کشف بزرگترین منطقه آتشفشانی روی زمین

به گزارش نامیت، در پی آن، حرکت تخته سنگ های تکتونیک باعث تخریب قسمت آتشفشانی شد و یک قطعه آن به سمت جنوب حرکت کرد و اکنون در بستر جزیره شمالی بخشی از نیوزیلند است.

کشف بزرگترین منطقه آتشفشانی روی زمین

ابرچاله آتشفشانی در نیوزیلند کشف شد. زمین شناسان اثرات یک حفره عظیم از ماگما superplume سنگ های مذاب را زیر نیوزیلند کشف کردند که ابرچاله نامیده می گردد. این ابرچاله در گذشته باعث بروز فعالیت های عظیم آتشفشانی روی زمین شده است.

جریان مذاب از مرز های خارجی هسته زمین در عمق 3 هزار کیلومتری حدود 120 میلیون سال قبل جدا شد و بصورت یک ابرحباب با سرعت زیاد به سطح زمین راه یافت. این امر باعث ظاهرشدن منطقه ای با تعداد زیادی آتشفشان ها شد که در هاوایی و ایسلند نیز مشاهده شده است.

در پی آن، حرکت تخته سنگ های تکتونیک باعث تخریب قسمت آتشفشانی شد و یک قطعه آن به سمت جنوب حرکت کرد و اکنون در بستر جزیره شمالی بخشی از نیوزیلند است.

این تغییرات با سرعت یکسان در جهت عمودی پخش شد که در جهت افقی چندان محسوس نبود. این اختلاف برای صخره های فلات Manihiki در شمال ساموآ و فلات انتونگ جاوا در شمال جزایر سلیمان نیز یکسان بود. تمام آن ها قطعاتی از یک منطقه آتشفشانی به اندازه بیش از دو هزار کیلومتر بودند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 973

به "کشف بزرگترین منطقه آتشفشانی روی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگترین منطقه آتشفشانی روی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید