آشنایی با ساز کالیمبا

به گزارش نامیت، ساز کالیمبا در دسته ساز های خود صدا قرار می گیرد. سازی تیغه ای و از سازه های بومی آفریقا است. برخی این ساز را با نام امبیرا یا پیانو انگشتی می شناسند.

آشنایی با ساز کالیمبا

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - به طور کلی ساز های موسیقایی را از نظر نوع نواختن به چهار دسته تقسیم می کنند:

1. زه صدا ها (کوردوفون ها) - ساز های زهی

2. پوست صدا ها (ممبرانوفون ها) - ساز های کوبه ای و ضربه ای دارای پوست

3. خودصدا ها (ایدیوفون ها) - ساز های کوبه ای، ضربه ای و سایشی بدون پوست

4. هواصدا ها (آیروفون ها) - ساز های بادی

خود صدا ها ساز هایی هستند که خود به خود قابلیت ایجاد صدا را دارند. خود صدا ها معمولا از ماده ای سخت و غیرقابل انعطاف که قابل ارتعاش اند ساخته می شوند. خود صدا ها دارای انواع مختلفی هستند که شامل موارد زیر می شوند:

  • خود صدا های کوبه ای
  • خود صدا های تیغه ای
  • خود صدا های سایشی
  • خود صدا های دمیدنی

ساز کالیمبا یک ساز کوچک و عجیب است که در دسته خود صدا های تیغه ای واقع شده است. در ادامه با تاریخچه و نحوه نواختن این ساز آشنا می شویم.

تاریخچه ساز کالیمبا

در اوایل قرن بیستم یک متخصص اتنوموزیکولوژی در انگلستان به نام هیو تریسی در حین سفر به روستا های آفریقا با ساز هایی که به آن ها پیانو های انگشتی می گفتند آشنا شد. پیانو های انگشتی در مناطق مختلف با اشکال متفاوت ساخته می شد که هرکدام با توجه به محل پیدایش آن ها دارای کوک و نحوه نواختن متفاوت بودند. این ساز دارای تیغه های فلزی بود که با انگشت به صدا در می آمد. هیو تریسی به شدت به این ساز و سبک موسیقی آفریقایی علاقمند شد و همین عامل سبب شد که این ساز را جهانی کند و به کل مردم جهان معرفی کند. او شروع به ساخت این ساز کرد و نام آن را کالیمبا گذاشت. سژس در اواخر دهه 1950 یک شرکت مرسوم به African Musical Instruments تاسیس کرد و ساز هایی را در کوک دو ماژور ساخت و به غرب ارایه داد. اولین بار این ساز در سال 1960 توسط یک کمپانی اسباب بازی واقع در پرینستون، شهری در ایالت نیوجرسی کشور آمریکا عرضه شد و رفته رفته این ساز در جهان شناخته شد.

آشنایی با ساز کالیمبا و نواختن آن

برخی این ساز را با نام امبیرا یا پیانو انگشتی هم می شناسند. ساز کالیمبا یک ساز خود صدای تیغه ای است که از تیغه هایی از جنس فلز یا ... ساخته می شود. یک سر تیغه آزاد است و سر دیگر آن به ساز متصل می شود. نوازنده با ضربه زدن به خاتمهی آزاد تیغه توسط سر انگشتان خود، تیغه را مرتعش و صدا را تولید می کند. زیر تیغه های ساز یک جعبه صوتی چوبی قرار گرفته است و روی جعبه سوراخ هایی برای خروج صدا ایجاد شده است. در واقع در این ساز از نیروی مغناطیس و آهنربابرای تولید صدا استفاده می شود.

این ساز از ساز های بومی آفریقا است. همچنین در مناطق سیبری برای موسیقی محلی خود از کالیمبا و دیگر ساز های تیغه ای استفاده می کنند.

بیشتر بدانید: آشنایی با سبک موسیقی سیاهپوستان آمریکا

در خاتمه فیلمی از نوازندگی کالیمبا را با هم مشاهده می کنیم...

اگر تجربه ای از نواختن این ساز یا نظری در این رابطه دارید آن را از طریق بخش ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1396

به "آشنایی با ساز کالیمبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با ساز کالیمبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید