خبرنگاران میلاد مبارک در ماه میهمانی

به گزارش نامیت، کاشان - خبرنگاران - دریای علم علوی و حلم و عصمت فاطمی در هم آمیخت و در نیمه ماه ضیافت الهی از این بحر بی کران لوءلوء زیبای حسنی بر کهکشان هستی درخشید.

خبرنگاران میلاد مبارک در ماه میهمانی

آن هنگام که نور تابان شمس علوی بر ماه تمام فاطمی افتاد آیینه تمام نمای حُسن و کمال و جمال، حُسن دلارای بهشتی خصالِ مجتبی را در رمضان الکریم به پدر خاک و مادر آب چشم روشنی داد.

ماه تمام در نیمه ماه آمد و مدینه را به قنداقه نور کریم آل طه و سرور جوانان اهل بهشت روشن کرد تا با قدوم سفره دار عالم به نام سبط اکبر رسول خدا همه احتیاجمندان و دردمندان عالم را غرق شادی و امید کند.

سیدِ زکی، مجتبای کرم، حُسن یوسف، خُلق خوش محمدی، سلوک بذل و بخشش و سخاوت ام المومنین، صولت حیدری و عصمت فاطمی در هیبت سبزپوش مدینه تجلی یافت تا عالمیان بدانند صاحب صلح حسنی هموارگر قیام حسینی است.

امام حسن (ع) مولود رمضان به اعتراف شیعه و سنی یکی از پنج شخصیت عظیم الشان اصحاب کسا و شان نزول آیه شریفه تطهیر است که حتی خداوند به وجود جمال دلارای حضرتش و سیدالشهدا بهشت را زینت داد.

نامت حسن، رسمت حسن، یادگارت احلی من العسل، زیباترین شجره معطر حیدری تو در مسلک فاطمی و نبوت احمدی است که جهانیان را از عطر و گلاب کرامت و سخاوت علویت در سفره داری و مهربانی مدهوش و مشتاق نموده است.

سلام بر تو ای همه خوبی و صفا، ای همه مهر و وفا، سلام بر تو ای غریب مدینه که آوازه خلق خوشت حتی دشنام دهنده و ناسزا گوینده به تو را بر سر سفره ادب و عشق و محبت و سلامت نشاند.

سلام بر تو ای نور چشم زهرا(س) که کویر تشنه جان های خسته و مسکین از دریای کرامت و بخشندگیت سیراب می گردد، سلام بر تو که 25 بار پیاده و سواره حج بیت الله را در حریم حرم عشق کردی، سلام بر تو ای حجت خدا و ای برگزیده حق که سه بار اموالت را بخشیدی، سلام بر تو سید جوانان بهشت، سلام بر برادر حسین(ع) و سلام بر حسن مجتبی(ع) که همه ما از سفره سخاوت و کرامت و محبت بی نظیرت خیر و برکت و عزت را لقمه می گیریم.

انتخاب نام حسن از سوی خداوند

پژوهشگر تاریخ اسلام در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با تبریک میلاد امام حسن(ع) به عنوان دومین امام شیعیان گفت که سخنان خود را درباره شخصیتی که در زمان خود به نحو احسن توانست گردونه راهنمایی را به نحوه عالی بچرخاند و یک نقش نمونه و بی بدیلی را باتوجه به ماجراهای به وجود آمده سیاسی اعتقادی آن موقع پس از رحلت خاتم الانبیاء (ص) به ویژه پس از شهادت پدر عظیموارشان ایفا نماید در سه موضوع ولادت، فضایل و شخصیت حضرت و مسایل سیاسی اعتقادی و موضع این امام همام بیان می نماید.

مجید زجاجی مجرد با اشاره به اینکه سخن گفتن درباره امام حسن (ع) که پدر عظیموارش ولی الله الاعظم امیرالمومنین(ع) و مادر عظیموارشان صدیقه طاهره سیده زنان جهان از اول تا آخرین است وقت زیاد و تحلیل های متعددی احتیاج دارد، اضافه نمود: ولادت آن حضرت در شب نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجرت در مدینه واقع شد، البته بعضی هم سال دوم را گفتند.

وی با استناد به روایت نامگذاری امام حسن(ع) از زنده یاد ابن بابویه ملقب به شیخ صدوق از عظیمان و محدثان اسلام به نقل از امام زین العابدین(ع) به سندهای معتبر که وقتی این آقازاده به جهان آمدند حضرت زهرا(س) بر امام علی(ع) و آن حضرت از رسول الله در نامگذاری سبقت نگرفتند، گفت: زمانی که این مولود مبارک را پیچیده در جامه سفید برای مشخص نامگذاری محضر آقا رسول الله بردند، پیامبر اکرم نیز به امام علی(ع) فرمودند که من در این کار بر حق تعالی سبقت نمی گیرم.

به گفته وی، پروردگار در این هنگام به جبرییل امر کرد که برای محمد(ص) پسری به دنیا آمده است، به زمین برو و سلام مرا با تهنیت به او برسان و بفرما که علی نسبت به تو به منزله هارون نسبت به موسی است پس نام او اسم پسر هارون شبر یعنی به زبان عربی حسن است.

استاد تاریخ اسلام، نامگذاری امام حسن(ع) از سوی خداوند را یکی از فضایل بسیار عظیم و با اهمیت دانست و گفت: ابومحمد کنیه آن حضرت و القابی از جمله حجت، امین، زکی و مجتبی و زاهد از لقب های امام دوم شیعیان است.

زجاجی مجرد با اشاره به سند زنده یاد کلینی به نقل از امام رضا(ع) گفت: وقتی امام حسن(ع) به دنیا آمد، جبرییل در روز هفتم میلاد برای تهنیت و نامگذاری فرود آمد و فرمود که سرش را بتراشید و عقیقه برایش قربانی و به فقرا هدیه کنید.

وی با بیان اینکه سیمای جذاب امام مجتبی(ع) افزون بر زیبایی ظاهری بیانگر زیبایی معنوی آن حضرت نیز بود، اضافه نمود: زنده یاد شیخ جلیل علی بن عیسی بهاءالدین اربلی محدّث، مورّخ، ادیب و شاعر شیعی قرن هفتم در کتاب کَشْفُ الغُمَّة فی مَعْرِفَةِ الأئمّة(ع) درباره شکل ظاهری امام حسن مجتبی(ع) نوشته است آن حضرت سرخ و سفید، دارای چشمان بسیار سیاه و گشاده، گونه های هموار بدون برآمدگی، ریش انبوه، موی سر مجعد که بلند می گذاشت و بدن مبارکش در نهایت لطافت بود و بسیار خضاب (حنا گذاشتن) می کرد.

به گفته وی، همچنین از امام علی(ع) روایت شده است که امام حسن(ع) از سر تا به سینه به حضرت رسالت شبیه بود.

مکارم اخلاق و فضایل امام حسن(ع)

استاد حوزه و دانشگاه، امام مجتبی(ع) را یک مولودِ مایه برکت برای اسلام و امت دانست و اضافه نمود: علی بن عیسی اربلی در کتاب کَشْفُ الغُمَّة فی مَعْرِفَةِ الأئمّة(ع) در بخش دوم حدیث درباره مکارم اخلاق و فضایل امام حسن(ع) گفته است که پیامبر اکرم(ص) می فرمایند هر که مرا دوست بدارد باید حسن را نیز دوست بدارد.

زجاجی مجرد با تاکید بر اینکه امام حسن(ع) بارها و بارها بر دوش و دامن پیامبر می نشست، اضافه کرد: رسول خدا دهانش را بر دهان امام حسن(ع) می گذاشت و تا سه بار می فرمود خداوندا من حسن را و دوست او را نیز دوست می دارم.

وی با تاکید بر این روایت شیخ صدوق به نقل از امام صادق(ع) را که از پدرانش درباره اخلاق و رفتار امام حسن نقل کردند، گفت: آن حضرت فرمودند که عبادت و زهد امام حسن(ع) در زمان خود از همه مردم بیشتر و افضل بر همه آنان بود.

25 حج خانه خدا و سه بار بخشش اموال

مبلغ دینی با اشاره به تعدد سفرهای حج امام حسن(ع) و به روایتی نزدیک 25 سفر به صورت سواره یا پیاده با پای برهنه آن حضرت گفت: امام مجتبی(ع) تمامی راستا صعب العبور و سنگلاخ 400 تا 420 کیلومتری امروز میان مکه و مدینه را با پای برهنه می پیمود و حتی اگر مرکب برای حضرت می آوردند سوار نمی شد، چرا که بر پایه روایت ها معتقد بود بالاترین عمل سخت ترین آن است.

وی ادامه داد: امام حسن(ع) با یاد مرگ، قبر و گذشتن از اینها گریه و زاری و فریاد می کرد به حدی که مضطرب به خود می پیچید و از خدا بهشت را مسالت و از آتش جهنم استعاذه(پناه بردن) می کرد.

زجانی مجرد با بیان اینکه هر گاه امام مجتبی(ع) آیه یا ایها الذین آمنوا را می شنید لبیک، اللهم لبیک را تلاوت می کرد، توضیح داد: آن حضرت سه بار ثروت خود را تقسیم کرد و نصف آن را برای خود نگه داشت و نصف دیگر را در راه خدا به فقرا بخشید.

مولف کتاب احلی من العسل با تاکید بر نفس کار بخشش اموال از سوی امام حسن(ع) گفت: چه کسی اینگونه می آید و داشته های خود را به خاطر خدا به این شکل با فقرا تقسیم می نماید؛ آیا درسی از این بالاتر برای پیروان امام حسن وجود دارد؟

حلم و صبر و مهربانی که دشمنش را هم ادب کرد

زجاجی مجرد با یادآوری حلم، صبر و مهربانی و خوش اخلاقی امام حسن(ع) گفت: روزی مردی از شام به حضرت رسید، به ایشان دشنام داد، حضرت سکوت کرد سپس فرمود: تو در این شهر غریب هستی، اگر منزل نداری، منزل ما متعلق به تو است، اگر بدهکاری من بدهی تو را قبول می کنم، اگر گرسنه ای تو را سیر می کنم، اگر لباس نداری تو را لباس می پوشانم و اگر حاجتی داری حاجتد را می دهم و وقتی مرد این برخورد حلم گونه و مهربانانه امام را دید عوض شد و گفت تو خلیفه خدا هستی.

وی، عطر زدن، لباس های زیبا پوشیدن و نشستن امام حسن(ع) با فقرا را از دیگر خصایص برجسته و سجایای اخلاقی این امام همام برشمرد و اضافه نمود: آن حضرت در میان مردم بود، به هیچ وجه از مردم فاصله نمی گرفت و تمامی مردم برایش یکسان بودند و بینشان فرقی نمی گذاشت به طوری که حتی اگر دشمن هم می آمد به او می بخشید.

امام نسبت به مسایل سیاسی اجتماعی بی تفاوت نبود

استاد تاریخ اسلام با تبیین توجه امام حسن(ع) به تمامی موضوع ها حتی نسبت به طبیعت، حیوانات، جامعه و نسبت به مسایل سیاسی اجتماعی گفت: در حدیثی از علامه مجلسی(ره) و بعضی کتاب های معتبر نقل شده است که روزی جناب امام حسن(ع) طعام میل می فرمود در حالی که سگی نیز پیش رویش بود آن حضرت یک لقمه به این حیوان می داد و یک لقمه خود در دهان مبارک می گذاشت، یکی از اصحابش گفتند اجازه می دهید حیوان را از طعام شما دور کنم، فرمودند بگذارید باشد من از خداوند عزوجل حیا می کنم که صاحب روحی در روی من نظر دارد و من چیزی بخورم و به او نخورانم.

زجاجی مجرد درباره رفتار امام حسن(ع) با یکی از غلامانش نیز که مرتکب خیانت و مستوجب عقوبتب شده بود و رو به امام حسن(ع) والکاظمین الغیظ، و العافین عن الناس و الله یحب المحسنین را گفت، یادآور شد: آن حضرت با این سخنان غلام فرمود کظم غیض و تو را عفو کردم، از تقصیرت گذشتم، تو را آزاد و حتی مبلغی برایت مقرر کردم؛ به راستی آیا در واقع می توان چنین امام و شخصیتی را در جهان پیدا کرد، از این رو تمامی مسلمانان و مومنان باید شاد باشند که چنین رهبر دینی از ایمه (پیشوایان) آنان متولد می گردد و چنین آقایی را پیروی می نمایند.

مسایل سیاسی اعتقادی و موضع امام حسن(ع)

وی با اشاره به 2 نگاه مطلع در زمانی که پدر عظیموار امام حسن(ع) به شهادت رسیدند و آن حضرت مسوولیت امر را به عنوان جانشین به عهده گرفتند، گفت: یکی، نگاه سیستمی که از سقیفه بنی ساعده ایجاد شده بود و بعد از کشته شدن خلیفه سوم با علی بن ابیطالب(ع) بیعت کردند و ماجرا پس از سه جنگ جمل، صفین و نهروان به اینجا کشیده شد که آن حضرت به دست شخصی یا جریان نهروانی، خوارجی، کجروی ها و تفکرات غلط آنان به شهادت رسید و با همین سیستم نیز امام مجتبی(ع) حاکم شد، اما سیستم دیگر اینست که ولایت انتصابی نه انتخابی و امام حسن(ع) امام است و احتیاج به بیعت ندارد که کسی با او بیعت بکند یا نکند و در مبحث کنونی جایی ندارد.

زجاجی مجرد اضافه نمود: شیخ صدوق و مفید و بسیاری از عالمان نقل کردند که امام مجتبی(ع) پس از شهادت پدر عظیموارش، بر روی منبر خطبه ای خواند و این جملات را فرمود که ما حزب الله و عترت رسول خدا که از همه کس به آن حضرت نزدیک تر هستیم، ما اهل بیت(ع) رسالت که از گناهان و بدی ها مطهر هستیم، ما یکی از 2 شی گرانبها (انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی) هستیم که حضرت رسالت به جای خود در میان امت به امانت گذاشت.

وی ادامه داد: حضرت خطبه را اینگونه ادامه داد و فرمود که از ما اطاعت کنید که اطاعت از ما از جانب خدا بر شما واجب شده و اطاعت از ما به اطاعت پیغمبر خدا مقرون شده است و این آیه را بازگو کرد یا ایها الذین امنو اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم.

20 سال توطئه و دسیسه معاویه در شام

زجاجی مجرد با تاکید بر توطئه های 20 ساله معاویه و انواع دسیسه های حزب معاویه از زمانی که به شام رفته و در دوره خلیفه دوم، اضافه نمود: آنان در نهایت پس از شهادت امام علی(ع) با دوچندان کردن توطئه ها از جمله خریدن بعضی با پول، از میان برداشتن بعضی با زهر و کشتار و متوسل شدن به هر نوع مکر و حیله به گونه ای که حتی بعضی فرماندهان لشکر امام حسن(ع) خود را تسلیم می کردند اما آن حضرت با مدیریت الهی بالاترین پیروزی از جبنه اعتقادی اسلام ناب محمدی را در متن صلح نامه با معاویه قرارداد و در مفاد آن نوشت معاویه حق ندارد بعد از خودش کسی را انتخاب کند هر چند معاویه خلاف آن عمل کرد.

صلح امام حسن(ع) خط بطلانی بر مولودهای سقیفه بنی ساعده

وی با بیان اینکه صلح امام حسن(ع) خط بطلانی بر مولودهای سقیفه بنی ساعده زد اضافه نمود: امام با این صلحش آن رگه اسلام ناب را در لابه لای این همه خار و خاشاک نجات داد و باعث حفظ جان مومنان و جلوگیری از خونریزی شد؛ در روایت نیز آمده است که چگونه آفتاب به زمین می تابد، صلح امام مجتبی(ع) نیز مایه برکت است.

به گفته وی، بعضی ها امر بر آنها مشتبه شده بود و راستا را غلط می رفتند و حتی به امام اعتراض می کردند که امام در پاسخ آنان داستان حضرت خضر و موسی را گوشزد می کرد و می گفت آنگونه که خضر نبی مصلحت بعضی موارد را می دانست و حضرت موسی(ع) از آن خبر نداشت، شما نیز نمی دانید من چه کار عظیمی انجام دادم تا اسلام نو پا از بین نرود و با این صلح اصل اسلام باقی بماند.

زجاجی مجرد با اشاره به وقوع صلح امام حسن(ع) 6 ماه پس از شهادت امیرالمومنین(ع) و پس از اینکه معاویه با توطئه و دغل بازی حاکم شد، گفت: آن حضرت با اعوان و انصارش از کوفه به مدینه حرکت کردند و نزدیک 10 سال گذشت تا اینکه بالاخره نتوانستند ایشان را تحمل نمایند و با توطئه و تطمیع زن آن حضرت از سوی معاویه او را زهر خورانیدند و به شهادت رساندند.

وی اضافه نمود: حتی جریان های سیاسی ملحد و خطرناک پس از شهادت امام حسن(ع) نیز اجازه ندادند پیکر مطهرش کنار قبر پیامبر(ص) به خاک سپرده گردد و با درگیری چوبه تیر بر جسم مبارکش نشاندند، اما درایت امام حسین(ع) توطئه آنان را خنثی و آن حضرت را در قبرستان بقیع دفن کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1556

به "خبرنگاران میلاد مبارک در ماه میهمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران میلاد مبارک در ماه میهمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید