چین به آمریکا و کره جنوبی در باره سامانه موشکی تاد هشدار داد

به گزارش نامیت، چین با اعلام هشدار نسبت به آرایش سامانه ضد موشکی تاد آمریکا در خاک کره جنوبی بیان کرد که این سامانه توازن راهبردی منطقه را به خطر می اندازد و باید هر چه سریعتر از شبه جزیره کره خارج گردد.

چین به آمریکا و کره جنوبی در باره سامانه موشکی تاد هشدار داد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، واکنش چین به این موضوع با صدور بیانیه ای توسط وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفت و این وزارتخانه خاطرنشان کرد که اجرای این طرح تهدیدی جدی برای امنیت چین محسوب می گردد.

اعلام موضع جدید چین پس از آن صورت گرفت که دولت کره جنوبی روز شنبه خاطرنشان کرد در پی آزمایش اخیر موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی تصمیم گرفته فرآیند استقرار چند واحد دیگر از سامانه دفاع موشکی تاد آمریکا را ادامه دهد.

تاد پیشرفته ترین سامانه موشکی آمریکا است که هم اکنون در 300 کیلومتری جنوب شرق پایتخت کره جنوبی مستقر شده است و هزاران نفر در سراسر این کشور و بخصوص در این منطقه بارها نسبت به این اقدام اعتراض نموده اند.

کره جنوبی و آمریکا سال گذشته میلادی برای آرایش این سامانه موافقت کردند و در حال حاضر شش بخش از رادارها و راکت اندازهای آن وارد کره شده که دو راکت انداز آن استقرار یافته اند.

مون جائه این رییس جمهور کره جنوبی گفته است که به رغم بعضی مشکلاتی که وجود دارد دولت وی برنامه ای برای لغو قرارداد استقرار تاد با آمریکا ندارد.

از سوی دیگر دولت سئول اعلام نموده است که برای دومین بار مراحل ارزیابی زیست محیطی در باره استقرار تاد در این منطقه شروع شده است.

با این حساب خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی خاطرنشان کرد که این ارزیابی ممکن است بین 10 تا 15 ماه طول بکشد و تا آن موقع بعید است تاد عملیاتی گردد.

لو کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در مصاحبه ای در باره ارزیابی های زیست محیطی در مورد تاد گفت که ما به طور اصولی با آرایش این سامانه مخالف هستیم و این مخالفت را بارها به اطلاع طرفین رسانده ایم.

چین و روسیه از مخالفان سرسخت استقرار این سامانه هستند و پکن معتقد است که رادار پیشرفته و قوی سامانه تاد می تواند به عمق خاک این کشور نفوذ نموده و اطلاعات نظامی آن را به پایگاه آمریکا در ژاپن منتقل کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 497

به "چین به آمریکا و کره جنوبی در باره سامانه موشکی تاد هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به آمریکا و کره جنوبی در باره سامانه موشکی تاد هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید