ها هستیم.

او گفت: یکی از ظرفیت های یک پهنه - یک راه بحث صندوق سرمایه گذاری است که منابع خوبی دارد و باید کوشش کنیم تا بتوانیم از این منابع استفاده کنیم و طرح ها و پروژه هایی که در این راستا وجود را از محل این منابع به اجرا در بیاوریم.

دژپسند اضافه نمود: اراده نظام بر ایجاد رابطه راهبردی و استراتژیک با چین است در این سفر حول ظرفیت های همکاری دراز مدت رایزنی خواهیم کرد.

وی توضیح داد: چین دارای شرکت ها و سرمایه گذاران متعددی است که از توان اقتصادی و تکنولوژی بالای برخوردارند و باید آنها را به حضور در ایران تشویق کنیم.

وزیر اقتصاد در ادامه خواهان اصلاح نگرش مردم نسبت به کالاهای بی کیفیت چینی شد و اضافه نمود: چین کالاهای خوب هم دارد و باید بستر انتقال این کالاها به داخل کشور را به وسیله سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم تا بتوانیم روابط دو جانبه را توسعه دهیم.

دژ پسند اضافه نمود: در مجمع یک کمربند یک جاده که اردیبهشت ماه سال جاری در پکن برگزار می گردد جمهوری اسلامی ایران در سطح بالایی شرکت خواهد نمود و امیدوارم هیات ایرانی در سطح عالی در این کنفرانس شرکت کند.

هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین فردا سه شنبه در پکن برگزار می گردد.

در این اجلاس راهکارهای گسترش همکاری های ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی و بانکی، انرژی و کشاورزی، علمی، آموزشی و فرهنگی در قالب کمیته های تخصصی آنالیز می گردد.

دیدار با وزیر اقتصاد، دیدار با تجار ایرانی و چینی و حضور در همایش تجاری مشترک از جمله برنامه های سفر دو روزه وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران به چین است.

با تور چین همراه بشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 149

به "وزیر اقتصاد: مبادلات اقتصادی چین و ایران با پول ملی انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد: مبادلات اقتصادی چین و ایران با پول ملی انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید