ژاپن 6G صد هزار برابر سریع تر از 5G می خواهد

به گزارش نامیت، شاید شبکه های 6G به طور کامل تا یک دهه دیگر محقق نشوند ولی کشور ژاپن آغاز به ایجاد پایگاه و شبکه فناوری داخلی خود نموده است.

ژاپن 6G صد هزار برابر سریع تر از 5G می خواهد

در روز 30 می، موسسه تحقیقات شبکه ژاپن (Network Research Institute) که در مرکز NICT این کشور مستقر است؛ پیروز شدند به سرعت انتقال اطلاعات بیش از 1 پتابیت در ثانیه روی کابل های فیبر نوری چهار هسته ای دست پیدا نمایند.

اکنون، در 6 ژوئن شرکت مخابراتی معروف و پیشرو NTT DOCOMO این کشور با همکاری شرکت های ژاپنی فوجیتسو و NEC که تجهیزات مخابراتی می سازند و البته همکاری نوکیا، برنامه های خود برای انجام آزمایش شبکه های 6G و تجاری سازی این فناوری تا سال 2030 را خاطرنشان کرد.

در واقع، ژاپن دارد به طور همزمان هم روی فناوری های زیرساخت های شبکه برای دستیابی به سرعت بیشتر کار می نماید و هم روی لبه شبکه و فناوری هایی که باید سمت کاربر نهایی و مصرف نماینده مورد استفاده قرار بگیرند.

ژاپن 6G بسیار سریع تر می خواهد

در اطلاعیه NICT آمده است که یک پتابیت معادل یک میلیون گیگابیت است. سرعت شبکه های 5G به صورت تئوری حداکثر برابر با 10 گیگابیت بر ثانیه است؛ بنابراین NICT در پی سرعت هایی 100 هزار بار سریع تر از 5G است.

در استاندارد IMT-2020 برای 5G آمده است که حداکثر سرعت انتقال اطلاعات می تواند 20 گیگابیت بر ثانیه باشد و حداکثر سرعت آپلود نیز به 10 گیگابیت بر ثانیه برسد اما سرعت 5G در دنیای واقعی بسیار کمتر است.

NICT می گوید سرعت یک پتابیت در ثانیه معادل 10 میلیون کانال استریم 8K در ثانیه به طور همزمان است. افراد مبتدی و حتی افراد استریمر و علاقه مند به استریم فیلم و سریال نیز نمی توانند تصور درستی از این سرعت داشته باشند.

برای رسیدن به سرعت اینترنت 5G و 6G بالا احتیاج به سرعت زیاد روی کابل های فیبر نوری زیرساخت شبکه و بک پن است. همان طور که NICT می گوید، دستیابی به اینترنت پرسرعت با تاخیر بسیار کم یا بدون تاخیر، با این سرعت فیبر نوری و زیرساخت شبکه موجود، تقریبا غیرممکن است.

مسئله باندهای فرکانسی است

در بیانیه مطبوعاتی اپراتور مخابراتی NTT DOCOMO ژاپن نیز آمده است که هنوز راه زیادی باید پیموده گردد: راه اندازی سرویس های پیش بینی شده 6G مستلزم تایید تعداد زیادی فناوری تلفن همراه تازه از جمله فناوری های فرکانسی تازه در باندهای میلی متری و زیر تراهرتز (بالای 6 گیگاهرتز) است. این ها، علاوه بر باندهای فرکانسی است که در 5G مورد استفاده قرار می گیرند. بعلاوه، احتیاج به هوش مصنوعی برای رسیدن به روش های نوینی از انتقال اطلاعات بی سیم هستیم.

دو مرکز NTT و DOCOMO به طور مشترک دارند آزمایش هایی را برای افزایش تجربه کاربری در شبکه های 5G با چندین سرویس دهنده اینترنت موبایل پیش می برند و در این آزمایش ها، از هوش مصنوعی روی فرکانس های رادیویی 6G مختلف و روش های تازه انتقال اطلاعات بهره می گیرند.

در نهایت، ژاپن می خواهد به شبکه های 6G دست پیدا کند که کارایی بسیار فراتر از 5G دارند و به طور همزمان، قابلیت های سرعت چند صد برابری، ظرفیت زیاد و تاخیر کم را ارائه می دهند. این شبکه های 6G مبتنی بر باندهای طیف بالا مانند باندهای تراهرتزی و بالای 100 گیگاهرتز هستند و پوشش شبکه ای بیشتری می دهند. این باندها در دریا و فضا نیز در دسترس هستند و ارتباطاتی کم مصرف و کم هزینه ولی سرعت بالا می دهند.

دو مرکز NTT و DOCOMO امیدوار هستند که آزمایش های 6G خود را تا سال 2030 به خاتمه برسانند.

منبع: شبکه چی
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2021

به "ژاپن 6G صد هزار برابر سریع تر از 5G می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن 6G صد هزار برابر سریع تر از 5G می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید