موقوفه بودن و نداشتن کد؛ 2 سد نوسازی

به گزارش نامیت، شهر: با وجود اینکه میزان بافت فرسوده منطقه 19 بسیار پایین و حدود یک درصد است اما بافت ناپایدار در محله‌هایی مانند طالقانی و نعمت آباد وجود دارند که برای نوسازی با مشکلاتی مانند موقوفه بودن و نداشتن کد نوسازی روبرو هستند.

موقوفه بودن و نداشتن کد؛ 2 سد نوسازی

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

علی توکلی، شهردار منطقه 19 در تبادل نظر با خبرنگار شهر، بافت فرسوده این منطقه را حدود یک درصد مطرح نمود و گفت: اخیراً در کمیسیون ماده پنج، محدوده بیشتری شامل بافت فرسوده شهر تهران شده که البته منطقه 19 شامل این مبحث نشده است.

او افزود: با این وجود اما در منطقه 19 بافت *ناپایدار وجود دارد که در محدوده محله های طالقانی و نعمت آباد قرار گرفته و کوشش می کنیم که این افراد را راضی کنیم که به سمت نوسازی بیایند اما موقوفه بودن این املاک ایجاد مشکل نموده است.

توکلی ادامه داد: در انتهای محدوده طالقانی 18 پلاک ناپایدار وجود دارد که کوشش کردیم این پلاک ها را تملک یا تجمیع کنیم. یکی از مدارک و شروط سازمان املاک و مستغلات برای تملک این است که باید اجاره نامه به روز باشد، اما از نظر موقوفه چون این املاک دست به دست چرخیده، بنابراین باید مالک اولیه برای اجاره نامه مراجعه کند، در حالی که شخصی که داخل ملک است مالک اولیه را نمی شناسد. این مسأله نیز باعث ایجاد مشکل و چالش می گردد تا طرح نوسازی به صورت مناسب پیش نرود.

شهردار منطقه 19 افزود: مشکل دیگری که وجود دارد مربوط به *کد نوسازی است، چرا که نداشتن کد نوسازی، ساخت و ساز خلاف و غیر قانونی را افزایش می دهد و حتی چندین برابر می نماید که البته یک بار مشکل دریافت کد نوسازی با مرکز حل شد اما دوباره بسته شد و کدها را به صورت موردی اعلام می کنیم،اما اخیراً با پیگیری‌هایی که انجام شد توانستیم برای 20 تا 30 پلاک کد نوسازی دریافت کنیم.

*تفاوت بافت فرسوده و بافت ناپایدار: یک بلوک شهری باید هم زمان دارای سه ویژگی باشد تا بافت فرسوده محسوب گردد. نخست اینکه بیش از 50‌درصد قطعات آن زیر 200‌متر باشد. دوم بیش از 50‌درصد معبرهای آن زیر 6‌متر باشد و سوم اینکه بیش از 50‌ درصد ساختمان‌هایش قدیمی باشد. اگر بلوکی تنها یکی از این سه شرط را نداشته باشد، بافت ناپایدار محسوب می‌گردد. علاوه بر این، تفاوت بافت فرسوده و بافت ناپایدار در مشوق‌هایی مانند وام نوسازی و تراکم تشویقی و تخفیف در عوارض است که به نوسازی در بافت فرسوده تعلق می‌گیرد، درشرایطی که بافت ناپایدار از این امتیازها برخوردار نیست.

*کد نوسازی: هر شهروندی که قصد داشته باشد اقدام به احداث، تغییر، توسعه، تعمیر بنا و یا هر عملیات دیگری مربوط به ساختمان و املاک کند، می بایست ابتدا اقدام به اخذ مجوزات لازم از شهرداری نماید، برای تعیین شدن هر ملک یا زمین یا ساختمان در پرونده های شهرداری، احتیاج به یک کد شناسایی منحصر بفرد است که در مکاتبات، درخواست ها، سوابق و پرونده ها، از این کد شناسایی استفاده گردد. از سال ها پیش شهرداری ها اقدام به ایجاد یک کد اختصاصی ویژه به نام کدنوسازی، برای شناسایی املاک نموده و تمامی املاک شهر را براساس این کد، شماره گذاری و تعیین نموده اند.

خبرنگار: علی سی پی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1243

به "موقوفه بودن و نداشتن کد؛ 2 سد نوسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقوفه بودن و نداشتن کد؛ 2 سد نوسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید