تغییر شکل ناخن ها نشانه چیست؟

به گزارش نامیت، محققان معتقدند که بروز زخم های پوستی در مو و ناخن می تواند نشانه های اولیه زوال عقل و آلزایمر باشد.

تغییر شکل ناخن ها نشانه چیست؟

بیماری زوال عقل مجموعه ای از بیماری ها را تشکیل می دهد که تظاهرات مختلف آن معمولا تشخیص این بیماری را سخت می نماید و همین تشخیص زودهنگام بیماری می تواند برترین راه چاره برای جلوگیری از پیشرفت بیماری باشد. شناخت دامنه وسیع تظاهرات بالینی پوستی، فیزیکی و روان شناختی جزء نخستین علائم این بیماری هستند.

محققان امیدوارند درک وسیع تر نشانه های زوال عقل بتواند به ابداع ابزار های تشخیصی دقیق تر در سال های پیش رو یاری کند. تا به امروز تحقیقات زیادی انجام شده که نشان داده اند مو و ناخن ها می توانند آیینه ای در برابر زوال عقل شناختی باشد.

بعلاوه زخم های پوستی از جمله نشانه های ارزشمندی هستند که می تواند سندروم زوال عقل را شناسایی کند و محققان موضوع زخم های پوستی را در بیماری آلزایمر مطرح نموده اند.

در بیماری آلزایمر، زخم های پوستی اغلب در مو و ناخن ها بروز می نمایند بنابراین، به نظر می رسد تظاهرات پوستی مرتبط با سندروم زوال عقل می تواند نشانه ای ارزشمند در فرآیند تشخیص زوال عقل باشد. این زخم های پوستی اغلب به علت رعایت نکردن بهداشت، زخم بستر، قارچ و زخم باکتریایی و خارش بروز می نمایند.

باوجوداین، گاهی خراشیدگی های مزمن که باعث پوسته پوسته شدن و بروز قارچ روی پوست می گردد در این بیماری بروز می نماید. بعضی مواقع نیز زخم های پوستی مانند خارش پوست، تغییر رنگ پوست و واکنش های حساسیت زا به علت مصرف دارو ها نیز ممکن است ایجاد گردد.

معمولا تغییرات ایجاد شده در مو و ناخن ها در 70 درصد مبتلایان به آلزایمر دیده می گردد. علاوه براین، علائم خاص پوستی توجه ویژه ای را به زخم های ایجاد شده با ناخن در بیماری آلزایمر نشان می دهد. حتی تحقیقات انجام شده، ارتباطی را بین کاهش غلظت جیوه و طول مدت و شدت زوال عقل نشان می دهد.

تغییرات ایجاد شده در غلظت ریزمغذی ها در پوسته ناخن شامل کلسیم، منیزیم، جیوه، پتاسیم، روی، برم و کبالت در مراحل اولیه بیماری زوال عقل مشاهده می گردد.

منبع: سیناپرس

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1401 بروزرسانی: 8 دی 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2112

به "تغییر شکل ناخن ها نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر شکل ناخن ها نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید