تاثیرات مصرف روزانه قهوه بر مغز

به گزارش نامیت، یک تحقیق علمی درباره تاثیر مصرف روزانه قهوه بر مغز افرادی داده هایی را منتشر کرده است.

تاثیرات مصرف روزانه قهوه بر مغز

به گزارش خبرنگاران، نوشیدن نخستین فنجان قهوه در ابتدای روز اگرچه ممکن است تاثیر سریع خود را نشان دهد، اما تحقیقات نو در دانشگاه استرالیای جنوبی تعیین کرده است که نوشیدن بیش از حد قهوه می تواند عواقب نامناسبی به خصوص در سلامت مغز داشته باشد.

در بزرگترین مطالعه در نوع خود، محققان دریافتند که مصرف زیاد قهوه با کوچک شدن حجم کل مغز و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

این مطالعه در مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا در انستیتوی تحقیقات پزشکی و بهداشتی استرالیا جنوبی و تیمی از محققان بین المللی اجرا شده است. ارزیابی اثرات قهوه بر روی مغز 17 هزار و 702 نمونه موجود در بیوبانک (بانک اطلاعات بیولوژی) بریتانیا بین 37 تا 73 سال نشان داد کسانی که بیش از شش فنجان قهوه در روز می خورند، 53 درصد خطر ابتلا به زوال عقل را دارند.

کیتی فام، محقق ارشد مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا می گوید که این تحقیق دیدگاه مهمی را درباره بهداشت عمومی ارائه می کند.

فام اضافه می کند: قهوه از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. با این وجود که مصرف جهانی آن بیش از 9 میلیارد کیلوگرم در سال است، بسیار اهمیت دارد ما از پیامد های بالقوه سلامتی آن مطلع شویم.

او درباره این تحقیق تاکید می کند: این مطالعه گسترده ترین تحقیق درباره ارتباط بین قهوه و اندازه گیری حجم مغز، خطرات زوال عقل و خطرات سکته مغزی است. همچنین بزرگترین مطالعه برای بررسی داده های تصویربرداری حجمی از مغز و طیف وسیعی از عوامل مخدوش کننده است.

این محقق اضافه نمود: با در نظر گرفتن تمام تغییرات احتمالی، ما همواره دریافتیم که مصرف زیاد قهوه به طور قابل توجهی با کاهش حجم مغز مرتبط است. در واقع نوشیدن بیش از شش فنجان قهوه در روز ممکن است شما را در معرض خطر بیماری های مغزی مانند زوال عقل و سکته مغزی قرار دهد.

زوال عقل بر حافظه، تفکر، رفتار و توانایی انجام کار های روزمره تاثیر می گذارد. هر ساله حدود 50 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می شوند. در استرالیا زوال عقل دومین علت اصلی مرگ با تخمین 250 نفر در هر روز است.

سکته مغزی هم بیماری است که در آن خون رسانی به مغز با اختلال روبرو می شود و در نتیجه باعث کمبود اکسیژن، آسیب مغزی و از بین رفتن عملکرد می شود. از هر چهار بزرگسال بالای 25 سال در سطح جهان، یک نفر در طول زندگی خود سکته می کنند.

پروفسور الینا هیپونن محقق ارشد و مدیر مرکز دقت سنجی سلامت استرالیا می گوید: گرچه این خبر ممکن است برای دوستداران قهوه تلخ باشد، اما همه چیز در مورد یافتن تعادل است، بین آنچه می نوشید و آنچه برای سلامتی مفید است.

او اضافه می کند: این تحقیق شناختی حیاتی در مورد مصرف زیاد قهوه و سلامت مغز را ارائه می کند ،چراکه مانند بسیاری دیگر از موارد زندگی، رعایت اصول اعتدال مهم است.

این داده ها نشان می دهد که مصرف زیاد قهوه می تواند بر سلامت مغز تاثیر بگذارد. گرچه ساز و کار دقیق آن تعیین نیست، اما یک کار ساده که می توانیم انجام دهیم این است که بدن را هیدراته نگه داریم و یادمان باشد که کنار فنجان قهوه کمی آب هم بنوشیم.

او درباره استاندارد مصرف قهوه گفت: مصرف معمول روزانه قهوه چیزی بین یک یا دو فنجان است. البته اندازه گیری های واحد ممکن است متفاوت باشد. با این حال اگر متوجه شدید که مصرف قهوه شما از بیش از شش فنجان در روز در حال افزایش است، زمان آن فرا رسیده که در مورد نوشیدنی بعدی خود تنونظر کنید.

در این تحقیق دانشگاه آدیس آبابا اتیوپی، کمبریج بریتانیا، اکستر بریتانیا و موسسه آلن تورینگ بریتانیا حضور داشته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1679

به "تاثیرات مصرف روزانه قهوه بر مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرات مصرف روزانه قهوه بر مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید