بیشتر چک های وصول شده عادی هستند یا رمزدار؟

به گزارش نامیت، از 402 هزار و 100 میلیارد تومان چک وصول شده در اسفند پارسال 56.4 درصد آن مربوط به چک های عادی است که 43.6 درصد دیگر آن را نیز چک های رمزدار تشکیل می دهند.

بیشتر چک های وصول شده عادی هستند یا رمزدار؟

به گزارش خبرنگاران، مجموع چک های مبادله شده در اسفند سال گذشته به بیش از 9 میلیون و 600 هزار فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، رمرزدار و... را تشکیل می دهد و نشان دهنده دو نکته مثبت از بهبود شرایط مالی کشور است، اینگونه که در این ماه به تعداد و ارزش چک های مبادله ای افزوده شده است.

از سوی دیگر، نسبت تعداد چک های برگشتی به مبادله ای در ماه مذکور بعد از بهمن ماه، کمترین سطح نسبت چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای از دی ماه سال 98 و قبل از آغاز پاندمی کروناست که این مورد، نکته مثبتی در فرایند سطح مبادلات محسوب می گردد.

جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک های مبادله شده که ارزش هر یک از این چک ها حدود 27 میلیون تومان است، معادل 9 میلیون و 700 هزار فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر 8.8 میلیون فقره عادی و حدود 0.9 میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور 91.2 درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و 8.8 درصد را چک های رمز دار تشکیل می دهند.

از نظر مبلغی نیز، از 402 هزار و 100 میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور بیش از 226 هزار و 900 میلیارد تومان برای چک های عادی و حدود 175 هزار و 200 میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور 56.4 درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و 43.6 درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.

طبق این گزارش، در اسفند پارسال در کـل کشـور بیش از 857 هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی حدود 175 هزار و 200 میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 23 و 29.1 درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد آنالیز، در استان تهران ببش از 274 هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل 99 هزار و 200 میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، 49.5 درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (32 درصـد)، اصفهان (10.3 درصد) و خراسان رضوی (7.2 درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان ها دارا بوده اند.

همچنین، 67.9 درصد از ارزش چک های فوق در استان های تهران (56.6 درصد)، اصفهان (7 درصد) و خراسان رضوی (7.2 درصد) وصول شده است.

لازم به ذکر است؛ چک های عادی به چک هایی گفته می گردد که اشخاص به حساب جاری خود صادر نموده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی مشخص یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

علاوه براین، چک های رمزدار چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همچنین می توانند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر گردد. این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1565

به "بیشتر چک های وصول شده عادی هستند یا رمزدار؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشتر چک های وصول شده عادی هستند یا رمزدار؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید