چطور گربه ها را از چنگ زدن مبل ها بازداریم؟

به گزارش نامیت، دانشمندان اخیراً استراتژی هایی را طراحی نموده اند که مالکان حیوانات خانگی را مسرور خواهد نمود و به آن ها یاری می نماید تا از آسیب تماشا مبلمان شان به وسیله گربه ها جلوگیری نمایند.

چطور گربه ها را از چنگ زدن مبل ها بازداریم؟

غزال زیاری: در هر خانه ای که یک گربه خانگی زندگی می نماید، قطعاً مبل ها نخ کش شده و آسیب دیده اند و همین موضوع، افرادی را که این حیوان بانمک و مجذوب نماینده را در خانه شان نگهداری می نمایند، حسابی ناراحت و ناامید می نماید؛ اما به گفته محققان، می توان این رفتار طبیعی گربه ها را با اتکا به چند راه حل ساده مدیریت کرد.

خیلی از کسانی که در خانه از گربه نگهداری می نمایند، با کوسن ها، فرش ها و کاناپه های پاره آشنایند. باید این را در نظر داشت که غریزه خراشیدن در گربه ها، امری ذاتی است ولی معمولاً خیلی ها آن را مسئله ای رفتاری استنباط می نمایند.

گربه از جان مبل ها چه می خواهد؟

حالا تیمی بین المللی از محققان به آنالیز این موضوع پرداخته اند که چه عواملی بر رفتار ناخواسته گربه های خانگی در خراشیدن مبلمان تأثیرگذار است.

دکتر یاسمین سالگیرلی دمیرباس، محقق دامپزشکی دانشگاه آنکارا دراین باره شرح داد: ما در آنالیز هایمان به این نتیجه رسیدیم که عوامل خاصی مثل حضور بچه ها در خانه، ویژگی های شخصیتی گربه ها و سطح فعالیت آن ها در طول روز، بر مقدار تلاششان برای خراشیدن مبلمان خانه تأثیرگذار است.

او در ادامه به این نکته اشاره نمود که این یافته ها می تواند به مالکان گربه های خانگی یاری کند تا تمایل گربه هایشان را برای خراشیدن در مسیر دیگری مدیریت و راهنمایی نمایند و این راه حل، محیط زندگی هماهنگ تری برای گربه ها و مالکانش فراهم خواهد نمود.

بچه ها، بازی و شخصیت

محققان از بیش از 1200 صاحب گربه در فرانسه، در خصوص زندگی روزمره و خصوصیات و بعلاوه رفتارهای ناخواسته خراشیدن گربه سانانشان سؤالاتی را مطرح کردند و داده ها را با دقت جمع آوری نمودند.

نتایج این آنالیز ها بیانگر آن بود که عوامل متعددی بر چنگ زدن و خراشیدن مبلمان به وسیله گربه ها تأثیر دارد. سالگیرلی دمیرباس دراین باره شرح داد: ما ارتباط روشنی بین بعضی عوامل محیطی و رفتاری و افزایش مقدار چنگ زدن گربه ها به مبلمان مشاهده نموده ایم. حضور بچه ها در خانه و بازی کردن زیاد با گربه ها و فعالیت های شبانه شان، باعث افزایش مقدار چنگ زدن آن ها به مبلمان می گردد. به بیانی دیگر گربه هایی که تهاجمی یا خرابکار به نظر می رسند، بیشتر به مبلمان منزل چنگ می زنند.

به گفته محققان، استرس یکی از دلایل اصلی گربه ها برای چنگ زدن ناخواسته به مبلمان منزل است؛ مثلاً وقتی بچه ها کوچکی در خانه زندگی نمایند، این باعث تشدید استرس گربه ها می گردد. البته ارتباط بین افزایش خراشیدن مبلمان به وسیله گربه ها و حضور بچه ها در خانه، به صورت کامل آنالیز نشده و احتیاج به مطالعات بیشتری دارد.

عامل دیگری که می تواند با افزایش سطح استرس در گربه ها مرتبط باشد، بازیگوشی است. وقتی گربه ها برای مدتی طولانی بازی می نمایند، سطح استرس آن ها افزایش چشمگیری خواهد داشت.

چطور مانع از این کار شویم؟

به گفته محققان، گرچه نمی توان بعضی از عواملی را که باعث افزایش مقدار چنگ زدن گربه ها به مبلمان می گردد تغییر داد، اما در خصوص بعضی فاکتورهای دیگر اوضاع فرق دارد؛ یعنی می توان بعضی از فاکتورها برای جلوگیری از این اتفاق را کنترل کرد.

از جمله اینکه می توانید پدها یا بالش های مخصوص چنگ زدن را در منطقه ها محل عبور و مرور گربه خانگی تان یا در نزدیکی محل استراحتشان قرار دهید تا آن ها با چنگ زدن به این وسایل، دیگر به سراغ مبلمان خانه نروند.

سالگیرلی دمیرباس در ادامه گفت: فراهم کردن مکان های امن، جاهایی مرتفع برای تماشای بخش های مختلف خانه و فرصت های بازی کردن، در کاهش استرس و مشارکت گربه ها در فعالیت های سازنده اثرگذار است. نکته کلیدی اینجاست که باید چند بازی کوتاه را برای گربه ها طراحی کرد که سناریوهای مختلف، شکار پیروز را تمرین نمایند. این جلسات بازی، برای گربه ها مجذوب نماینده است و استرس آن ها را کاهش می دهد و درنتیجه آنجا کمتر به سراغ چنگ زدن مبل ها می روند. طبق گفته محققان، این بازی ها می تواند پیوند بین گربه و صاحبانش را تقویت کند.

سالگیرلی دمیرباس در بخش پایانی صحبت هایش گفت: درک انگیزه های زیربنایی عاطفی رفتارهای گربه ها مثل ناامیدی که منجر به چنگ زدن به مبلمان می گردد، با ویژگی های شخصیتی و عوامل محیطی مرتبط است و اطلاع از این موضوع، این امکان را برای صاحبان گربه ها فراهم می نماید که مستقیماً به این موضوع بپردازند. محققان با اتکا به داده های گزارش هایشان، بینش منحصربه فردی درباره چنگ زدن گربه ها بر مبلمان به دست آورده اند. هدف آن ها از انجام این تحقیق و تحقیقات آینده، توسعه راهبردهای مؤثرتری برای مدیریت این رفتارها و تقویت پیوند و هماهنگی بین گربه ها و صاحبان شان است.

منبع: eurekalert

54321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1403 بروزرسانی: 20 تیر 1403 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2243

به "چطور گربه ها را از چنگ زدن مبل ها بازداریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور گربه ها را از چنگ زدن مبل ها بازداریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید