کد های سهامداری به 49 میلیون فقره رسید

به گزارش نامیت، خبرنگاران : با رسیدن کدهای سهامداری صادر شده در بازار سرمایه ایران به نزدیک 49 میلیون فقره، بازار سهام ایران در زمره بازارهای بزرگ از نظر تعداد سهامدار قرار گرفته است. بدین ترتیب هم اکنون و با افزوده شدن بخش عمده سهامداران عدالت، 42,5 درصد از ایرانیان کد سهامداری دارند.

کد های سهامداری به 49 میلیون فقره رسید

به گزارش نامیت ،درحالی که براساس اطلاعات رسمی شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران، تعداد کدهای سهامداری در انتها سال گذشته به 11 میلیون و 655هزار فقره رسیده بود، این رقم تا نیمه تیرماه جاری به 13میلیون و 655 هزار و 27 فقره افزایش یافته است.

در 15 روز اول تیرماه جاری 313 هزار و 430هزار کد سهامداری جدید صادر شده که در مجموع صدور کد بورسی از ابتدای سال جاری را به رقم 2 میلیون و 27هزار کد رسانده است. بدین ترتیب تعداد کل کدهای سهامداری صادره همراه با سهامداران عدالت به رقم 48 میلیون و 988 هزار و 725 کد رسیده است. هم اکنون 35 میلیون و 333 هزار و 698 سهامدار عدالت کد سهامداری دریافت کرده اند.

مقایسه تعداد کدهای سهامداری صادر شده در سال گذشته که تا آن زمان خود رکورد جدیدی محسوب می شد با سه ماه و نیم سال جاری نشان دهنده افزایش چندبرابری کدهاست.

آمارهای سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار (سمات) نشان می دهد؛ سال گذشته، در مجموع 822 هزار سهامدار جدید وارد بورس شده اند که با اضافه شدن این تعداد سهامدار، جمعیت کل سهامداران بورس به 11 میلیون و 655 هزار نفر رسیده بود.

درسال گذشته در هر ماه به طور میانگین 68هزارو 500 سهامدار جدید وارد بورس شده اند و شیب ورود سهامداران تازه وارد رفته رفته رشد کرده به طوری که در نخستین ماه سال 55 هزار سهامدار جدید وارد بورس شدند در حالی که این رقم در ماه انتهای سال 98 از مرز 172 هزار نفر هم عبور کرد.

در نخستین ماه سال گذشته برای 55 هزار سهامدار جدید کد صادر شده است که این رقم در اردیبهشت به 39 هزار و در خرداد به 23 هزار فقره کاهش یافته است. اما از ابتدای تابستان دوباره سیر صعودی کدهای صادر شده آغاز شده است به طوری که در تیرماه تعداد کدهای جدید به 34 هزار کد و در مرداد ماه به 48 هزار رسیده است. در شهریور ماه نیز این رقم به 61 هزار کد رسیده که در مهر به 91هزار فقره افزایش یافته است. هر چند در آبان ماه سال گذشته تعداد این کدها به 25 هزار کد کاهش یافته اما در دو ماه انتهای سال رکورد کدهای صادره شکسته شد. براین اساس در آذرماه 52 هزار کد و در دی ماه 68 هزار کد صادر شده است که این رقم در بهمن و اسفند 98 به یکباره تعداد سهامداران تازه وارد 2.5 برابر افزایش یافته به ترتیب به 154 هزار و 172 هزار فقره رسیده است.

اما بررسی آمار تعداد کدهای سهامداری جدید در سه و نیم ماه سال جاری نشان می دهد که تعداد کدهای سهامداری جدیدی که در ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد و 15 روز نخست تیرماه سال جاری صادر شده است نسبت به کل کدهای صادره سال گذشته(822 هزار فقره) رشد 142 درصدی نشان می دهد. این درحالی است که اگر تعداد کدهای سهامداری سال جاری به مدت مشابه سال قبل را مقایسه کنیم شاهد رشد هزار و 224 درصدی هستیم. این درحالی است که در چهار ماه نخست سال گذشته درمجموع 151 هزار کد صادر شده است که این رقم با 15 روز کمتربه 2 میلیون و 27 فقره افزایش یافته است.

همزمان با ورود سهامداران و صدور کدهای جدید، ورود پول جدید به بورس نیز رکورد شکسته است. براساس گفته های مدیرعامل فرا بورس ایران از ابتدای سال جاری تا به امروز بیش از 40 هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار بورس شده است.امیر هامونی در بخش خبری 21 پنجشنبه شب شبکه یک سیما اضافه کرد: از ابتدای سال جاری سه و نیم میلیون نفر کد بورسی جدید در بورس تهران و فرا بورس گرفته اند.

وی اضافه کرد: ارزش معاملات در بورس بیش از 20 هزار میلیارد تومان است و هفته پیش رکورد 31 هزار میلیارد تومان نیز شکسته شد.هامونی ادامه داد: بازدهی بیش از 160 درصد در بورس را تجربه کرده ایم و ارزش بازاری و ثروت عموم مردم در بورس به 7 هزار و 700 تریلیون تومان رسیده است. وی گفت: بجز سهامداران عدالت 15میلیون نفر کد بورسی فعال دارند.

وی اضافه کرد: در آینده نزدیک عرضه اولیه نیروگاه آبادان، پتروشیمی بوعلی، پدیده شیمی جم، زغال سنگ طبس و نیروگاه گیلان در بورس انجام می شود.

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: با مشوق های مالیاتی برای شرکت هایی که در بازار بورس عرضه می شوند که شفافیت های مالی را در پی دارد، ورود شرکت های بخش خصوصی فعال به بورس، تسهیل تبدیل سهام خاص به عام برای ورود شرکت ها به بورس و ایجاد تابلو جدید برای شرکت های دانش بنیان در این بازار عرضه در بورس تقویت می شود. وی اضافه کرد: البته عرضه شرکت های دولتی و نیمه دولتی 50درصد به اراده مدیران آنها برای عرضه اولیه در بورس بستگی دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1051

به "کد های سهامداری به 49 میلیون فقره رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کد های سهامداری به 49 میلیون فقره رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید