این سگ 200 سال عمر کرده؟، عکس

به گزارش نامیت، یورونیوز نوشت: تردیدها درباره سن واقعی یک سگ ماستیف پرتغالی 31 ساله، که نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده است، پس از آن مطرح شد که عده ای از دامپزشکان چنین طول عمری را برای این نژاد از سگ غیرممکن دانستند. این سگ از نظر بیولوژیکی معادل 200 سال انسانی عمر کرده است!

این سگ 200 سال عمر کرده؟، عکس

هفته گذشته خبر مرگ بابی، یک سگ پرتغالی از نژاد ماستیف که نامش در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان مسن ترین سگ جهان ثبت شده بود، تاریخ ساز شد چرا که هیچ سگی تا به حال به سن او نرسیده بود.

این تاریخ سازی اما به زودی جای خود را به بدبینی و شکاکی منتقدان داد. عده ای از دامپزشکان این سوال را مطرح کردند که آیا از نظر بیولوژیکی ممکن است یک سگ معادل 200 سال انسانی عمر کند؟

در پی مطرح شدن این تردیدها، بنیاد رکوردهای جهانی گینس اعلام کرده است که در حال تحقیق است تا بررسی کند آیا این ماستیف پرتغالی واقعا 31 سال و 165 روز زنده بوده یا نه؟ یک سخنگوی این بنیاد به نشریه گاردین بریتانیا گفت: ما از سوالات مربوط به سن بابی آگاه هستیم و در حال بررسی آنها هستیم.

  • رونمایی از متفاوت ترین وانت تویوتا/ این ماشین جای هایلوکس را می گیرد؟ / عکس

  • زمین تخت، بیگانگان فضایی و یک جدال ناتمام

  • عجیب ترین بز جهان با یک ویژگی شگفت انگیز/ عکس

دامپزشکان می گویند اگرچه سن او در پایگاه داده ملی حیوانات خانگی ثبت شده است، اما این سن معمولاً بر اساس خوداظهاری صاحبان است. علاوه بر این آزمایشات ژنتیکی انجام گرفته صرفا تایید کرده اند که او یک سگ پیر است و عدد دقیقی برای سن او نداده اند.

دنی چمبرز، دامپزشک و عضو شورای کالج سلطنتی جراحان دامپزشکی بریتانیا، در این باره گفت: هیچ یک از همکاران دامپزشک من معتقد نیست که بابی واقعاً 31 سال داشته است.

او افزود: این معادل عمر یک انسان بیش از 200 ساله است که با توجه به توانایی های پزشکی فعلی ما، کاملا غیرقابل قبول است. ادعاهای فوق العاده مستلزم شواهد فوق العاده هستند و هیچ مدرک مشخصی برای اثبات سن او ارائه نشده است. ما یک حرفه مبتنی بر علم هستیم، بنابراین برای این که کتاب رکوردهای گینس اعتبار خود را از نظر حرفه دامپزشکی حفظ کند باید برای ادعایش شواهد غیرقابل انکاری ارائه دهد.

از آنجا که بابی از غذای انسانی تغذیه می کرده است، افراد فعال در کارزار ضد غذای مخصوص حیوانات خانگی عمر او را نشانه ای از درستی ادعاهای خود گرفته اند. این افراد مدت هاست تبلیغ می کنند که غذای مخصوص حیوانات خانگی، این موجودات را می کشد و تغذیه خام سالم تر است.

دکتر چمبرز می گوید در طول حرفه اش سگ های متعددی را دیده است که دوران پیری را تجربه کرده اند، اما بر خلاف بابی آن ها از نژادهای کوچک تر بوده و اضافه وزن نداشته اند: شگفت انگیزتر اینکه او تقریبا سه برابر بیشتر از میانگین عمر کرده است.

بابی به یک نژاد اصیل به نام رافییرو دو آلنتجو (Rafeiro do Alentejo) تعلق داشته است. سگ های این نژاد به طور میانه بین 12 تا 14 سال عمر می کنند.

با این حال اندرو نایت، استاد بازنشسته دامپزشکی، سن 31 بابی را محتمل می داند و می گوید در طول تاریخ سگ های بسیار پیر دیگری نیز وجود داشته اند.

به گفته او، بابی باید با 5 تا 10 سگ مسن دیگر مقایسه شود تا ببینیم که چقدر از میانگین آنها فاصله دارد، هر چند برای این کار به شواهد قوی نیاز است.

پیش از بابی، عنوان پیرترین سگ جهان به یک سگ به نام اسپایک از نژاد چی واوا در استان اوهایو تعلق داشت که در سال 2022 و در سن 23 سال و هفت روزگی تلف شد.

پیرترین سگی که تا کنون ثبت شده است، یک سگ استرالیایی به نام بلوی بوده است که در سال 1939 در سن 29 سال و پنج ماهگی جان خود را از دست داد.

به گفته صاحبان بابی ژن های خوبی در اصل و نسب این سگ وجود داشته به طوری که مادرش تا سن 18 سالگی عمر کرده است و یکی دیگر از سگ های همین خانواده نیز توانسته تا 22 سالگی دوام بیاورد.

بابی تمام عمر خود را در روستای کنکیروس در نزدیکی ساحل غربی پرتغال گذراند. صاحبانش می گویند طول عمر بابی مدیون مصرف غذای تازه به جای غذای مخصوص سگ ها و و زندگی در یک محیط آرام بوده است.

بنیاد رکوردهای جهانی گینس پیشتر در 2 فوریه 2023 بابی را به عنوان مسن ترین سگ جهان و اولین سگی که به سن 30 سالگی رسیده است، به رسمیت شناخته بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 آبان 1402 بروزرسانی: 9 آبان 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2225

به "این سگ 200 سال عمر کرده؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سگ 200 سال عمر کرده؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید