گوشی شما چه زمانی اندروید 10 را دریافت می کند؟

به گزارش نامیت، پس از مدت ها انتظار، نسخه نهایی اندروید 10 عرضه شد و کاربران تمام گوشی های پیکسل می توانند آن را دریافت کنند. اما در مورد گوشی های دیگر چه می توان گفت؟ در این مطلب قصد داریم زمان حدودی ارائه اندروید 10 برای گوشی های شرکت های مختلف را مطرح کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

گوشی شما چه زمانی اندروید 10 را دریافت می کند؟

اسنشال فون

مانند چند سال گذشته، این بار هم جدیدترین نسخه اندروید با سرعت زیادی برای اسنشال فون عرضه شد که البته فعلا کاربران برخی از کشورها می توانند از آن بهره ببرند و در روزهای آینده اندروید 10 برای تمام کاربران اسنشال فون در سرتاسر جهان ارائه می شود.

وان پلاس

سال گذشته از لحاظ ارائه جدیدترین نسخه اندروید، سال مهمی برای گوشی های وان پلاس بود؛ اگرچه وان پلاس 6T همراه با اندروید پای معرفی شد، ولی این اندروید تا آخر سال گذشته برای وان پلاس 5، وان پلاس 5T و 6 هم عرضه شد. در مه 2019 هم در کمال تعجب گوشی های وان پلاس 3 و 3T اندروید پای را دریافت کردند که سومین آپدیت مهم اندروید برای این گوشی ها محسوب می شود.

در هر صورت، با توجه به اینکه وان پلاس نسخه بتا عمومی رابط کاربری OxygenOS مبتنی بر اندروید 10 را برای وان پلاس 7 و 7 پرو عرضه کرده و این یعنی به زودی نسخه نهایی آن ها هم عرضه می شود و بعد از آن نوبت به وان پلاس 6 و 6T می رسد. در رابطه با وان پلاس 5 و 5T هم نمی توانیم با قاطعیت اظهارنظر کنیم زیرا 2 آپدیت مهم اندروید را دریافت کرده اند. البته شاید هم این شرکت با ارائه اندروید 10 برای این پرچم داران 2017 کاربران موردنظر را غافلگیر کند.

سامسونگ

شرکت سامسونگ در زمینه ارائه جدیدترین نسخه اندروید سابقه چندان خوبی ندارد ولی باید بگوییم که در سال 2018 این شرکت با ارائه اندروید پای برای حدود 30 گوشی خود، مورد توجه زیادی قرار گرفت. در سال جاری هم احتمالا شاهد تلاش های سامسونگ برای بهبود وضعیت آن هستیم که البته این تلاش به معنای سرعت بالا در ارائه جدیدترین نسخه اندروید نیست. با توجه به سابقه سامسونگ، گوشی هایی مانند گلکسی اس 10 و نوت 10 احتمالا در حوالی ژانویه 2020 اندروید 10 را دریافت می کنند و کاربران باقی گوشی های مهم سامسونگ هم بعد از آن می توانند منتظر ارائه این نسخه باشند.

نوکیا

شرکت HMD که سازنده گوشی های نوکیا است، در زمینه ارائه جدیدترین نسخه اندروید برای گوشی های خود عملکرد فوق العاده ای داشته است. این شرکت برای بیشتر گوشی های میان رده و پایین رده خود هم اندروید پای را عرضه کرده و نشان داده که موضوع به روزرسانی گوشی های ساخت خود را بسیار جدی می گیرد.

خوشبختانه طبق اعلام این شرکت، برای اندروید 10 هم شاهد تکرار این موضوع خواهیم بود و در 5 بخش مختلف، اندروید 10 برای این گوشی ها عرضه می شود که از سه ماهه چهارم 2019 آغاز و در سه ماهه دوم 2020 به خاتمه می رسد. در ابتدا گوشی های بالارده و پرچم دار نوکیا اندروید 10 را دریافت می کنند و سپس نوبت به گوشی های میان رده و پایین رده می رسد.

هواوی-آنر

هواوی تا خاتمهی 2018، برای تعداد زیادی از گوشی های پرچم دار و رده بالای خود اندروید پای را عرضه کرد و تعدادی از گوشی های آنر هم این سیستم عامل را دریافت کردند. اما حالا با توجه به تحریم های هواوی که روزبه روز دردسرهای بیشتری برای این شرکت پدید می آورد، با قاطعیت زیادی نمی توانیم در مورد وضعیت گوشی های این شرکت اظهارنظر کنیم. هواوی پیش از این وعده داده است که تعداد زیادی از گوشی های هواوی و آنر اندروید 10 را دریافت می کنند ولی در هر صورت، وضعیت گوشی های این شرکت همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارند.

شیائومی

در کمال تعجب، شیائومی کمی پس از گوگل گفت که کاربران چینی ردمی K20 پرو می توانند اندروید 10 را دریافت کنند و ظاهرا بخشی از کاربران هندی که عضو پروژه بتا هستند هم می توانند از این نسخه استفاده کنند. در هر صورت، چنین حرکتی نشان می دهد که به زودی نسخه نهایی اندروید 10 برای تمام کاربران ردمی K20 پرو عرضه می شود و در کل شیائومی از لحاظ ارائه اندروید جدید برای گوشی های پرچم دار و میان رده خود سابقه خوبی دارد. به همین خاطر، احتمالا به زودی کاربران گوشی های پرچم داری مانند Mi 9 هم اندروید 10 را دریافت می کنند و سپس نوبت به دیگر گوشی های این شرکت می رسد.

موتورولا

اگرچه موتورولا اندروید پای را برای تعداد زیادی از گوشی های خود عرضه کرده، اما برای برخی از گوشی های غیر اندروید وان این برند، این موضوع تا اواخر ماه دسامبر طول کشیده است. حتی از این هم بدتر، اندروید پای برای گوشی میان رده موتورولا زودتر از گوشی پرچم دار Moto Z3 عرضه شد. در مورد اندروید 10 هم احتمالا همین جهت تکرار می شود و ابتدا گوشی های اندروید وان موتورولا در حوالی ماه نوامبر این نسخه را دریافت می کنند و سپس نوبت به گوشی های غیر اندروید وان می رسد.

سونی

با وجود اینکه بخش موبایل سونی در شرایط مساعدی قرار ندارد، ولی در چند سال اخیر گوشی های سونی از لحاظ دریافت نسخه جدید اندروید عملکرد قابل توجهی داشته اند. در سال 2018 هم گوشی های پرچم دار اکسپریا XZ1 و XZ2 قبل از نوامبر اندروید پای را دریافت کردند. مطابق معمول، گوشی های پرچم دار سونی احتمالا در ماه اکتبر اندروید 10 را دریافت می کنند و سپس نوبت به گوشی های میان رده می رسد.

ال جی

اگرچه شرکت ال جی برای افزایش سرعت به روزرسانی گوشی های خود مرکز آپدیت نرم افزاری را راه اندازی کرده، ولی این شرکت همچنان در این زمینه حرفی برای گفتن ندارد. در ماه ژانویه اندروید پای به برخی از گوشی های ال جی راه پیدا کرد که اصلا عملکرد قابل توجهی محسوب نمی شود. متأسفانه برای اندروید 10 هم به احتمال زیاد شاهد تکرار همین موضوع خواهیم بود و گوشی هایی مانند G8 و V50 احتمالا در ژانویه 2020 اندروید 10 را دریافت می کنند.

HTC

شرکت HTC در سال 2018 در زمینه اندروید پای عملکرد اسف باری داشت و این نسخه از اندروید فقط برای یک گوشی HTC عرضه شد. بعد از مدت ها انتظار، در ماه ژوئن سال جاری گوشی های U12 پلاس و سپس U11 و U11 پلاس این اندروید را دریافت کردند. وضعیت آپدیت گوشی های HTC برای اندروید 10 هم به احتمال زیاد همین قدر وخیم خواهد بود. البته U11 لایف از آنجایی که عضو پروژه اندروید وان است، احتمالا قبل از اتمام 2019 اندروید 10 را دریافت می کند و بعد از آن نوبت به گوشی های پرچم دار این شرکت می رسد.

ایسوس

این کمپانی عرضه اندروید پای برای گوشی های خود را کمی دیر آغاز کرد ولی از دسامبر 2018 به بعد در این زمینه عملکرد منظمی داشته است و در کمال تعجب، بسیاری از گوشی های ایسوس اندروید پای را دریافت کردند. در مورد اندروید 10 هم احتمالا شاهد تکرار این تعهد هستیم و اگرچه شاید عرضه آن از اوایل سال آینده آغاز شود ولی احتمالا خیلی زود تعدادی از گوشی های این شرکت اندروید 10 را دریافت می کنند.

اوپو

اوپو تا ماه مارس در مورد برنامه های خود در قبال ارائه اندروید پای ساکت بود تا اینکه نسخه ششم رابط کاربری ColorOS مبتنی بر اندروید پای معرفی شد. در چین، این رابط کاربری ابتدا برای رینو عرضه شد و چند گوشی دیگر اوپو هم البته در ابتدا به صورت نسخه بتا این اندروید را دریافت کردند. هنوز نمی دانیم که چرا اوپو برای ارائه نسخه جدید اندروید این قدر کند عمل می کند ولی در مورد اندروید 10 هم احتمالا همین رویکرد تکرار می شود و کاربران این گوشی ها حداقل باید تا حوالی ماه آوریل 2020 صبر کنند.

ویوو

ویوو اگرچه تا خاتمه سال 2018 برای تعدادی از گوشی های خود اندروید پای را عرضه کرد، ولی نسخه نهایی آن در ماه مارس ارائه شد. احتمالا برای اندروید 10 هم ویوو همین برنامه ریزی را تکرار می کند و در ماه مارس 2020 اولین نسخه نهایی اندروید 10 برای گوشی های ویوو عرضه می شود. البته از آنجایی که ویوو X27 عضو پروژه بتا اندروید 10 بود، شاید حداقل برای این گوشی نسخه نهایی اندروید 10 خیلی زودتر عرضه شود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 343

به "گوشی شما چه زمانی اندروید 10 را دریافت می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی شما چه زمانی اندروید 10 را دریافت می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید