از ظاهرش قضاوت نکنید، انرژی پاک فراوری می نماید

به گزارش نامیت، دانشمندان یک توربین بادی بدون تیغه ساخته اند که تنها با ارتعاشات به وجود آمده به وسیله باد انرژی فراوری می نماید.

از ظاهرش قضاوت نکنید، انرژی پاک فراوری می نماید

سازمان ملل متحد می گوید رشد میزان انرژی فراوریی از باد در دنیا باید طوری باشد که طی دهه آینده سه برابر شود تا اثر کربن خنثی شود، اما تا به امروز تنها توربین های بادی سنتی برای رسیدن به این هدف به کار گرفته شده اند.

توربین های بادی به علت گران بودن، ایجاد سر و صدا و آسیب رساندن به محیط زیست و حیات وحش بسیار مورد انتقاد قرار می گیرند. بیشتر این مسائل از زمان طراحی اولیه آسیاب های بادی سنتی در سده نهم میلادی وجود داشته است.

اپلیکیشن خبرنگاران را از اپل استور دانلود کنید

اکنون یک استارت آپ اسپانیایی به نام وُرتکس تصمیم گرفته این اشکالات سنتی را از بین ببرد. چیزی که این شرکت طراحی نموده در واقع یک توربین بدون تیغه استوانه ای شکل است است که با محیط زیست سازگاری دارد. این فناوری انرژی حاصل از باد را به وسیله نوسان مهار می نماید.

این دستگاه در محل انرژی فراوری می نماید و مثلا می تواند به اسم منبع مکمل انرژی تنوپذیر همراه با صفحات خورشیدی در منطقه ها مسکونی به کار گرفته شود.

خورخه پینیه رو کارشناس شرکت اسپانیایی با یادآوری این که این دستگاه نو در میزان های مختلف در دست ساخت و آزمایش است به خبرنگاران می گوید که با این حال، این توربین هرچه عظیم تر باشد، بهتر است. وی گفت: هر چه میزان دستگاه عظیم تر باشد، میزان برق فراوری شده هم به صورت تصاعدی بالا می رود. یک نمونه از این دستگاه به نام وُرتکس تاکوما با ارتفاع 2.75 متر می تواند برق مورد نیاز یخچال، تلفن و بعضی چراغ های ال ای دی در یک خانه خارج از شبکه سراسری را تأمین کند.

این نوع توربین چون تیغه ندارد، سر و صدای زیادی هم ندارد و نگهداری آن هم نسبتا ساده تر است. از این گذشته، این دستگاه در مقایسه با توربین های بادی سنتی به هیچ گونه روغن یا روان نماینده دیگری نیاز ندارد.

از سوی دیگر، توربین نو بر خلاف توربین های سنتی موجود، به پرندگان آسیبی نمی رساند. این ویژگی مهمی است، زیرا بر پایه برآوردها، سالانه صدها هزار پرنده به علت برخورد با توربین های بادی در دنیا می میرند. تازه این میزان بسیار کمتر از تعداد پرندگانی است که همه ساله در نیروگاه های سوخت فسیلی جان می دهند.

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی به شوخی نام این توربین بادی نو را اسکای بریتور،Skybrator گذاشته اند. پینیه رو در واکنش به این نامگذاری در اینترنت می گوید: ما مهندسان معمولا تمایل داریم که در این مورد جدی باشیم، اما واقعاً خنده دار هم هست و شوخی با آن هم مانعی ندارد. مردم آزادند شوخی نمایند ولی باید یادشان هم باشد که این یک پروژه علمی است که پشت آن بسیاری از متخصصان و سازمان ها با همت و جدیت فراوانی مشغول فعالیت هستند.

منبع: یورونیوز
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1673

به "از ظاهرش قضاوت نکنید، انرژی پاک فراوری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ظاهرش قضاوت نکنید، انرژی پاک فراوری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید