از ایستگاه فضایی تا سیاره سرخ؛ تمرین سفر به مریخ در مدار زمین

به گزارش نامیت، سفر به مریخ شرایط بسیار خاص و پیچیده ای دارد که بشر تا کنون تجربه ای حتی نزدیک به آن را نداشته است. بنابراین آماده شدن برای چنین سفری نیازمند شبیه سازی شرایط و انجام آزمایش های متعدد است. ناسا اکنون به دنبال آن است تا از ظرفیت های ایستگاه فضایی بین المللی برای شبیه سازی شرایط سفر به مریخ استفاده کند.

از ایستگاه فضایی تا سیاره سرخ؛ تمرین سفر به مریخ در مدار زمین

صد البته که شبیه سازی کامل شرایط سفر به سیاره سرخ امکان پذیر نیست. اما ناسا در کوشش است تا جنبه های مختلف این سفر دور و دراز را تا حد امکان شبیه سازی کند. این بار اما نه در زمین که در ایستگاه فضایی بین المللی.

تا کنون آزمایش های مختلفی در زمین به منظور شبیه سازی شرایط سفر انسان به مریخ صورت گرفته است. اما در چنین آزمایش هایی نمی توان بعضی از جنبه های سفرهای فضایی را تجربه کرد و سنجید. اکنون ناسا به فکر انجام آزمایش های مشابه در ایستگاه فضایی بین المللی است.

ناسا از دانشمندان، مهندسان و فضانوردان خواسته تا طرح های خود را در این زمینه ارائه دهند. این که چگونه می توان از ایستگاه فضایی بین المللی برای کسب آمادگی برای سفر به مریخ بهره برد.

هر چند که در ایستگاه فضایی نیز نمی توان به طور کامل آن چه که در ماموریت سرنشین دار به مریخ پیش روی فضانوردان است را شبیه سازی کرد. به طور مثال ایستگاه فضایی از نظر ابعاد بسیار بزرگ تر از فضاپیمایی است که ماموریت مریخ با آن انجام خواهد شد و در مقابل چنین فضاپیمایی یک قصر به حساب می آید!

با این حال اما ایستگاه فضایی بین المللی از بعضی جهات مکانی مناسب برای انجام چنین آزمایش هایی است. به طور مثال زندگی طولانی مدت فضانوردان در ایستگاه فضایی می تواند اطلاعات ارزشمندی را از تاثیرات حضور طولانی مدت انسان در فضا در اختیار متخصصان قرار دهد. سفر رفت و برگشت به مریخ احتمالا چیزی در حدود سه سال طول خواهد کشید. این در حالی است که ماموریت های عادی فضانوردان به ایستگاه فضایی اغلب شش ماهه است.

البته فضانوردانی بوده اند که مدت زمانی در حدود یک سال را در ایستگاه فضایی بین المللی گذرانده اند که از میان آن ها می توان به ماموریت معروف اسکات کلی اشاره نمود. ماموریتی که نتایج آن اطلاعات ارزشمندی را در اختیار دانشمندان قرار داد. اما برای رسیدن به نتایج دقیق تر و مطمئن تر احتیاج به انجام آزمایش های بیشتری است.

یکی از چالش های دیگر سفر به مریخ این است که پس از شروع سفر دیگر امکان دسترسی به فضانوردان وجود نخواهد داشت. بنابراین تمام مواد مورد احتیاج مسافران مریخ باید به طور کامل و به اندازه کافی در اختیارشان قرار داده گردد. انجام چنین تمرینی نیز در ایستگاه فضایی ممکن است.

مسئله دیگری که ممکن است در سفر سرنشین دار به مریخ مشکل ساز گردد عادت کردن به گرانش پس از رسیدن به مریخ است. آیا فضانوردانی که مدتی طولانی در شرایط بی وزنی قرار داشته اند می توانند به سرعت به گرانش سیاره سرخ عادت و فعالیت های خود را شروع نمایند؟ در زمان بازگشت فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین می توان این مورد را نیز با نگاهی دقیق تر آنالیز کرد.

چالش های سفر انسان به مریخ پرشمارند و تنها به محدودیت های فنی ختم نمی شوند. مسائل روحی روانی و بسیاری از مسائل کوچک و بزرگ دیگر نیز در چنین سفری اهمیت بسیار زیادی دارند که حتما باید به دقت مورد آنالیز قرار بگیرند.

کوشش هایی که شاید در نهایت منجر به مهم ترین سفر و ماجراجویی بشر در طول تاریخ گردد.

عکس کاور: نمایی جذاب از ایستگاه فضایی بین المللی.

Credit: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 568

به "از ایستگاه فضایی تا سیاره سرخ؛ تمرین سفر به مریخ در مدار زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ایستگاه فضایی تا سیاره سرخ؛ تمرین سفر به مریخ در مدار زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید