آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور

به گزارش نامیت، سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای آمار آلودگی یکسال اخیر کشور را گفت. طبق این گزارش بیش از 128 میلیون بات و 76 میلیون IP آسیب پذیر در سال 99 شناسایی شد.

آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور

بررسی سامانه رصد مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (مرکز) که بر مبنای یافته های مرکز تخصصی آپای دانشگاه صنعتی اصفهان به دست آمده نشان می دهد که بیش از 200 میلیون آلودگی در یک سال اخیر در شبکه سایبری کشور شناسایی شده است. این میزان آلودگی از مجموع تعداد بات های گزارش شده و نیز آدرس های IP آسیب پذیر به دست آمده است.

مرکز ماهر نمودار تعداد IPهای کشور که برای آن ها گزارش آلودگی در 12 ماه اخیر ثبت شده را منتشر کرده است.

بات نت (Botnet) شبکه ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است.

این نمودار تعداد بات های گزارش شده در یک سال اخیر در کشور را نشان می دهد که بر اساس آن در آذرماه بیشترین گزارش آلودگی از نوع بات و در شهریورماه نیز کمترین گزارش اعلام شده است. بررسی ها نشان می دهد که در مجموع بیش از 128 میلیون آلودگی از بات در فضای سایبری کشور در سال 99 شناسایی شده است.

در همین حال مشاهده آسیب پذیری (Vulnerability) در آدرس IP به معنی ضعف در روش های امنیتی سیستم، کنترل های داخلی یا پیاده سازی است که می تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

در این نمودار منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان می دهد که برای آن ها حداقل یک مورد گزارش آسیب پذیری ثبت شده و منحنی total مجموع کل آسیب پذیری های این IP ها را نمایش می دهد.

این گزارش نشان می دهد که در مجموع طی یکسال گذشته بیش از 76 میلیون آدرس IP آسیب پذیر در کشور شناسایی شده است. بر این اساس در تیرماه 99 بیشترین میزان شناسایی آدرس اینترنتی آسیب پذیر و در دی ماه کمترین میزان آدرس IP به ثبت رسیده است.

مرکز ماهر در خصوص فروردین ماه سال 1400 نیز گزارش میزان آلودگی سایبری کشور را منتشر کرده که بر مبنای آن در مجموع 4 میلیون و 784 گزارش از آسیب پذیری IP و شناسایی بات در یک ماه به ثبت رسیده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1521

به "آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید