سیاه گوش چیست؟ پرونده گربه سانان

در این فصل از سری مقالات گردشگری حیات وحش، قصد داریم تا به آنالیز پرونده گربه سانان مشهور بپردازیم که در اولین قسمت از این پرونده، پستاندار گوشتخواری را آنالیز می کنیم که تا حد بسیار زیادی ظاهری شبیه به درندگان ماقبل تاریخی دارد! در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا با سیاه گوش ها بیشتر آشنا شویم.

سیاه گوش چیست؟ پرونده گربه سانان

سیاه گوش ها (Lynx)، گربه سانانی گوشتخوار با اندازه متوسط هستند که مشخصه ظاهری اصلی شان گوش های تیزشان است که با مو پوشیده شده و دم کوتاه گلوله ای شان که انتهایش کاملا سیاه است. سیاه گوش های کانادایی که در مناطق برفی زندگی می نمایند، پنجه هایی بزرگ تر از حد معمول دارند که در برف سنگین نقش چکمه را برای آن ها ایفا می نماید.

از دیگر مشخصه های سیاه گوش (مخصوصا سیاه گوش های کانادایی) می توان به بلند بودن پاهای جلویی نسبت به پاهای عقبی و خز بسیار متراکم اشاره نمود. سیاه گوش ها از نظر ظاهری بسیار شبیه به گربه های دم کوتاه هستند که حتما این پستاندار را در مقالات آینده به صورت کامل معرفی خواهیم کرد. از وجوه تمایز این دو پستاندار می توان به تفاوت بین خز، نوع ظاهری گوش ها و شکل ظاهری دم اشاره نمود.

اندازه و شکل ظاهری

سیاه گوش ها (بدون احتساب طول دم) طولی معادل 80 تا 100 سانتی متر دارند و دم آن ها به تنهایی طولی معادل 10 تا 20 سانتی متر دارد. وزن این پستانداران بین 10 تا 20 کیلوگرم متغیر است. با درک طول و وزن سیاه گوش ها، به راحتی متوجه خواهیم شد که چرا این گربه سانان در رده گربه سانان متوسط قرار می گیرند.

خز این جانوران بسیار زیبا و متراکم است و بدن آن ها را گرم نگه می دارد. خز آن ها در ناحیه پنجه ها بسیار بیشتر و متراکم تر است. سیاه گوش ها نژاد و انواع مختلفی دارند و در کل سیاه گوش های اروپایی اندازه ای نزدیک به سیاه گوش های آسیایی دارند و از سیاه گوش های آمریکایی و کانادایی بزرگ ترند.

عادات طبیعی، شکار و رژیم غذایی

سیاه گوش ها به طور طبیعی و غریزی از انسان ها دوری می نمایند و تماما در شب شکار می نمایند. به همین دلیل مشاهده آن ها از نزدیک و در دل حیات وحش کار آسانی نخواهد بود!

تمامی سیاه گوش ها در شکار کردن بسیار توانا و ماهرند و در خفا شکار می نمایند. سیاه گوش ها شکار کردن بی نقص خود را مدیون حس شنوایی و بینایی فوق العاده خود هستند.

یک سیاه گوش قادر است تا از فاصله 75 متری یک موش کوچک را ببیند! سیاه گوش های کانادایی غالبا از موش ها، سنجاب ها و پرندگان تغذیه می نماید. سیاه گوش های بزرگتر اورآسیایی علاوه بر طعمه های کوچک، از گوزن ها و دیگر حیوانات بزرگ تر نیز تغذیه می نمایند.

سیاه گوش ها حیواناتی منزوی هستند که غالبا به صورت تکی زندگی و شکار می نمایند. سیاه گوش ها دو مدل شکار دارند. مدل فعال که در آن به تعقیب طعمه پرداخته و سپس آن را شکار می نمایند و مدل غیر فعال که در آن در یکجا منتظر می مانند تا طعمه از راه برسد و سپس آن را شکار می نمایند.

فراوری مثل

سیاه گوش های ماده سالی یک بار توله به جهان می آورند. سیاه گوش ها توله های خود را در مناطقی همچون درون تنه درخت یا چاله هایی درون زمین مخفی می نمایند. توله ها به مدت یک سال در کنار مادر خود زندگی می نمایند تا نحوه شکار را بیاموزند و در این مدت سیاه گوش نر هیچگونه مسئولیتی در زمینه مراقبت و آموزش توله ها بر عهده نمی گیرد. توله های سیاه گوش ها (مخصوصا توله های سیاه گوش اورآسیایی) ظاهری بسیار زیبا دارند.

کجا سیاه گوش ببینیم؟

همانگونه که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، دیدن سیاه گوش ها از نزدیک به دلیل فعالیت غالب آن ها در شب و فرار از انسان ها بسیار سخت است اما گردشگران حیات وحش قادرند تا این گربه سان را در مناطق و کشورهایی همچون آمریکای شمالی، کانادا، آلاسکا، اروپا و آسیا مشاهده نمایند.

سیاه گوش ها غالبا در جنگل های مرطوب یا سرد و برفی که مملو از شکار باشد زندگی می نمایند. انسان ها غالبا سیاه گوش ها را برای خز بسیار زیبایشان شکار می نمایند.

در حال حاضر یکی از نژادهای سیاه گوش ها که سیاه گوش ایبری نام دارد در خطر انقراض است. این گونه از سیاه گوش ها در اسپانیا، به دور از سایر نژادهای سیاه گوش ها یافت می شوند و همچنان برای بقای خود کوشش می نمایند.

جالب است بدانید که سیاه گوش ها در ایران نیز یافت می شوند. آن ها غالبا در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی ایران زندگی می نمایند.

نظر شما در خصوص سیاه گوش ها و دیگر گربه سانان چیست؟ نظرات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: کجارو / defenders.org / animals.nationalgeographic.com
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 16 آبان 1398 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 440

به "سیاه گوش چیست؟ پرونده گربه سانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاه گوش چیست؟ پرونده گربه سانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید