آنالیز استرس افراد در محل کار با هوش مصنوعی

به گزارش نامیت، محققان موسسه ام.آی.تی اخیرا در حال کار بر روی آزمایشی هستند که طی آن با کمک هوش مصنوعی می توانند افرادی را که دچار استرس در محل کار خود هستند شناسایی کنند.

آنالیز استرس افراد در محل کار با هوش مصنوعی

محققان موسسه فناوری ماساچوست،ام آی تی(MIT) در حال کار بر روی ماشین های هوشمندی هستند که می توانند به محققان در شناسایی افراد دارای حالاتی مانند احساس خستگی شناختی کمک کنند.

علاوه بر این ماشین های هوشمند مذکور می توانند راهکارهایی را برای کمک به فرد در بهبود عملکرد نیز پیشنهاد کنند. این پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی در جهت شناسایی استرس و خستگی کار و با هدف استفاده از توانایی فناوری هایی مانند هوش مصنوعی و انسان برای حل مسائل پیچیده طراحی شده است.

مایکل پیتروچا(Michael Pietrucha) متخصص سیستم های محاسباتی در آزمایشگاه ام آی تی گفت که در زمینه همکاری انسان و ماشین، او و تیمش اغلب درباره این فناوری فکر می کنند. برای مثال اینکه چگونه می توانند آنها بر این فناوری نظارت کنند، آن را درک کنند و مطمئن شوند که درست عمل می کند.

وی در ادامه اظهار داشت که کار گروهی همانند یک خیابان دو طرفه است و این دستگاه می تواند به انسان ها کمک کند تا عملکرد آنها را نیز بالا ببرد. پیتروچا یکی از محققان آزمایشگاهی است که قصد دارد سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه دهد که بتواند خستگی شناختی فرد را که در عملکرد کار او تاثیر می گذارد حس کند.

علاوه بر او مگان بلک ول(Megan Blackwell) معاون سابق پژوهش علوم و فنون زیستی آزمایشگاه ام آی تی توضیح داد که نظارت عصبی امروزه خاص تر و آسان تر شده است. ما اکنون قصد داریم از فناوری برای نظارت بر خستگی یا مسائل شناختی استفاده کنیم برای مثال دریابیم هر فرد چقدر از نظر ذهنی آماده است یا اینکه کدام فرد خسته است زیرا اگر بتوانید انسان را تحت نظر داشته باشید، می توانید قبل از آنکه اتفاق بدی رخ دهد مداخله کنید.

یک دهه است که هدف محققان استفاده از فناوری مناسب برای خواندن شرایط شناختی یا عاطفی افراد بوده است. سیستم تشخیص استرس و خستگی بر روی داده های بیومتریک مانند صدای ضبط شده و فیلم از شخصی که صحبت می کند، عمل می کند.

محققان با پردازش این داده ها با الگوریتم های پیشرفته هوش مصنوعی، نشانگرهای زیستی را در شرایط مختلف روانی و عصبی رفتاری پیدا کردند. به عنوان مثال از این نشانگرهای زیستی برای آموزش مدل هایی استفاده شده است که می تواند سطح افسردگی فرد را با دقت تخمین بزند.

به عنوان بخشی از مطالعه، محققان تحقیقات نشانگر زیستی خود را بر روی یک سیستم مجهز به هوش مصنوعی برای ارزیابی شرایط شناختی یک فرد اعمال خواهند کرد و در آن احساس خستگی ، استرس یا فشار بیش از حد فرد احساس خواهد شد. این سیستم از نشانگرهای زیستی مشتق شده از داده های فیزیولوژیکی مانند صدای ضبط شده و صورت، ضربان قلب، نوار مغزی و علائم نوری فعالیت مغز و حرکت چشم برای تشخیص خستگی و استرس استفاده خواهد کرد. در حال حاضر، این پروژه در مراحل اولیه است زیرا محققان در حال جمع آوری داده ها برای آموزش الگوریتم های خود و توسعه بیشتر این فناوری هستند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1242

به "آنالیز استرس افراد در محل کار با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز استرس افراد در محل کار با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید