آموزشگاه قهرمانان من، جهانی که همه می توانند در آن قهرمان باشند

به گزارش نامیت، دنیای را تصور کنید که در آن بیشتر انسان ها قدرت های قهرمانی دارند! در چنین دنیای که داشتن قدرت های قهرمانی این قدر معمولی باشد قهرمانان زیادی پدیدار می شوند، اما از طرفی تبهکاران نیرومند زیادی وارد میدان می شوند! انیمه My hero academia (آموزشگاه قهرمانان من) این دنیا را به تصویر می کشد.

آموزشگاه قهرمانان من، جهانی که همه می توانند در آن قهرمان باشند

گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران- مریم سواری؛ زندگی در دنیای که در آن قدرت های قهرمانی با زندگی مردم عجین شده است، تدابیر ویژه هم می خواهد. در این دنیا هرکسی نمی تواند قهرمان گردد و افراد دارای صلاحیت باید وارد این عرصه شوند، بدین منظور جهت آموزش دادن به قهرمان ها، رشته مخصوص قهرمانی در مدارس به وجود می آید. داستان این انیمه که در چنین دنیایی جریان دارد، آموزشگاه معروف قهرمانی و دانش آموزانش را به تصویر می کشد. هر دانش آموز داستان منحصربه فرد خودش را دارد، اما ماجرای این انیمه با شخصیتی به نام ایزوکو میدوریا (Izuku Midoriya) آغاز می گردد.

آموزشگاه قهرمانان من یک مجموعه مانگای ابرقهرمانی ژاپنی است که به وسیله کوهه هوریکوشی (Kohei Horikoshi) نوشته و تصویرسازی شده این مانگا که داستان پسری به نام ایزوکو میدوریا و کوششش برای قهرمان شدن را روایت می نماید از ژوئیه 2014 در مجله هفتگی شونن جامپ (Weekly Shōnen Jump) منتشر شد و همچنان هم ادامه دارد. از این مانگا یک مجموعه تلویزیونی انیمیشن با همین نام به وسیله استودیو Bones ساخته شده که فصل اول آن برای نخستین بار از آوریل تا ژوئن 2016 به نمایش عایدی.

فصل دوم، سوم، چهارم و پنجم این انیمه هم به ترتیب در سال های 2017، 2018، 2019، 2020 و 2021 پخش شدند و علاوه بر سریال انیمیشن، چند فیلم سینمایی با نام های My Hero Academia: Two Heroes، My Hero Academia: Heroes Rising و My Hero Academia: World Heroes Mission برای این مجموعه ساخته شده؛ یک بازی ویدئویی برای این سری در سال 2016 منتشر شده و خبر هایی از فراوری یک live action به وسیله کمپانی Legendary Entertainment هم به گوش رسیده. مانگا و انیمیشن برگرفته از آن، واکنش های مثبت زیادی را از سوی منتقدان و تماشاگران دریافت نموده اند و چندین جایزه، از جمله جایزه Harvey 2019 برای برترین مانگا را از آن خود نموده اند.

داستان انیمه

داستان این سریال در ژاپن و در دنیایی اتفاق می افتد که 80 درصد از جمعیت انسان ها قدرت های خاص و ویژه ای دارند. این قدرت ها Quirk (کوسه) نام دارند که در هر انسان به شکل متفاوتی ظاهر می شوند. قهرمان داستان ایزوکو میدوریا، نوجوانی است که آرزو دارد همانند الگوی خود آلمایت (All Might) قهرمان و نماد صلح دنیا گردد، اما میدوریا جزو اقلیتی است که بدون نیروی خارق العاده به دنیا آمده و اغلب به دلیل خیال بافی کردن درباره رؤیای قهرمان شدن مورد تمسخر اطرافیانش، به ویژه هم کلاسی خشن خود، کاتسوکی باکوگو (Katsuki Bakugo) که لقب تحقیرآمیز دکو (Deco) را بر او گذاشته، قرار می گیرد.

پس از مجموعه ای از رویداد ها ناگهان ایزوکو پیروز می گردد که الگوی قهرمانی خود، آلمایت را دیدار کند؛ آلمایت پس از تماشا اقدامات قهرمانانه ایزوکو و اشتیاق بالایش برای قهرمان شدن تصمیم می گیرد که راز کوسه اش را برای او فاش کند و او را برای آزمون ورودی دبیرستان یو اِی (U.A. High School) آموزش دهد ... آلمایت که به خاطر جراحت های شدیدش دیگر نمی تواند یک ابرقهرمان باشد، تنها ساعت های محدودی از روزش را صرف شغل ابرقهرمانی می نماید و برای آن که همچنان در فکر مردم به اسم نماد صلح باقی بماند، این راز را از عموم مخفی نموده؛ اما راز بزرگ تری که آلمایت برای ایزوکو از بازگو کرد، ماهیت کوسه اش (یکی برای همه) بود که می تواند آن را به یک انسان دیگر منتقل کند. ایزوکوی نوجوان به آرزویش می رسد، صاحب یک کوسه و جانشین الگویش آلمایت می گردد و در راه قهرمانی قرار می گیرد، اما آیا ایزوکو می تواند به راحتی کوسه آلمایت را به کار بگیرد و پابه پای داوطلبان آزمون ورودی دبیرستان یو اِی پیش برود؟ ایزوکو میدوریا با اتفاقات زیادی روبرو خواهد شد.

دنیای آموزشگاه قهرمان من

در اصل این داستان درباره قهرمان بی قدرتی است که کوشش می نماید در دنیایی که کمتر از امثال او استقبال می گردد، برای خودش جایی پیدا کند. خط داستانی بسیار جالب است و تنوع قدرت های قهرمانی و حتی تبهکاری زیادی داریم.

آموزشگاه قهرمان من حال و هوای کمیک های مارول یا DC را به ما یادآوری می نماید، اما شیوه به خصوص طراحی انیمه و رفتار و منش شخصیت ها به وضوح ژاپنی است و علی رغم این موضوع، آموزشگاه قهرمانان من در جذب بسیاری از طرف داران کمیک و ابرقهرمانان پیروز بوده. این مجموعه دارای شخصیت های زیادی است، دنیای خلاق و منحصر به فردی دارد و هرچقدر که داستان جلوتر می رود خطر و ماجراجویی داستان افزایش پیدا می نماید. در نگاه اول به نظر می رسد که یک داستان ابرقهرمانی معمولی پیش روی شماست، جایی که به یک نوجوان ترسو قدرت داده می گردد و باید یاد بگیرد که به آن مسلط گردد، اما چیزی که آن را متمایز می نماید دنیایی است که داستان در آن جریان دارد.

با وجود اینکه داستان در یک دنیای ابرقهرمانی جریان دارد، اما بیننده همچنان توانایی ارتباط برقرار کردن با فضا و شخصیت ها را دارد، قهرمانان داستان جدای از وظایف قهرمانی، زندگی معمولی شان را دارند؛ در این داستان کوشش شده تا اجزای پیش پاافتاده تری از زندگی ابرقهرمانان به تصویر کشیده گردد؛ ابرقهرمانان هم همانند افراد عادی و معمولی کارمند دولت هستند، حقوق می گیرند و بازنشسته می شوند. این انیمه پیغام بزرگی دارد، همه پتانسیل دستیابی به پیروزیت های بزرگ را دارند. یک قهرمان نه بر اساس توانایی هایش بلکه با تمایلش برای انجام برترین کار حتی در زمانی که به نظر می رسد همه امید ها از بین رفته است، سنجیده می گردد.

شخصیت های آموزشگاه قهرمان من

این انیمه شخصیت های زیادی دارد که هرکدام در نوع خود جالب هستند و در شخصیت پردازی تک تک آن ها بسیار دقت شده. چنین پرداخت خوبی به کاراکتر های داستان باعث می گردد داستانی خلق گردد که شما را به خود جذب کند و رهایتان نکند. طراحی عالی شخصیت ها در این انیمه، کاراکتر های به یادماندنی را بیشتر می نماید؛ هر کاراکتر ظاهر متمایز خود را دارد که شخصیتش را نمایان می نماید؛ مثال شاخص این قضیه لبخند مهربان و معصومانه ایزوکو و نگاه ترسناک و چشمان عصبانی باکوگو است!

به رشد شخصیت های فرعی داستان مقدار رشد شخصیت اصلی ماجرا بها داده می گردد. ما در طول این انیمه اساساً چندین داستان را به برترین شکل مشاهده می کنیم. حتی به شخصیت های شرور داستان هم بسیار پرداخت شده. هرچند که در این انیمه به وضوح می توان تضاد بین شخصیت های سیاه و یا سفید را دید، اما بعد از تماشای پشتوانه ها و انگیزه های هر کاراکتر، آغاز به مشاهده منطقه ها خاکستری می کنیم. صرف نظر از اینکه داستان بر کدام طرف متمرکز شده، هر شخصیت دارای هویتی است که همه می توانند آن را درک نمایند.

این انیمه تنوع بسیار زیادی در کوسه های ابرقهرمان ها دارد و هر کوسه منحصربه فرد است. ویژگی های ارائه شده در این مجموعه با آنچه که بیشتر مردم آن را ابرقدرت می دانند فاصله دارد، مثلاً یک شخصیت در پاهایش موتور دارد، یک شخصیت قدرت قورباغه دارد، یکی توانایی شست وشوی مغزی را دارد، شخصی دیگر یک هیولا را کنترل می نماید و بسیاری قدرت های عجیب و غریب دیگر.

انیمیشن

بزرگ ترین چالش در انیمیشن های ابرقهرمانی و اکشن، انتقال قدرت و سرعت بدون قربانی کردن ظرافت های حرکتی کاراکترهاست و در این انیمه، صحنه های اکشن همان طور که باید از یک انیمه ابرقهرمانی انتظار داشته باشیم، فوق العاده است. به لطف انیمیشن روان و پویایی که استودیو Bonse ارائه می دهد این انیمه مملو از صحنه های اکشن باورنکردنی است که تماشای آن ها بسیار لذت بخش است. البته با توجه با انیمه هایی که استودیو Bonse در کارنامه اش دارد (همانند Wolfs Rain و Fullmetal Alchemist) طبیعی است که انتظار انیمیشن باکیفیتی از استودیو Bonse داشته باشیم.

جدای از انیمیشن باکیفیت، این انیمه موسیقی متن بسیار شنیدنی و لذت بخشی دارد که دیگر سرعت مشاخصه را تنظیم می نماید و باعث می گردد که از این نبرد حماسی در حال جریان، لذت ببرید. سوای از موسیقی متن، باید به اوپنینگ (تیتراژ آغازین) و اندینگ های (تیتراژ پایانی) فوق العاده این انیمه هم اشاره کنیم که بسیار با کیفیت اند و هیجان را به مخاطب منتقل می نمایند.

انیمه آموزشگاه قهرمان من از انیمه های تماشایی و هیجان انگیز این روزهاست که همچنان در حال پخش است، مخاطب را به خوبی با خود همراه می نماید و تحت تأثیر قرار می دهد. اگر به ژانر ابرقهرمانی علاقه مند هستید بد نیست که به ورژن ژاپنی اش هم نگاهی داشته باشید؛ آموزشگاه قهرمان من شما را پشیمان نمی نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1743

به "آموزشگاه قهرمانان من، جهانی که همه می توانند در آن قهرمان باشند" امتیاز دهید

1 کاربر به "آموزشگاه قهرمانان من، جهانی که همه می توانند در آن قهرمان باشند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزشگاه قهرمانان من، جهانی که همه می توانند در آن قهرمان باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید