اصول دوستی با موها

به گزارش نامیت، شاید شما خانم ها فکر کنید که رنگ مو و سشوار به شما یاری می نمایند تا مدل مویی به روز و زیبا داشته باشید اما خوب است بدانید که از نظر متخصصان این مسئله تنها مدت کوتاهی ادامه دارد.

اصول دوستی با موها

اصول دوستی با موها

شاید شما خانم ها فکر کنید که رنگ مو و سشوار به شما یاری می نمایند تا مدل مویی به روز و زیبا داشته باشید اما خوب است بدانید که از نظر متخصصان این مسئله تنها مدت کوتاهی ادامه دارد. موادشیمیایی رنگ مو و وسایل گرمازایی که به موهای تان حالت می دهند می توانند آسیب زیادی به آن وارد نمایند. در مطلب زیر زودی درالس، استاد دانشگاه پزشکی دوک و عضو انجمن متخصصان پوست در آمریکا در خصوص شایع ترین مسائلی که به مو صدمه می زنند صحبت نموده و بعلاوه چند نکته برای داشتن موهای سالم و درخشان را پیشنهاد می نماید.

● آیا نور خورشید به مو ضرر می زند؟

موی شما مثل پوست تان می تواند با نورخورشید بسوزد و آسیب ببیند. باید بدانید که در معرض اشعه فرابنفش خورشید بودن و آفتاب گرفتن برای برنزه شدن، جنس موهای تان را ضعیف نموده و منجربه شنمایندگی و نابودی آن ها می گردد. چتر و کلاه برترین محافظ دربرابر نورآفتاب هستند و البته حالت دهنده هایی که حاوی ضدآفتاب هستند تاثیر زیادی در جلوگیری از آسیب مو دارند. موهای خاکستری و بلوند از جمله موهایی هستند که بیشتر در معرض خطر نورآفتاب هستند. اگر موی خاکستری داشته و مجبورید بدون کلاه زیرنور خورشید قرار بگیرید سعی کنید موهای تان را تیره کنید. این عامل باعث می گردد، موی خاکستری شما مقاومت بیشتری در برابر آفتاب پیدا کند. درمجموع آسیب دیدگی به وسیله آفتاب ضرر خیلی بیشتری از رنگ مو دارد.

● رنگ های شیمیایی چه ضرری برای مو دارند؟

مواد شیمیایی یکی از اصلی ترین دلایل آسیب تماشا موها آسیب دیده هستند. رنگ مو باعث می گردد چربی طبیعی و لایه محافظتی که روی سطح کوتیکول مو قرار گرفته است و موجب درخشندگی آن می گردد از بین برود و در نتیجه مو خشک، شنماینده و مجعد گردد.

● برترین روش های پیشنهادی ما

اگر می خواهید موهای تان را با وسایل گرمایی صاف کنید، سعی کنید از یک حوله مرطوب در سر سشوار خود بهره ببرید تا از تماس حرارت مستقیم آن با موهای تان جلوگیری کنید. محصولی به نام کراتین صاف نماینده مو وجود دارد که در ترکیباتش حاوی گلوترآلدئید یا فرمالدئید است که برای صاف کردن مو با گرما اختصاص یافته است. وقتی از این ماده برای موهای تان استفاده می کنید، حالت دهنده ای که در پروتئین کراتین وجود دارد از شنمایندگی موها جلوگیری می نماید. سعی کنید، موهای تان را خشک نگه دارید. از وسایلی که با حرارت به موهای تان حالت می دهد در روزهای متوالی بهره ببرید. در این صورت ضرر کمتری به مو وارد می گردد و موهای تان وقت ترمیم خود را پیدا می نمایند هرچند که برای مدتی صاف نخواهند بود. وقتی از شامپو استفاده می کنید یادتان باشد، به اندازه کافی از نرم نماینده هم بهره ببرید. اگر موهای تان به هر دلیلی مجعد و شنماینده شد، روش های صاف کردن مو به وسیله سشوار و حرارت بالا را کنار بگذارید و اجازه دهید تا به طور طبیعی رشد نمایند.

● برترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو چیست؟

کسانی که موهای مجعد و فر دارند حتما باید از حالت دهنده مو یا شامپوهایی که حاوی نرم نماینده هستند به طور مرتب استفاده نمایند تا ظاهر موهای شان زیباتر گردد. شامپوهایی که خاصیت دو در یک را دارند یعنی چربی را از روی پوست سر پاک نموده، مو را تمیز می نمایند و بعد از آب کشی حالت زیبایی به آن می دهند هم انتخاب خوبی برای موهای شما هستند. علاوه بر این ها سرم های مو که برای تقویت ساقه مو به کار می فرایند می توانند موثر باشند. از شامپوی حالت دهنده، اسپری و کرم های مویی بهره ببرید که حاوی دیمتکیون باشند. این ماده باعث کاهش الکتریسیته ساکن موهای تان می گردد، به درخشندگی آن ها یاری می نماید و فرم و حالت زیبایی به آن ها می بخشد. البته نباید فراموش کنید، برترین راه پیشنهادی برای جلوگیری از آسیب مو رنگ کنید موهای تان است و اگر می خواهید موهای تان را رنگ نموده سعی کنید حداکثر تا 3 درجه با رنگ طبیعی موهای تان تفاوت رنگی داشته باشد. به طور کلی تیره کردن مو ترجیحا ضرر کمتری از روشن کردن آن دارد.

● مرده یا زنده؟

اگر موی انسان زنده است، چرا موهای آسیب دیده به همان شکل آسیب دیده رشد می نمایند و سالم نمی شوند؟ درحقیقت مو عضوی مرده به شمار میرود و وقتی آسیب دیده گردد، نمی تواند خودش را بازسازی کند. پس وقتی موی شما آسیب دیده است نباید انتظار داشته باشید که به طور کامل با کوتاه کردن آن دوباره به حالت اول برگردد، مگر این که موی شما از ریشه رشد دوباره ای داشته باشد.

● سشوار چه تاثیری روی مو دارد؟

وجود آب در موها موجب انعطاف پذیری آن می گردد. وسایل گرمازایی مثل سشوار که برای خشک کردن مو استفاده می کنید، آب را به همراه ساقه مو داغ می نماید و می سوزاند و حالتی که در اثر این حرارت بالا به وجود می آید موجب نابودی کوتیکول مو می گردد. بوی سوختگی که از مو بلند می گردد نشان دهنده این است که مو آسیب دیده است و درنتیجه شکل مجعد به خود می گیرد و به راحتی شکسته و ضعیف می گردد.

● چطور می توان بدون صدمه به مو آن را خشک کرد؟

تا آنجا که می توانید اجازه دهید موهای تان خودش در هوا خشک گردد. اگر مجبور شدید از سشوار بهره ببرید، در ابتدا از درجه پایین آن را روشن نموده و به تدریج گرمای آن را افزایش دهید. استفاده از کرم های مو به طور مرتب به ظاهر موهای آسیب دیده یاری می نماید تا بهتر به نظر برسند اما نباید از این نکته گذشت که موهایی که به وسیله حرارت زیاد از بین رفته اند، دیگر به حالت عادی برنخواهند گشت. در اینجا باید موهای آسیب دیده را کوتاه کرد و اجازه داد تا دوباره رشد نمایند.

منبع:Bartarinha.ir

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1742

به "اصول دوستی با موها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول دوستی با موها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید