طب سنتی ایرانی، جامع ترین طب در دنیا است، تألیف 14 هزار کتاب پزشکی توسط دانشمندان ایران و اسلام

به گزارش نامیت، دکتر علی اکبر ولایتی گفت: داروهای شیمیایی عوارض زیادی دارد ولی داروهای گیاهی و سنتی این طور نیست. طب سنتی مورد قبول همه دنیا بوده و طب سنتی ایران بدون تردید جامع ترین و منطقی ترین خبرنگارانن است.

طب سنتی ایرانی، جامع ترین طب در دنیا است، تألیف 14 هزار کتاب پزشکی توسط دانشمندان ایران و اسلام

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران دکتر علی اکبر ولایتی در برنامه علمی طب ایرانی اسلامی شبکه دو سیما گفت: در طب سنتی، سنت در مقابل مدرنیته است و آنچه از این اصطلاح به ذهن بعضی خطور می کند طبی است که در بین خانواده ها و آدم های مسن خانواده مرسوم بوده و شامل تجربیات خانواده ها، شهرها و روستاهاست و مبتنی بر علم نیست که ظلم به طب ایرانی و اسلامی است، که بگوییم همان طب سنتی است.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی اضافه نمود: طب سنتی، تقلیدی از غرب و ترجمه Traditional Medicine است، در حالی که طب ایرانی اسلامی یک طب کامل است و متناسب با زمان پیش آمده و سابقه 10 هزار ساله دارد.

وی ادامه داد: طب ایرانی، طبی است کاملاً منطقی که کتاب قانون شیخ الرئیس در راستای آن به مدت حداقل 600 سال در دانشگاه های اروپا و کشورهای اسلامی تدریس می شد و تا اوایل قرن بیستم در دانشگاه مون پلیه فرانسه که حدود 800 سال سابقه دارد، این کتاب تدریس شد. کمتر از یک قرن از تألیف کتاب قانون شیخ الرئیس گذشته بود که توسط ژرار کرمونایی به زبان لاتین ترجمه شد و در منابعی ذکر شده که بعد از اختراع ماشین چاپ توسط گوتنبرگ در نیمه دوم قرن پانزدهم، سومین کتابی که چاپ شد، ترجمه لاتین کتاب قانون بود که به زبان های مختلف اروپایی ترجمه شد.

دکتر ولایتی اضافه نمود: در آغاز تمدن اسلامی، بارها کتاب جالینوس که 16 رساله داشت از زبان یونانی به عربی ترجمه شد و طب بقراطی را نیز که مربوط به قرن پنجم قبل از میلاد بود، از زبان یونانی به عربی ترجمه کردند و نوشته هایی از ارسطو فیلسوف معروف یونانی در قرن پنجم قبل از میلاد هم در زمینه طب ترجمه شد.

وی گفت: نوشته های هندی از سانسکریت به عربی توسط علی بن ربع بن طبری ترجمه شد، رازی بعد از مطالعات زیاد کتاب الحاوی را در قالب 23 جلد نوشت که کتاب بالینی است و همچنین کتاب طب منصوری را نوشت که کتاب پزشکی خبرنگارانتومی، فیزیولوژی و پاتولوژی است. 23 جلد کتاب الحاوی ترجمه نشده بود تا اینکه اخیراً توسط این جانب و بعضی از دوستان برای اولین بار بعد از 1100 سال به فارسی ترجمه شد.

دکتر ولایتی بیان کرد: کتاب شفای ابن سینا بیشترین خدمت را به اروپایی ها کرد برای اینکه بدانند ارسطو، افلاطون و سقراط چه گفتند چرا که زبان یونانی آن زمان دیگر در اروپای بعد از قرون وسطی رایج نبود و لذا از متن ترجمه عربی کتاب های ارسطو، افلاطون و سقراط فهمیدند که آن ها چه می گویند و خدمت بزرگی را دانشمندان و پزشکان ایرانی کردند.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی اضافه نمود: عصاره طب ایرانی در منطق پزشکی کتاب قانون و طب بالینی الحاوی رازی آمده است و پزشکان ایرانی در طول تاریخ تمدن ایران و اسلام در هر زمان آخرین تحولات و پیشرفت های پزشکی را می دانستند.

تألیف 14 هزار کتاب پزشکی توسط دانشمندان ایران و اسلام

دکتر ولایتی بیان نمود: ما حدود 14 هزار کتاب متفاوت و نه شبیه به هم متن پزشکی از دوران تمدن اسلامی و ایرانی داریم که توسط پزشکان نوشته شده است. علاوه بر الحاوی، کتاب التصریف لِمَن عَجَز عنِ التألیف ابوالقاسم زهراوی از آندلس 30 جلد است که نوشته شده که 200 نوع ابزار جراحی توسط ابوالقاسم زهراوی اختراع شده و او را پیشکسوت جراحی در کل دنیا می دانند.

وی بیان کرد: بنابراین طب سنتی مغفول مانده و اگر حتی مخالفان بخواهند از غرب هم تقلید نمایند باید گفت که خبرنگارانن هم به در حال حاضر به طب گذشته اهمیت می دهند و هیچ کشوری نیست که طب گذشته خود را که بسیار ضعیف تر از ایران است مانند هندی ها، چینی ها، آمریکایی ها، انگلیسی ها و آلمانی ها رها کرده باشند.

وی تاکید کرد: آمریکایی ها در زمان ریاست جمهوری کلینتون در سال 2000 میلادی بررسی کردند که به طب سنتی و به تعبیر آن ها طب مکمل بپردازند یا نپردازند. کلینتون بالاخره در سال 2002 گفت که طب سنتی موجود در آمریکا و غرب هم باید مورد اعتماد باشد و همان چیزی است که یادگار طب یونانی، اسلامی، هندی، چینی، اروپایی و... است.

طب سنتی ایران جامع ترین طب است

دکتر ولایتی بیان نمود: عامه مردم طب سنتی را قبول دارند و این هم بدون منطق نیست. هم به لحاظ غریزی مردم به آن داروهایی که طبیعی است علاقه دارند و حق هم با آن هاست، چرا که داروهای شیمیایی عوارض زیادی دارد ولی داروهای گیاهی و سنتی این طور نیست. طب سنتی مورد قبول همه دنیا بوده و طب سنتی ایران بدون تردید جامع ترین و منطقی ترین خبرنگارانن است.

وی گفت: البته باید دقت کرد که از این شیوه توسط افراد فریبکار سوء استفاده نشود و قطعا بعضی موضوعات مانند واکسن ضروری است که منافاتی با طب سنتی ندارد. در یکی از صورت جلسات مجلس شورای ملی در دوره اول خواندم که مرحوم مدرس می خواست شعبه انستیتو پاستور را در تهران باز کند، اما فردی مخالفت کرد و مدرس گفت حتماً باید شعبه پاستور در اینجا باز شود و مردم واکسن بزنند. مگر می شود کسی منکر واکسن شود که به طور نمونه آبله را ریشه کن کرد و تقریباً فلج اطفال و سرخک هم در حال از بین رفتن است و تنها بعضی افراد نادان می گویند واکسن نزنید و حتما وزارت بهداشت جلوی افراد متقلب در حوزه پزشکی را بگیرد و حتماً هم این کار را خواهند کرد.

دکتر ولایتی اضافه نمود: با کمک فرهنگستان علوم پزشکی، وزارت بهداشت و گروه فرهنگ و تمدن اسلام و ایران تعدادی دانشکده طب سنتی و داروسازی سنتی تأسیس شد تا افراد متخصص هم به طب جدید و هم سنتی آشنا باشند و صلاحیت دارند که طب و داروسازی سنتی را انجام دهند و بعضی از افراد برجسته در این حوزه فارغ التحصیل شده اند که اساتید طب سنتی هستند.

رئیس گروه حکمت و طب ایرانی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: افرادی که متخصص طب سنتی هستند باید طب عمومی را هم خوانده باشند، طب جدید را بدانند، طب سنتی را هم تخصص بگیرند تا بتوانند برای معالجه اقدام نمایند و در کل دنیا فقط در ایران این طور شده و این منطقی ترین شکل استفاده از طب سنتی است.

وی اضافه نمود: از زمانی که دانشکده طب سنتی تأسیس شده است دانشجویان و فارغ التحصیلان ما مقالات بسیار خوبی (حدود 1800 عنوان) ارائه که در مجلات معتبر دنیا مانند ساینس و نیچر چاپ شده و این نشان دهنده اعتبار دانشکده های ماست و دانشجویان طب سنتی اقدامات بسیار خوبی کرده اند و بعضی توانسته اند دستاوردهای طب ایرانی-اسلامی روزآمد را به صورت مقاله دربیاورند.

دکتر ولایتی تاکید کرد: بدون تردید بیش از 50 درصد تمدن اسلامی متعلق به ایران است چون ایرانی ها استعداد این را داشتند و بیشترین استقبال را از اسلام داشتند و اگر بخواهیم یک فکر سمبلیک و نمادین از پذیرش اسلام داشته باشیم باید به طور مثال حرکت سلمان فارسی از مرکز ایران یعنی اصفهان به مدینه را اشاره کرد که مراحل مختلفی را طی کرد، ادیان مختلف اعم از مسیحیت و ... را دیده تا به اسلام رسیده و آن را پذیرفته و فرمود سلمانُ منّا أهل البیت یعنی بالاترین مقام را در بین اصحاب پیغمبر اکرم(ص) به دست آورد. بنابراین ایرانیان، اسلام را قبول کردند البته اسلام راستین که مروج عدالت است و نه اسلام بنی امیه، فلذا در مقابل بنی امیه و بنی عباس ایستاد و خود، مروج اسلام شد.

4127/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1179

به "طب سنتی ایرانی، جامع ترین طب در دنیا است، تألیف 14 هزار کتاب پزشکی توسط دانشمندان ایران و اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سنتی ایرانی، جامع ترین طب در دنیا است، تألیف 14 هزار کتاب پزشکی توسط دانشمندان ایران و اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید