لاریجانی: ایران در عین کثرت اقوام از وحدت پایدار برخوردار است

به گزارش نامیت، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت ویژه اقوام ایرانی و همبستگی شان در پیروزی انقلاب اسلامی و عبور از بحران ها گفت: در طول 40 سال انقلاب اسلامی عده ای سعی داشتند تا با نفوذ در اقوام ایرانی مشکلاتی را برای کشور ایجاد نمایند اما همبستگی و همزیستی اقوام ایرانی در کنار یکدیگر آنها را با ناامیدی روبرو کرد.

لاریجانی: ایران در عین کثرت اقوام از وحدت پایدار برخوردار است

به گزارش نامیت، علی لاریجانی در گردهمایی اقوام غرب استان تهران - چالش ها و فرصت های مناطق مهاجرپذیر که در شهر قدس برگزار گردید، اعلام کرد: هر یک از اقوام ایرانی از قوم های مختلف دارای یک ریشه ایرانی هستند که به آن افتخار می نمایند. تعصب هر یک از اقوام ایرانی به ریشه ایرانی و اسلامی باعث شده تا در کنار یکدیگر همزیستی و وحدت داشته باشند که این از نقاط قوت و ظرفیت های جمهوری اسلامی است و نقش بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی و گذر از بحران ها در طول این 40 سال داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با ابراز خرسندی از حضور در جمع اقوام مختلف در این گردهمایی اعلام کرد: این گردهمایی حال و هوای طبیعی کار را از ما گرفت و ما را به محفلی وارد کرد که نمادی از اقوام مختلف ایرانی است. آقای محمودی(نماینده شهریار) نیز ابتکار خوبی به خرج داده که در آستانه چهلمین سال انقلاب چنین محفلی را که نشانگر قدرت درونی انقلاب است برگزار نموده است. در کشور ما اقوام مختلف با یک وحدت پایدار در کنار یکدیگر حضور دارند.

وی اضافه نمود: امروز نمایندگان بخش های مختلف با احترام به هم استانی های خود در این گردهمایی حاضر شدند. این گردهمایی پشتوانه خوبی برای آبادانی این منطقه است.

رئیس مجلس در ادامه توضیح داد: از نظر بنده موضوع مترو برای این شهر حیاتی است و بنده این موضوع را از شهردار تهران و شورای شهر تهران پیگیری خواهم کرد. با توجه به اینکه بخش اعظمی از ساکنین این منطقه در تهران شاغل هستند ایجاد مترو باعث ساماندهی عبور و مرور به تهران می شود. باید قبول کرد که سه شهر ملارد، شهر قدس و شهریار سه شهر مهمی هستند چرا که به مرور زمان با گسترش از نظر مهاجر پذیری روبرو بوده است و باید متناسب با آن از امکانات لازم برخوردار شود.

وی در ادامه اظهار داشت: اولین مسئله ای که در این جلسه به چشم می خورد این است که اقوام مختلف ایرانی در یک منطقه در کنار یکدیگر همزیستی دارد و این موضوع در سراسر کشور نیز صدق می نماید. در خیلی از کشورها وجود اقوام مختلف منشأ نزاع است و حتی می تواند روحیه جدایی طلبی را به دنبال داشته ولی این سوال در ذهن خیلی ها مطرح است که چطور در ایران اینگونه نیست. از اول انقلاب افرادی که اطلاعات کاملی در زمینه اقوام ایرانی نداشتند با سرمایه گذاری غلط به دنبال ایجاد رخنه در کشور بودند. در قسمت های مختلف گروهک هایی با یاری های خارجی به دنبال ایجاد تحرکاتی برای ایجاد روحیه جدایی طلبی بودند اما چون هر یک از اقوام ایرانی یک ریشه ایرانی دارند و به آن افتخار می نمایند راه به جایی نبردند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در طول تاریخ نیز هیچ گاه دشمنان نتوانستند با نفوذ در اقوام ایرانی بخشی از سرزمین ما را جدا نمایند. اگر جدایی هم اجرا شده به دنبال مسائل دیگری بوده است. این موضوع به فرهنگ ایرانی و ریشه اسلام در اقوام ایران باز می شود. با اینکه دشمنان در نفوذ در اقوام ایرانی برای ایجاد مسائلی در کشور شکست خوردند اما عده ای باز به دنبال تکرار این کار غلط هستند. چند وقت پیش در اخبار شنیده ام که کشورهایی در سطح منطقه که ظرفیت سیاسی و فکری برای ظهور در سطح منطقه ندارند به دنبال ایجاد رخنه در اقوام ایرانی هستند. این افراد زمانی که با توده مردم اقوام روبرو می شوند سرخورده می شوند. جمهوری اسلامی در عین کثرت قومی از وحدت پایدار برخوردار است.

وی در ادامه با خطاب قرار دادن رادیو و تلویزیون اعلام کرد: وحدت پایدار در کنار کثرت قومی از نقاط قوت جمهوری اسلامی در 40 سال انقلاب است و رسانه ملی در برنامه ریزی های خود برای چهلمین سال انقلاب می تواند از خودگذشتگی ها و نقش اقوام مختلف ایران را در پیروزی انقلاب اسلامی و گذر از بحران ها در طول این 40 سال به تصویر بکشد. این اقدام در چهلمین سال انقلاب ضرورت دارد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت بازار تهران برای عرضه محصولات اقوام مختلف اعلام کرد: از آنجا که اقوام مختلف در اطراف شهر تهران گردهم آمده اند می توانند در زمینه های مختلف به ویژه صنایع دستی و غذا و شیرینی های اقوام مختلف کار فراوریی انجام دهند و آن را در بازار عرضه نمایند. این محصولات برای مردم تهران نیز جذابیت دارد. اقوام مختلف می توانند محصولات غذایی و صنایع دستی خود را در قالب فروشگاه هایی با برند خاص در تهران عرضه نمایند که این امر زمینه اشتغال زایی را فراهم می نماید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید نمود: امروز مسئله اشتغال یکی از مسائل مهم کشور است. با توجه به اینکه اقوام مختلف در نزدیکی شهر تهران گردهم آمده اند می توانند از ظرفیت بازار تهران برای توزیع فراوریات خود استفاده نمایند. یکی از مسائلی که در سطح کشور وجود دارد این است که استان های مختلف اطلاعات کافی از سطح فراوریات یکدیگر ندارند و لذا یک زنجیره کامل فراوریی در کشور شکل نمی گیرد. در اقتصاد مقاومتی ما باید کاری کنیم تا استعدادهای بالقوه در کشور با ایجاد یک زنجیره به یکدیگر متصل شده و بالفعل شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: تحریم ها مسئله بدی است که دشمن اهدافی را در اعمال آنها به دنبال دارد اما می توان از این تحریم ها فرصت ایجاد کرد. با توجه به نیروی انسانی خلاقی که در کشور وجود دارد اگر زمینه حضور آنها را در بخش های مختلف کشور فراهم کنیم می توانیم فرصت مناسبی را در کشور ایجاد کنیم. متاسفانه در خیلی از بخش های فراوریی کشور در زنجیره فراوری یک فقدان دیده می شود و ما را به خارج وابسته می نماید. در گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس ارائه کرد نیز تقریبا در اکثر بخش های فراوریی فقدانی در زنجیره فراوری وجود دارد و نیازی 20 یا 30 یا 40 درصدی به خارج ایجاد می نماید و همین باعث متوقف شدن فراوری به خصوص در زمان تحریم می شود. باید با توجه به شرکت های دانش بنیان که فارغ التحصیلانی با استعداد در این بخش ها وجود دارد حمایت کنیم و با استفاده از ظرفیت آنها تاب آوری اقتصادی را در زمان تحریم افزایش دهیم.

وی در ادامه با اشاره به دیده شدن بخش های فقدانی در فراوری در بودجه 98 اعلام کرد: سال جاری در بودجه کشور به این نکته توجه کردیم که برای ساماندهی اشتغال بخش هایی که در فراوری دچار فقدان است را به طور خاص چه از لحاظ تسهیلاتی و چه از لحاظ معافیت های مالیاتی مورد توجه قرار دهیم.

لاریجانی در ادامه اعلام کرد: متاسفانه در کشور اکثر فراورینمایندگان انتظار دارند تا تمام فراوریات خود را خود نیز بازاریابی نموده و آن را به فروش برسانند. در حالیکه در عمل این کار امکان پذیر نیست، بلکه باید بخش هایی برای بازاریابی که اطلاعات کافی از بخش های فروش دارند ایجاد شود و مسئولیت این کار را بر عهده گیرد. امیدوارم این نشست صمیمانه که در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی برپا شده است زمینه حل مسائل منطقه را فراهم کند.

رئیس مجلس در سرانجام گفت: با توجه به رویکرد کشور برای ایجاد اقتصاد مردمی سال جاری ظرفیت مردم در تکمیل پروژه ها دیده شده است تا با مشارکت مردم شاهد پیشرفت در پروژه ها باشیم. مالک این پروژه ها مردم هستند و دولت تنها سهمی به منظور حمایت خود دارد. ان شاءالله با استفاده از این ظرفیت ها شاهد توسعه و پیشرفت در بخش های مختلف باشیم.

به گزارش نامیت در این گردهمایی سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، قاسم میرزایی نیکو نماینده مردم دماوند و فیروزکوه، علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد، عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان، حبیب الله دهمرده نماینده زابل، صدیف بدری نماینده اردبیل و مهدی مفتح نماینده تویسرکان و محمد محمودی شاه نشین نماینده شهریار و استاندار تهران و مسئولان منطقه ای حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 124

به "لاریجانی: ایران در عین کثرت اقوام از وحدت پایدار برخوردار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی: ایران در عین کثرت اقوام از وحدت پایدار برخوردار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید