استخراج مس با محلولی بومی، دسترسی آسان با قیمتی کمتر از نمونه های خارجی

به گزارش نامیت، محلولی که به عنوان ماده اصلی در استخراج مس مورد استفاده قرار می گیرد، بومی شد تا نیاز این صنعت به واردات این ترکیب شیمیایی برطرف شود.

استخراج مس با محلولی بومی، دسترسی آسان با قیمتی کمتر از نمونه های خارجی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی مرادی مدیرعامل شرکت ناب اکسیر پایا شیمی با بیان اینکه این محصول ماده ای حیاتی برای فرآیند استخراج مس است گفت: تمام کارخانجات یا فرآیندهایی که مس را به روش حلالی تولید می کنند به این ماده به شدت احتیاج دارند.

ماده اصلی در فرآیند استخراج حلالی مس

ماده استخراج کننده مس، به عنوان ماده اصلی و راهبردی در فرآیند لیچینگ یا استخراج حلالی مس بکار می رود. سنگ های مس به دو دسته سولفیدی و اکسیدی تقسیم می شوند. فرآوری سنگ های مس سولفیدی، معمولا از طریق ذوب صورت انجام می شود.

اما کانی های اکسیدی مس عموماً با روش لیچینگ و با استفاده از اسیدسولفوریک فرآوری می شوند.

سپس در فرآیند جداسازی، به کمک حلال آلی مانند کروزن و یک ماده استخراج کننده، یون مس به فاز آلی منتقل و پس از آن با انجام رهاسازی، به درون محلول الکترولیت منتقل می شود. درنهایت طی فرآیند استخراج الکتریکی، مس به صورت ورق های کاتدی به دست می آید.

ویژگی های خاص CLX

کاربرد و استفاده این محصول همان طور که از نامش پیدا است در استخراج مس استفاده می شود. ماده استخراج کننده که در این فرآیند نقش کلیدی دارد باید دارای ویژگی های خاصی باشد. تولید این فرآورده اکنون بومی سازی و به بازار عرضه شده است.

از ویژگی های این محصول می توان به هماهنگی و سرعت واکنش بالا، مقدار جذب بالای مس از PLS، پایین ترین زمان جدایش، مقدار رهاسازی و انتقال مس عالی، انحلال انتخابی مس از دیگر فلزات محلول به خصوص آهن و منگنز و همچنین عدم تشکیل کراد و ناخالصی نامطلوب اشاره کرد.

تولید با تکیه بر توان داخلی

در حدود 12 نفر به صورت مستقیم و بیش از 50 نفر به صورت غیررسمی در این شرکت مشغول به فعالیت هستند، همچنین این محصول صرفه جویی ارزی خوبی نیز به همراه داشته است.

از مزیت های این محصول می توان به قیمت پایین تر نسبت به نمونه های خارجی خود، در دسترس بودن برای مشتری و همچنین کیفیت مناسب آن اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ناب اکسیر پایا شیمی در خصوص ماده استخراج کننده مس عنوان نمود: بدون هیچ کمک خارجی توانسته ایم دانش فنی این ماده شیمیایی را با بهره گیری از روش حذف و خطا، کار مداوم آزمایشگاهی و مطالعات علمی این ماده دانش محور را به تولید صنعتی برسانیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1874

به "استخراج مس با محلولی بومی، دسترسی آسان با قیمتی کمتر از نمونه های خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج مس با محلولی بومی، دسترسی آسان با قیمتی کمتر از نمونه های خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید