طراحی ساختمان ویلایی: آیا گرما مگس های میوه مدیترانه ای را دوباره به جان باغ های مرکبات شمال می اندازد؟

به گزارش نامیت، مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان در رابطه با شیوع مگس میوه مدیترانه ای در باغ های شمال کشور توضیحاتی ارائه داد.

طراحی ساختمان ویلایی: آیا گرما مگس های میوه مدیترانه ای را دوباره به جان باغ های مرکبات شمال می اندازد؟

جهت دریافت خدمات طراحی ساختمان ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

کیانوش حق نما مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از گرگان،گفت: طی چند روز گذشته در پی فعالیت سامانه بارشی و سرد شدن هوا جمعیت مگس های میوه مدیترانه ای در شمال کشور و استان گلستان کاهش چشمگیری داشت.

او اضافه نمود: کاهش دما یکی از عواملی است که در زاد و ولد و رشد مگس های میوه مدیترانه ای نقش به سزایی دارد.

حق نما ادامه داد: نکته نگران کننده این است که زاد و ولد این مگس ها با گرم شدن هوا دوباره شروع می گردد و اگر باغداران مراقب نباشند احتمال خسارت تماشا باغشان وجود دارد.

او اضافه نمود: سال گذشته ما شاهد فعالیت این مگس تا ماه های آبان و آذر هم در استان بودیم و هر آن ممکن است با افزایش دما جمعیت آن ها زیادتر گردد.

حق نما گفت: جمعیت اینگونه مگس ها به شرایط باغ هم بستگی دارد، به اسم مثال در باغ پرتقال های یافا در بازه زمانی یک ماه تا رسیده شدن میوه با مشاهده افزایش تعداد مگس در باغ توصیه به سم پاشی می گردد.

او اضافه نمود: در حال حاضر شاهد تداخل بین نسلی در مگس های میوه مدیترانه ای هستیم یعنی دریک باغ هم لارو مگس وجود دارد و هم شفیره که با یک نوبت سمپاشی از بین نمی فرایند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: برای کنترل جمعیت مگس در این شرایط باید از روش کنترل تلفیقی استفاده کرد یعنی هم کف باغ دیسک زده گردد و هم فاصله سمپاشی در بازه های زمانی یک هفته تا ده روز باشد، بعلاوه عملیات طعمه پاشی هم انجام گردد.

حق نما ادامه داد: سال گذشته که این آفت در باغ های غرب استان به ویژه در بندرگز طغیان نموده بود ما یک باغدار نمونه داشتیم که با کنترل هایی که انجام داده بود باغش خسارت ندید.

ق

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1755

به "طراحی ساختمان ویلایی: آیا گرما مگس های میوه مدیترانه ای را دوباره به جان باغ های مرکبات شمال می اندازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ساختمان ویلایی: آیا گرما مگس های میوه مدیترانه ای را دوباره به جان باغ های مرکبات شمال می اندازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید