خورشید مصنوعی کره جنوبی، داغ تر از ستارگان

به گزارش نامیت، سی وو یون از مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی در سخنانی می گوید: فناوری های مورد نیاز برای نگه داشتن طولانی پلاسما در دمای بالای 100 میلیون درجه، کلید تحقق انرژی همجوشی است.

خورشید مصنوعی کره جنوبی، داغ تر از ستارگان

مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک در کره جنوبی

خورشید مصنوعی کره جنوبی با دستیابی به دمای بیش از 100 میلیون درجه سلسیوس برای مدتی که تا به امروز سابقه نداشته رکورد جدیدی ثبت کرد. این خورشید، اما خورشید واقعی نیست و به ابررسانای مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی (KSTAR) گفته می شود، یعنی رآکتور همجوشی هسته ای که در آن یون ها و الکترون ها داغ شده و از هم جدا می شوند.

مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی توانسته دمای بسیار زیاد پلاسما را به مدت بیست ثانیه یعنی حدود دو برابر مدت زمان هشت ثانیه با قبلی که در سال 2018 ثبت شده بود، کنترل کند.

در حال حاضر تعداد معدودی از دستگاه های همجوشی می توانند پلاسما را در چنین درجه حرارتی نگه دارند. تا پیش از این هیچ دستگاه همجوشی نتوانسته این ذرات را به مدت بیش از ده ثانیه در درجه حرارت های این چنین بالا حفظ کند.

تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی (KSTAR) کارایی یکی از تنظیمات اجرایی پلاسمای خود را ارتقا داده است که اصطلاحا حالت مانع انتقال داخلی (ITB) نامیده می شود. حالتی که بتوان در آن پلاسمای دمای بالا را برای چنین مدت زمانی حفظ کرد.

سی وو یون از مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی در سخنانی می گوید: فناوری های مورد نیاز برای نگه داشتن طولانی پلاسما در دمای بالای 100 میلیون درجه، کلید تحقق انرژی همجوشی است.

موفقیت مرکز تحقیقات پیشرفته توکامک کره جنوبی برای نگه داشتن پلاسمای دما بالا به مدت بیست ثانیه یک نقطه عطف در رقابت برای تامین ایمنی فناوری های پلاسمای دمای بالا محسوب می شود که یکی از مهم ترین بخش های راکتور های همجوشی هسته ای تجاری در آینده خواهد بود.

هدف نهایی تحقیقات پیشرفته کره جنوبی، دستیابی به عملیات اجرایی 300 ثانیه ای دستگاه دردمای بالاتر از 100 میلیون درجه است که امید می رود تا سال 2025 محقق شود. براساس گفته های دکتر یونک سئوک پارک از دانشگاه کلمبیا، این دما احتمالا مبنای ایجاد حالت پایدار همجوشی پلاسما خواهد بود.

دستگاه های همجوشی همان طور که از عنوان و نام آن ها برمی آید، همان واکنش هایی را که در درون خورشید صورت می گیرند، تقلید می کنند و به صورت بالقوه می توانند با آزاد کردن مقادیر زیادی از انرژی که می تواند به برق تبدیل شود، منبع قدرتمند و بی پایانی را از انرژی پاک فراهم کنند. بر خلاف شکافت هسته ای، پسماند رادیواکتیو کمی در این روش تولید می شود و همچنین به شکل قابل توجهی کم خطرتر، اما در عین حال گران تر از نیروگاه های هسته ای است.

چین در دسامبر 2020 رآکتور توکامک HL-2M را راه اندازی کرد که دمای پلاسمای حرارت بالا را تا دمای 150 میلیون درجه سلسیوس نگه می دارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1365

به "خورشید مصنوعی کره جنوبی، داغ تر از ستارگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید مصنوعی کره جنوبی، داغ تر از ستارگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید