چرا شاهرود شگفتی بی نظیر طبیعت ایران است؟

به گزارش نامیت، شهر شاهرود در استان سمنان تنها نقطه ایران است که می توان از طریق آن در فاصله زمانی کمتر از 30 دقیقه به کوه، 30دقیقه به جنگل،30 دقیقه به کویر و کمتر از 3 ساعت به دریا رسید.

چرا شاهرود شگفتی بی نظیر طبیعت ایران است؟

به گزارش ایرنا، صحبت از طبیعت و اقلیم ایران هیچ گاه تمام شدنی نیست، زیرا که در هر گوشه از کشور می توان طبیعت بکر و ناب و شاید بی نظیر در کل دنیا را پیدا کرد. کشورمان اقلیم 4 فصل را در همه ایام سال دارد و این نکته ای است که کمتر مورد توجه جامعه قرار گرفته و از آن جایی که مرتب صحبت از خشکی و کم آبی ایران شده، تصور عمومی مردم هم بر این مبناست که ما عملا در وسط بیابان زندگی کرده و به طور مداوم با خشکسالی و مسائل متعاقب آن روبرو هستیم.

اگرچه کم آبی فشار زیادی برای کشورمان است و مشکل فروچاله و فرونشست به شکلی جدی در کشور وجود دارد، اما در همین شرایط هم می توان از جاذبه های بی نظیر کشورمان بهره برد.

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل ازدحام جمعیت در تهران و فاصله کم مرکز تا سه استان شمالی کشور، یعنی، گیلان، مازندران و گلستان بخش زیادی از مردم در تعطیلات به این سه استان گسیل می شوند که نه تنها مخاطرات سفر را برایشان چندبرابر می کند، بلکه ترافیک جاده ای هم بر مسائل افزوده است. اما بخش زیادی از مردم نمی دانند که با صرف هزینه ریالی و زمانی کمتر می توان از منطقه ها جدیدتر و زیباتری لذت برد. گزارش پیش رو مربوط به استان سمنان و شگفتی های بی نظیر شهرستان شاهرود است.

این خطه زیبا یکی از شهر های بزرگ استان سمنان و درواقع دومین شهر بزرگ این استان بعد از سمنان است. به لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در شمال شرق استان و در مسیر اصلی جاده ترانزیت تهران مشهد و در کمربند بین المللی شرق به غرب دنیاست.

این شهر در حاشیه جنوبی البرز شرقی قرار گرفته و از سمت شمال به استان گلستان و شهر های آزادشهر، علی آباد، رامیان و گرگان متصل است. به لحاظ فاصله هوایی شاید این شهر کمتر از 100 کیلومتر با جلگه گلستان فاصله داشته باشد و همین امر موجب شده تا جنگل های هیرکانی به منطقه ها شاهرود هم کشیده شده و از این نظر اقلیم بی نظیری را ایجاد کند.

شاهرود از شرق نیز به شهر میامی در استان سمنان و شهر های سبزوار و بردسکن در استان خراسان رضوی، از جنوب به شهر طبس در استان خراسان جنوبی و شهر خور در استان اصفهان و از غرب به شهر دامغان در استان سمنان محدود می شود.

این شهر یکی از شهر های چهار فصل و خوش آب و هوای ایران است. آب و هوای شاهرود در بیشتر ماه های سال معتدل سرد و به نسبت پستی و بلندی و نزدیکی به کویر نمک و رشته کوه البرز متغیر است. بدین لحاظ آب و هوای آن نیز به دو منطقه تقسیم می شود: قسمت مرکزی شامل شاهرود و دهستان های حومه، معتدل و قسمت جنوبی مانند طرود، بیارجمند و خوارتوران معتدل گرم است.

به طور کلی این شهر نیز همچون دیگر منطقه ها شمالی استان سمنان، در زمستان هوایی خشک و در تابستان آب و هوایی معتدل دارد. قسمت مرکزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن کوهستانی با آب و هوایی سرد و مرطوب است.

شاهرود به سبب اینکه در حد فاصل کویر، کوهستان و جنگل های شمال ایران واقع شده از طبیعت بسیار منحصر به فردی برخوردار است، به طوری که اگر از شاهرود 30 دقیقه به سمت جنوب حرکت کنید، به کویر های وسیع طرود و نخلستان های آن و مردمی که از راه شترداری ارتزاق می کنند، می رسید.

اگر 30 دقیقه از شاهرود به سمت شمال حرکت کنید طبیعت جنگلی شبیه طبیعت گلستان و مازندران را می بینید، یا اگر حدود یک ساعت به سمت شرق شاهرود حرکت کنید به فاصله حدود یک ساعت به منطقه ای کاملا سردسیر و برف گیر می رسید که طبیعت آن به آب و هوای کردستان و لرستان در غرب ایران شبیه است.

به همین ترتیب اگر در جهت غربی حرکت کنید به فاصله کوتاهی به شهر زیبای مُجِن روستا-شهر پلکانی زیبا، روستای سردسیر تاش علیا در دامنه قله سربه فلک کشیده شاهوار با ارتفاع 4 هزارمتر می رسید که در گرمای اواخر تیرماه و اوایل مرداد، با افراد بومی روبرو می شوید که کاپشن و لباس گرم بر تن داشته و شب هنگام برای فرار از سرما ناچار به روشن کردن بخاری و ادوات گرمایشی هستند.

به استناد داده های تاریخی، کهن ترین نام شاهرود در وندیداد اوستا در کنار اسامی شانزده سرزمین آریایی آمده و از چخره به عنوان سرزمین چهاردهم پس از نام بردن از راگاه (ری) و ورنه (گیلان) آمده است. بر این اساس شاهرود یکی از شهر های مهم چهاردهمین استان تاریخی، چخره (از تقسیمات شانزده گانه اوستایی در دوران باستان) بوده (1) که در دامنه جنوبی رشته کوه البرز، از طریق آریایی ها بنا نهاده شده است؛ بنابراین شاهرود به لحاظ تاریخی یکی از شهر های با جاذبه های گردشگری فرهنگی و تاریخی است که از مهم ترین آن ها می توان به بارگاه بایزید بسطامی در بسطام و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در خرقان اشاره کرد.

از نظر جاذبه های طبیعی نیز می توان از شهر شاهرود آغاز کرد. شهری پر از چنار های سرسبز که چنار های کهنسال واقع در خیابان ها و بوستان های آن یکی از جاذبه های طبیعی این شهر به شمار می روند. قدیمی ترین درخت چنار شهر هم چنار سوخته نام دارد و در انتهای خیابان شهربانی وسط میدانی به نام میدان چنار سوخته قرار گرفته که در فهرست میراث ملی نیز به ثبت رسیده است.

اما آن چه که موجب معروفیت دنیای این شهر باستانی شده، وجود جنگلی به نام جنگل ابر در این شهرستان است. جنگل ابر یکی از معروف ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران است که در 45 کیلومتری شمال شاهرود و در مسیر شاهرود به آزاد شهر و در 12 کیلومتری روستای ابر قرار گرفته است.

زیبایی این جنگل هنگامی محرز می شود که در گرم ترین روز های تابستان می توانید از فاصله 10 کیلومتری هم شاهد ریزش ابر و مه به دشت خرقان باشید. درست هنگامی که گرمای شدید آزارتان می دهد و کولر خودرو در نهایت سرعت کار می کند، می توانید تنها با کمتر از 15 دقیقه رانندگی شرایط تهویه مطبوع خودرو را از کولر به بخاری تغییر دهید؛ بنابراین اگر در این مسیر تا قبل از جنگل ابر با افرادی برخورد داشتید که کلاه و کاپشن گرم بر تن دارند تعجب نکنید.

جنگل ابر شاهرود از قدیمی ترین جنگل های دنیا و قسمتی از جنگل های هیرکانی به شمار می رود که میلیون ها سال قدمت دارند و متعلق به دوران ژوراسیک هستند. این جنگل در بیشتر روز های سال با ابر پوشیده می شود و به دلیل وسعت زیادی که دارد گونه های مختلف جانوری و گیاهی بسیاری در آن زندگی می کنند.

البرز شرقی با قله شاهوار و سایر قلل، سرمنشا رودخانه های متعددی است که به سمت گرگان و پیشتر به سمت شاهرود هم جریان داشته است. سرتاسر دره هایی که به روستا های این منطقه ختم می شود هم پر از باغات سرسبز میوه است که اگر در فصل تابستان بدانجا سفر کنید جشنواره رنگ های زیبای انواع میوه های تابستانی مانند زردآلو، قیصی، هلو، گیلاس، آلبالو و ... به راستی از نظر ها دلبری می کنند.

پارک ملی توران که در منطقه کویری این شهرستان قرار گرفته و زیستگاه اصلی یوز ایرانی است، در این منطقه واقع شده است. آبشار آلوچال و دالان بهشت جنگل ابر، نخلستان های خرما (روستای طرود)، آبشار و چشمه زیبای روستای تاش علیا، آبشار مجن و روستای نگارمن و ... تنها بخشی از جاذبه های گردشگری شاهرود هستند که در یک گزارش نمی توان به همه آن ها پرداخت. جالب اینجاست که زبان محلی تعدادی از روستا های این منطقه و به ویژه تاش علیا، همان زبان مازندرانی است که هیچ شباهتی به زبان و لهجه شاهرودی ندارد.

شاهرود به دلیل قرار گرفتن در میانه راه تهران به مشهد، حد فاصل شهر دامغان در غرب، سبزوار و بردسکن در شرق، گرگان در شمال و معلمان و جندق در جنوب، یک شاهراه و مسیر اصلی است. پس هر کجای کشور هم که باشید حداقل یک راه دسترسی مستقیم با خودرو های شخصی به شاهرود دارید. اگر اهل سفر های خانوادگی هستید و ترجیح به سفری دارید که در مسیر سفر لذت بیشتری ببرید، بهتر است سفر با قطار را مد نظر قرار دهید. راه آهن شاهرود همیشه از پر ترددترین مسیر های ریلی کشور است.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1402 بروزرسانی: 29 تیر 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2200

به "چرا شاهرود شگفتی بی نظیر طبیعت ایران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شاهرود شگفتی بی نظیر طبیعت ایران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید