از علت تا درمان قرمزی پوست صورت

به گزارش نامیت، قرمزی پوست صورت عارضه ای که برای خیلی از افراد پیش آمده است و می تواند علت های مختلفی داشته باشد. برای اینکه بتوانیم آن را درمان کنیم ابتدا باید بفهمیم علت قرمز شدن پوست چیست. آیا فقط به خاطر آفتاب سوختگی یا شرم و خجالت است یا خبر از مشکل جدی تری می دهد؟

از علت تا درمان قرمزی پوست صورت

علائم قرمزی پوست چگونه ظاهر می شوند؟

قرمزی پوست صورت در ناحیه گونه ها و روی استخوان بینی؛

مشخص بودن رگ های عنکبوتی و کوچک روی گونه و بینی؛

زبری، برآمدگی و جوش روی پوست به همراه احساس ناخوشایند سوختگی و گزیدگی؛

تخریب پوست، ناصافی پوست و ضخیم شدن پوست به ویژه در ناحیه بینی؛

قرمز شدن چشم ها، آب آمدن از آنها و تحریک شدن این ناحیه.1

چه کسانی بیشتر درمعرض قرمزی پوست صورت هستند؟

افرادی که پوست صورت رنگ پریده و بی رنگ دارند؛

زنان بیشتر در معرض دچار شدن به قرمزی پوست صورت هستند؛

مردان درصورت دچار شدن به قرمزی پوست صورت این مشکل را شدیدتر تجربه می کنند؛

کسانی که سریع سرخ می شوند و این حالت توأم با ایجاد گرما در پوست است؛

افرادی که الکل مصرف می کنند.1

شایع ترین دلیل قرمز شدن پوست

از شایع ترین دلیل قرمز شدن پوست می توان به خجالت، اضطراب، یا گرمای بیش از گرم اشاره کرد. با این حال، گرگرفتگی مکرر گاهی می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. پوست برافروخته زمانی اتفاق میفتد که صدها رگ خونی ریز در زیر پوست گشاد شده یا بزرگ می شوند.

هنگامی که این رگ های خونی منبسط می شوند، به سرعت با خون بیشتری شده، که می تواند پوست را قرمز یا صورتی نشان دهد. برافروختگی یا سرخ شدن پوست احساس گرما و قرمزی سریع گردن، بالا قفسه سینه یا صورت شما را توصیف می کند.

این اثر بیشتر در مناطقی از بدن که رگ های خونی به پوست نزدیکتر است، مانند گونه ها و سینه، دیده می گردد. پوست برافروخته ممکن است در اثر لمس احساس گرما و یا سوزش مختصری ایجاد کند. پوست برافروخته معمولاً بی ضرر و شرایطی کوتاه مدت است، اما توجه به علائم دیگری که همراه با گرگرفتگی همراه است بسیار مهم است.

شایعترین دلایل برافروختگی یا دلیل قرمز شدن پوست، عبارتند از:

خجالت زدگی
وقتی افراد احساس اضطراب می کنند، ممکن است سرخ شدن را تجربه کنند.2
اختلالات غدد درون ریز
سیستم غدد درون ریز شامل غده هایی است که هورمون تولید می کنند. هورمون ها، پیام رسان های شیمیایی هستند که اطلاعات را از یک منطقه از بدن به منطقه دیگر می فرستند. این هورمون ها از طریق جریان خون عبور و به تنظیم طیف وسیعی از عملکردهای بدن کمک می کنند.

هنگامی که بدن هورمون بیش از حد یا کم تولید می کند، این امر تعادل آنها را مختل می کند. چندین اختلال غدد درون ریز باعث این تغییرات هورمونی می گردد که می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم گردد.

هرگونه اختلال غدد درون ریز ممکن است باعث برافروختگی گردد. به عنوان مثال، سندرم کوشینگ باعث تولید بیش از حد کورتیزول در بدن می گردد که می تواند باعث افزایش وزن در اطراف قفسه سینه و معده، دیابت، مسائل بهداشتی قلب و گرگرفتگی گردد.2

تحریک پوست یا واکنش آلرژیک
شرایطی است که به نام درماتیت تماسی نامیده می گردد و زمانی ایجاد می گردد که چیزی پوست شما را لمس کند و یا باعث تحریک آن گردد و یا همچنین باعث یک واکنش آلرژیک گردد. صورت، یک محل عادی و معمول برای درماتیت تماسی است.

مثلا صابون یا رنگ مو می تواند باعث تحریک پوست گردد و باعث ایجاد شرایطی گردد که به نام درماتیت تماسی شناخته می گردد. اگر شما به چیزهایی که با صورت شما تماس پیدا می کنند آلرژی دارید و یا حساس هستید ، شما در معرض درماتیت تماسی آلرژیک هستید. علل رایج درماتیت تماسی آلرژیک عبارتند از پیچک سمی، عطر و لاتکس.3

واکنش به داروها
برخی از داروها هنگامی که شما در خارج از منزل هستید می توانند باعث ایجاد حالت شبیه آفتاب سوختگی در پوست شوند. به طور مثال استفاده از یک دارو مانند کرم هیدروکورتیزون (یک استروئید) بیشتر از مدت زمان توصیه شده، می تواند یک واکنش پوستی ایجاد کند.3
آکنه روزاسه
آکنه مسئله ای طولانی مدت است که می تواند پوست و گاهی چشم ها را تحت تأثیر قرار بدهد. آکنه روزاسه باعث ایجاد جوش و قرمزی می گردد و در زنان و کسانی که پوست رنگ پریده و بیش ازحد سفید دارند، رایج تر است. آکنه روزاسه بیشتر برای افراد میان سال و مسن اتفاق می افتد.

برای رفع این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید؛ ضمن اینکه آزمایش خاصی نیز برای تشخیص آن وجود ندارد. درمان قطعی برای آکنه روزاسه وجود ندارد، اما ژل بریمونیدین، لیزردرمانی و حتی آنتی بیوتیک ها می توانند از شدت علائم بکاهند.

این مشکل نسبتا رایج است.

برآمدگی سفید و صورتی، قرمزی و زبری پوست صورت و بینی، افزایش خارش ازجمله نشانه های آکنه روزاسه است.

این مشکل هم با قرمزی پوست صورت همراه است.

برای درمان باید به پزشک عمومی مراجعه کنید.1

سلولیت
سلولیت صورت نوعی عفونت پوستی است که از بخش های دیگر بدن مانند دهان یا سینوس ها می آید و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. از علائم سلولیت می توان به درد، قرمزی پوست، گرما و التهاب در ناحیه عفونی اشاره کرد. برای جلوگیری از پخش عفونت باید به پزشک عمومی یا مرکز فوریت های پزشکی مراجعه کرد تا مصرف آنتی بیوتیک هر چه زودتر شروع بگردد.

بروز سلولیت چندان رایج نیست.

از علائم آن می توان به تب، خارش، قرمزی پوست، التهاب و درد در صورت اشاره کرد.

سلولیت همیشه با قرمزی پوست صورت همراه است.

برای درمان باید به پزشک عمومی مراجعه بگردد.1

تب اسکارلت
تب اسکارلت همزمان یا بلافاصله بعد از عفونت استرپتوکوکی گلو رخ می دهد. به طور معمول در سراسر بدن بثورات پوستی قرمز وجود دارد (اما نه دست و پا). راش از برجستگی های ریزی تشکیل شده است که باعث می گردد احساس کاغذ سنباده گردد. علامت دیگر این شرایط، زبان قرمز روشن است.2
پرکاری تیروئید
این شرایط زمانی اتفاق میفتد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. این بیماری به دلیل انواع بیماری ها از جمله بیماری خود ایمنی، تومورها، داروها، ید اضافی یا التهاب ایجاد می گردد. علائم به دلیل اندازه متابولیسم بیش از حد زیاد است که از طریق هورمون زیادی ایجاد می گردد.

علائم شامل ضربان قلب سریع، فشار خون بالا، لرزش دست، تحمل کم در برابر گرما، اسهال، کاهش وزن، عصبی بودن، بی قراری، مشکل خواب، موهای ریز یا شکننده، حالت تهوع و استفراغ و بی نظمی قاعدگی است.2

رگهای عنکبوتی
اگر از پوستتان در مقابل خورشید محافظت نکنید، اشعه های مضر می توانند به پوست شما آسیب برسانند. در طول سال ها، این آسیب ها جمع شده و بعد از چند سال، برخی از افرادی که پوست آسیب دیده ناشی از آفتاب دارند ، رگ های عنکبوتی شکل را در چهره خود مشاهده خواهند کرد.1

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

پوست قرمز شده معمولاً بی ضرر است، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. در صورت گرگرفتگی در شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

وقتی که قرمزی پوست بیشتر یا بدتر می گردد.

باعث خجالت، استرس یا اضطراب قابل توجهی می گردد.

به نظر نمی رسد که به گرما، ورزش یا پاسخ های عاطفی مربوط باشد.

در کنار سایر علائم غیر قابل توضیح مانند اسهال یا ضربان تند قلب رخ می دهد.2

درمان قرمزی پوست صورت چگونه است؟

به محض مشاهده علائمی که عنوان شد، اقدام به پیگیری مشکل کنید. هر چقدر زودتر مشکل را پیگیری کنید، رفع آن ساده تر خواهد بود.

هر گونه قرمزی پوست صورت در نواحی چشم که به شکل سوختگی و آزردگی پوستی ایجاد می گردد، باید سریعا درمان و رسیدگی بگردد، زیرا غفلت می تواند روی بینایی فرد مبتلا اثر منفی بگذارد.

وقتی پوست دچار برافروختگی می گردد، باید سریعا این مشکل را پیگیری کرد و تا قرمزی خفیف است و هنوز شدید نشده، این مشکل را رفع کرد.

پیگیری محرک های حساسیت زا نیز به درمان قرمزی پوست صورت کمک می کند.

لیزردرمانی هم به ازبین رفتن قرمزی و رگ هایی که روی صورت نمایان هستند، کمک می کند.1

پیشگیری از قرمزی پوست

پیشگیر از برافروختگی پوست همیشه آسان نیست، اما انجام موارد زیر ممکن است کمک کند:

ترک مصرف الکل

اجتناب از دمای شدید و لباس مناسب با آب و هوا

نوشیدن مایعات فراوان برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و کمبود آب بدن

درمان هر بیماری پزشکی زمینه ای که ممکن است باعث برافروختگی پوست گردد.

حفظ وزن و فشار خون سالم با ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل

یادگیری تکنیک های آرام سازی، مانند تمرینات تنفسی، هوشکمک و مراقبه، برای کنار آمدن با استرس

در مورد پوست برافروخته که مربوط به استرس، اضطراب یا واکنشهای عاطفی است، یک متخصص پزشکی می تواند در مورد روش های درمانی و روش هایی که ممکن است به شما کمک کنند، مشاوره دهد.2

پینوشتها

1.www.chetor.com

2.www.pezeshket.com

3.www.drmasoodjafari.com

منبع: راسخون
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1815

به "از علت تا درمان قرمزی پوست صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از علت تا درمان قرمزی پوست صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید