روانسر مرکز پژوهش های باستان شناسی پایگاه جهانی اورامانات می گردد

به گزارش نامیت، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، روانسر مرکز پژوهش های باستان شناسی پایگاه جهانی اورامانات می گردد.

روانسر مرکز پژوهش های باستان شناسی پایگاه جهانی اورامانات می گردد

پویا طالب نیا اظهار کرد: هر چند ویژگی های جغرافیایی هورامان نشان از شرایط سخت زیستی در این منطقه دارد، اما پژوهش های باستان شناسی حکایت از حضور انسان از دیرباز تا به امروز در این منطقه دارد.

مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان اورامانات اضافه کرد: بیش از نیم قرن فعالیت های باستان شناسی مختلف در منطقه اورامانات مجموعا 120 محوطه باستانی شناسایی شده است.

وی ادامه داد: شهرستان روانسر با توجه به موقعیت جغرافیایی که به عنوان دروازه ورودی منظر فرهنگی اورامانات در استان کرمانشاه از آن یاد می گردد، از جمله نقاط کلیدی و مهم باستان شناسی منطقه است.

طالب نیا گفت: تعدد و تراکم آثار باستانی از جمله غار مره کولیان مربوط به دوران پارینه سنگی، گوردخمه روانسر (طاق فرهاد) مربوط به دوران هخامنشی و تپه موسایی که براساس شواهد سطحی دارای توالی گاهنگاری از دوره نوسنگی تا دوره اسلامی است.

وی توضیح داد: با توجه به ظرفیت های موجود و حمایت مسئولان ارشد استان و شهرستان، روانسر به عنوان مرکز پژوهش های باستان شناسی پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان اورامانات در نظر گرفته شده است.

مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان اورامانات گفت: برای اهداف پژوهشی پایگاه جهانی منظر فرهنگی اورامانات در سال 1398 اولین اطلس باستان شناسی استان کرمانشاه در منطقه اورامانات استان کرمانشاه به سرپرستی مسعود صادقی راد به انجام رسیده که براساس دست آوردهای این پژوهش برنامه ریزی های هدفمندی به منظور آنالیز و شناسایی باستان شناسی، تدوین پرونده های ثبتی، معین عرصه و حریم و کاوش باستان شناسی در دستور کار این پایگاه قرار گرفته که می تواند منجر به شناسایی آثار بیشتری در این منطقه گردد.

طالب نیا در انتها اظهار کرد: محدوده منظر جهانی هورامان در استان کرمانشاه شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی است. لزوم شناسایی آثار باستانی، آگاهی از پیشینه تاریخی، برنامه ریزی برای حفاظت از آثار باستانی و توسعه گردشگری تاریخی در منطقه هورامان از جمله ضرورت های اجرای طرح های باستان شناسی در این محدوده است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1886

به "روانسر مرکز پژوهش های باستان شناسی پایگاه جهانی اورامانات می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانسر مرکز پژوهش های باستان شناسی پایگاه جهانی اورامانات می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید