با روی کمتر شناخته شده ترکیه؛ آشنا شوید

به گزارش نامیت، لائوتسه می گوید یک مسافر خوب هیچ برنامه ای ندارد و مشتاق رسیدن به مقصد هم نیست. گاهی بی برنامه سفر کردن هم بدک نیست. زیرا هنگامی که به مقصد برسید با ایده های جدیدی برای گشت وگذار روبرو می شوید. صحبت با مردم محلی شما را با مکان های ناشناخته آشنا می نماید که روح شما هم از آن خبر نداشته است. در خصوص ترکیه هم این قاعده، پابرجاست.

با روی کمتر شناخته شده ترکیه؛ آشنا شوید

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

اکثر کسانی که با کشور ترکیه آشنا هستند، فقط تعریف و تمجید چند شهر یا مکان این سرزمین را شنیده اند. استانبول، آنتالیا، آنالیا، بدروم و… . البته این چند شهر در زیبایی مثال زدنی و خارق العاده هستند اما این به معنای تمام ترکیه نیست. مناطق بسیاری در اینجا وجود دارد که برای گردشگران پوشیده است. این مکان ها بعضاً قدمتی به بلندای تاریخ دارند یا طبیعتی جاودانه که دیرینگی آن به داوران های زمین شناسی بازمی گردد.

نزدیکی این کشور به ایران، فرصت خوبی ست که به راحتی گشت وگذار کاملی در اینجا داشته باشید و با تاریخ گویای دنیا که زمانی در خاک این سرزمین می تپید؛ آشنا شوید. البته اگر هم حوصله این کار را ندارید، تور ترکیه یا تور استانبول همواره حاضر و آماده است.

مکان های ناشناس ترکیه برای گردشگران

.

آفرودیسیاس

تقریباً اکثر سرزمینی هایی که روزگاری در عرصه تاریخ جولان می دادند، دارای مناطق باستانی هستند که به شدت زیر نظر دولت ها نظارت و نگهداری می شوند. آفرودیسیاس هم یک شهر باستانی به جای مانده است که موقعیت مکانی آن در جنوب غربی ترکیه و در دره ای حاصل خیز که توسط رودخانه مرسینوس تشکیل شده؛ قرار گرفته است.

نام این شهر از الهه عشق آفرودیت وام می گیرد و خرابه های اینجا یکی از جذاب ترین بافت رومی تلقی می گردد که قدمت آن به دو هزار و 800 سال می رسد. در این مکان، کتیبه و لوح های بسیاری استخراج شده که صحه بر تاریخ و داستان آفرودیسیاس می گذارد.

روستای شیرینجه

حدود یک ساعت از ازمیر با روستا رؤیایی شیرینجه فاصله است و زمانی که به آن برسید از منظره طبیعی و سرزنده آن شگفت زده می شوید. نام این شهر در زبان ترکی به معنای دل فریب است. اینجا روزگاری محل سکونت یونانی ها بوده و تمام خیابان های آن سنگ فرش، درب های آن تمام چوبی است.

معماری این روستا واقعاً خاص است و چند خانه برای بازدید عمومی فراهم شده که گردشگران به صورت ملموس بافت آن را لمس نمایند. جالب آن است که ساختمان های جدید فقط درصورتی که همسود با فضای روستا باشد، مجوز ساخت می گیرند. تپه و مزارع حاصلخیز، تاکستان و باغ های میوه که از درختان هلو، انجیر، سیب و گردو سبز شده، منظره و حس توصیف ناپذیری را به بینندگان هدیه می دهد.

اگر یک لحظه نسبت به دنیای صنعتی بیزار شدید، این روستا راه فراری برای هیاهوی زندگی مدرن است.

9 سوغاتی معروف استانبول

زیباترین مکان های دیدنی استانبول، ترکیه

زمان فستیوال خرید استانبول

.

حِصن کَیفا

این شهر باستانی تاریخی بالغ بر هزار و 200 سال دارد که روزگاری محل زندگی انسان های بدوی بوده است. حِصن کَیفا شهری باستانی در کرانه رودخانه دجله که واقع در استان باتمان در جنوب ترکیه می باشد.

در طول تاریخ، این شهر دست خوش حملات و سلطه امپراتوری های بسیاری بوده که فرازوفرودهایی را هم به خود دیده است. دو نژاد کرد، آشور و عرب فراوانی جمعیتی بیشتری در حِصن کَیفا دارند.

متأسفانه به زودی این شهر به ویرانی بدل خواهد شد؛ چون دولت ترکیه میخواهد بزرگ ترین پروژه برقی آبی کشور را احداث کند. در این پروژه نزدیک به 200 شهرک تخریب خواهد شد و سطح آب چندمتری بالا خواهد آمد که این امر، معنای جز نابودی حِصن کَیفا ندارد.

ممکن است هیچ وقت فرصت بازدید از آن را پیدا نکنید و فقط به دیدن عکس ها و نوشته ها از این شهر، بسنده کنید.

آنی

در یک دره عمیق و تپه های پرپیچ وخم، بقایای یک شهر باستانی خیره نماینده به چشم می خورد. زمانی که آشوت سوم، پادشاه ارمنستان در سال 961 میلادی پایتخت خود را به آنی منتقل کرد؛ این شهر به عنوان مدخل رویدادهای بزرگ تاریخ، به دنیا آمد.

این شهر هم همچون مناطق باستانی دیگر بین سلسله ها و امپراتوری های بزرگ تاریخ دست به دست شد و دست خوش حوادث خوب و بد گشت. نام امپراتوری سلجوقیان در لیست فاتحان آنی جای خوش نموده که سالیان سال این شهر را در دست داشتند.

با ورود مغولان به شهر و اواخر سده سیزدهم میلادی نابودی تدریجی شهر رقم خورد و در نسل کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی، زخم سختی بر جان آنی وارد شد.

بیشترین جاذبه شهر کلیساهای سالم و نیم خورده آنی است که بسیار را راهی اینجا نموده تا به تماشای خرابه های آن بپردازند.

دریاچه وان

اکثر کسانی که به صورت زمینی به ترکیه سفر می نمایند به ویژه شهر وان، با دریاچه معروف این شهر برخورد نموده اند. همچنین دریاچه وان لقب بزرگ ترین دریاچه ترکیه را دارا است که اطراف آن با کوه مزین شده است.

به دلیل سواحل شنی و غلظت نمک دریاچه، شنا کردند در آب آن مهیا است که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. علاوه بر این در جزیره آختامار، کلیسای به نام صلیب مقدس وجود دارد که در فصل بهار منظره آن خارق العاده است.

راهنمای سفری ارزان به شهر وان، ترکیه

برای یک وعده صبحانه اصیل استانبولی؛ این کافه ها را از قلم نیاندازید

.

تِرمِسوس

اگر مسافر تور آنتالیا هستید، در برنامه های سفر خود بازدید از خاص ترین شهر باستانی ترکیه را مدنظر داشته باشید.

قبل از آغاز توصیف تِرمِسوس، باید گفت این شهر نمونه شاخص اعجاب انگیزترین مکان های تاریخی حداقل در ترکیه است و جز معدود شهرهای باستانی ست در این کشور می باشد که به خوبی از آن محافظت شده است.

ترمِسوس بر روی سکویی طبیعی در بالای کوه گولوک که ارتفاعش به 1665 متر نیز می رسد، قرار گرفته است. آمیزش گونه های حیوانی و گیاهی در این منطقه بی نظیر است و طبیعت آن گردشگران را برای تنفس در هوای طبیعی دعوت می نماید.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 590

به "با روی کمتر شناخته شده ترکیه؛ آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با روی کمتر شناخته شده ترکیه؛ آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید