هشدار پزشکان نسبت بی اثر شدن داروهای مالاریا

به گزارش نامیت، پزشکان هشدار دادند درصورتیکه مقاومت به داروهای ضد مالاریا از آسیا به مناطق دیگر گسترش پیدا کند جان میلیون ها انسان به خطر می افتد.

هشدار پزشکان نسبت بی اثر شدن داروهای مالاریا

پزشکان با تاکید بر اینکه گسترش مقاومت به داروهای ضد مالاریا از آسیا به آفریقا جان میلیون ها انسان را به خطر می اندازد، اظهار داشتند: حدود نیمی از جمعیت جهان در معرض ابتلا به بیماری مالاریا هستند و برخی از داروهای مورد استفاده برای مقابله با این بیماری تا حدودی اثربخشی خود را از دست داده اند.

در حال حاضر، درمان های ترکیبی مبتنی بر آرتمیسینین (ACT) روش استاندارد درمان مالاریاست اما در سال 2008 میلادی انگل مقاوم به آرتمیسینین در غرب کامبوج شناسایی شد. همچنین در سال 2014 محققان گونه ای از انگل مالاریا مقاوم به داروی پیپراکوئین (داروی کمکی) را شناسایی کردند. از آن زمان این انگل که در برابر دو داروی مالاریا مقاوم شده به بخش های جنوب شرق آسیا منتقل شد و اکنون گونه ای با مقاومت سه برابری در شمال کامبوج شناسایی شده است.

متخصصان تایلندی اظهار داشتند: در غرب کامبوج گونه های انگل مقاوم به آرتمیسینین و دیگر داروهای کمکی شناسایی شده و سپس مشاهده شد این گونه ها در سراسر کامبوج، شمال شرق تایلند، جنوب لائوس و به تازگی جنوب ویتنام گسترش پیدا کرده اند.

به گفته محققان گسترش مقاومت به درمان های ترکیبی مبتنی بر آرتمیسینین به ویژه در آفریقا فاجعه بار خواهد بود زیرا 90 درصد از موارد ابتلا به مالاریای جهان در این منطقه رخ می دهد. تا مدتی قبل داروهای ضد مالاریای استاندارد که در کامبوج مورد استفاده بوده در 60 درصد موارد بی اثر بوده است که این امر موجب شد برنامه ملی کنترل مالاریا برای تغییر داروهای تجویزی ارائه شود.

به گزارش اسکای نیوز، اکنون این دارو در ویتنام نیز اثربخشی خود را از دست داده است.

ایسنا

منبع: انتخاب
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 589

به "هشدار پزشکان نسبت بی اثر شدن داروهای مالاریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پزشکان نسبت بی اثر شدن داروهای مالاریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید