خانه را جنگل کنیم!

به گزارش نامیت، یکی از مجذوب کننده ترین گیاهانی که همواره در همه جنگل ها به چشم می خورند، سرخس ها هستند. با پرورش سرخس جنگلی یا پتریس در خانه، خانه مان را جنگل کنیم!

خانه را جنگل کنیم!

جنس پتریس گونه های مختلفی را شامل می گردد که بیشتر آنها در منطقه ها استوایی یا نیمه استوایی یافت می شوند. البته گونه هایی از این گیاه در منطقه ها معتدل هم یافت می شوند.

این گیاه به عنوان سرخس بیشه هم شناخته می گردد. گونه های زیادی از این گیاه دارای برگ های تخت و پر مانند هستند که خیلی به تصویر معمولی که ما از سرخس ها داریم شبیه نیستند!

بیشتر گونه های خانگی این گیاه، گیاهانی سرسخت هستند و برگ های رنگارنگ و زیبای شان این تصور را ایجاد می نماید که باید نگهداری سختی داشته باشند، که در واقع اینطور نیست!

سرخس جنگلی در واقع گیاهی آسان رشد است و تنها توقعی که از شما دارد تامین رطوبت مورد احتیاجش و درامان نگه داشتن شدن از بادهای خشک است. گونه های کوچک تر این گیاه برای تزئین روی میز و دکور خانه عالی هستند.

سرخس پتریس گیاهی تقریبا کمیاب در گلفروشی ها است پس هر وقت آن را دیدید تهیه اش کنید و در کلکسیون گیاهان تان قرارش دهید!

شرایط رشد

- نور

در طول فصل تابستان، گیاه به مکانی روشن با نور فیلتر شده دارد. پتریس به سرعت رشد می نماید و بزرگ می گردد. در فصل زمستان گیاه را در پر نور ترین قسمت خانه، که عصر هنگام میزانی آفتاب مستقیم هم داشته باشد، قرار دهید. این جنس سرخس دارای گونه هایی برگ ریز هم هست که در زمستان برگ های خود را از دست می دهند. اما بیشتر گونه های آن همواره سبز هستند و نباید در زمستان برگ ریزی داشته باشند.

- آبیاری

سرخس جنگلی آب بیش از حدی از شما نمی خواهد. پس گیاه را به میزان آبیاری کنید.

- رطوبت

سرخس جنگلی هم مانند همه سرخس ها رطوبت زیاد را دوست دارد. برای شاداب ماندن گیاه، در طول فصل زمستان، پتریس را هر روز با آب بدون املاح و هم دمای محیط، غبار پاشی کنید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد. با این روش بدون اینکه هر روز احتیاج به غبار پاشی باشد رطوبت مورد احتیاج پتریس تان تامین می گردد.

- خاک

هر خاک خوبی با زهکشی خوب، برای سرخس جنگلی مان مناسب خواهد بود!

- کود دهی

در طول فصول رشد، گیاه را با محلول های کودی ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند کود دهی کنید.

تکثیر

سرخس پتریس را می توان به وسیله اسپورهایی که فراوری می نماید تکثیر کرد، اما آسان تر این است که وقتی که گیاه بزرگ تر شد، در هنگام تعوض گلدان گیاه، پتریس را به وسیله تقسیم گیاه (تقسیم ریزوم و ریشه ها) به چند گیاه کوچک تر تقسیم کرد. برترین زمان برای تقسیم گیاه فصل بهار است.

مواظب باشید که در هنگام تقسیم، برای هر گیاه، میزانی ریزوم، برگ های سالم و شاخسار سرحال بردارید.

تعویض گلدان

پتریس، به نسبت بقیه سرخس ها، سرخس سریع رشدی است و هر سال بهار باید گلدان گیاه را عوض کنید تا گیاه فضای کافی و خاک تازه برای رشد داشته باشد. در صورتی که گلدان گیاه را دیر به دیر عوض کنید، پتریس تان شادابی اش را از دست می دهد. برای اینکه گیاه به خوبی رشد کند، در هنگام تعویض گلدان، گیاه را تقسیم کنید. گیاه را از گلدان قبلی اش بیرون بیاورید، خاک قدیمی اطراف ریشه ها را تا حد امکان جدا کنید. حالا گیاه را به چند بوته تقسیم کنید و هر کدام را در گلدانی جداگانه با خاک تازه بکارید. بعد از اینگه گیاه را با موفقیت تقسیم و تعویض گلدان کردید، برای پتریس تان میزان زیادی رطوبت و گرما فراهم کنید. بعد از چند وقت رشد نو را در گیاه مشاده می کنید.

منبع: فوت و فن
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2044

به "خانه را جنگل کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه را جنگل کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید