توصیه هایی برای خوشبخت بودن

به گزارش نامیت، خوشبختی نشستن در ساحلِ احساسات خوب و بد است و نظاره آمد و رفت دائمی آنها. همین.

توصیه هایی برای خوشبخت بودن

به گزارش خبرنگاران، سواد زندگی نوشت: خوشبخت بودن به سادگی دست کشیدن از جست وجوی بی ثمر خوشی ها و ناخوشی ها، لذت ها و دردهاست. خوشبختی، بودن است؛ چنان که هستیم: بی قضاوتی، اثباتی و انکاری.

خوشبختی نشستن در ساحلِ احساسات خوب و بد است و نظاره آمد و رفت دائمی آنها. همین.

توصیه هایی برای خوشبخت بودن

1- در لحظه زندگی کنید

به جای آن که خود را درگیر مکالمات بی خاتمه درونی (ذهنی) راجع به حسرت های گذشته و ترس های آینده کنید، حواس پنجگانه خود را به کار گیرید و متوجه اعمال جسم و بدن خود باشید.

تمرکزتان را بر اموری که برایتان قابل کنترل است، معطوف کنید: ببینید، بشنوید، لمس کنید، بچشید و ببوئید. این گونه به هر لحظه از زندگی تان آگاهید و بی هیچ کوششی به رضایت تان از زندگی افزوده می گردد؛ حتی اگر بیمار باشید یا درد جسمانی داشته باشید.

2- از کوشش برای اثبات خود دست بردارید

شما همچون هر فرد دیگری در این جهان همان هستید که هستید. قضاوت دیگران راجع به شما نه چیزی به شما می افزاید و نه می کاهد. در هر لحظه رفتار و اعمالتان را به دور از هر گونه پیش داوری و فارغ از مورد پسند دیگران بودن تنها بر اساس چیزی که در شما عمل می نماید پیش ببرید.

این خودبودن است؛ چنان که هستید نه چنان که دیگران انتظار دارند. بدین ترتیب دیگران نیز به مرور خودِ شما را می شناسند و از ارزیابی تان دست می کشند، چون شما از ارزیابی دیگران دست کشیده اید.

3- مسئولیت اعمال و رفتارتان را بر عهده بگیرید

وقتی گرسنه ایم، غذا می خوریم. وقتی تشنه ایم، آب می نوشیم. وقتی خسته ایم، می خوابیم و ... . در مواردی از این دست ابایی از اعمال و رفتار خود نداریم. نه از انجام آنها آشفته می شویم، نه بابت آنها نگرانی به خود راه می دهیم. چرا؟ چون مسئولیت انجام آنها را بر عهده می گیریم. نه انکارشان می کنیم نه سر باز می زنیم از انجام شان. وقتی اعمال و رفتار ما متعلق به خودمان باشد پذیرش مسئولیت پیامدهای آن ساده است.

اما وقتی به خاطر خوشایند دیگران رفتاری انجام می دهیم به سادگی از پذیرش مسئولیت آن سرباز می زنیم: به خاطر تو اون کارو کردم.، فکر می کردم خوششون بیاد، تقصیر من نیست. مجبور شدم اینکارو انجام بدم چون توی معذوریت اخلاقی بودم.، وای چه اشتباهی کردم که فکر کردم تو این کار رو دوست داری. و توجیه ها و بهانه هایی از این دست که بیانگر عدم پذیرش مسئولیت اعمال و رفتار ماست؛ اعمال و رفتاری که برای اثبات خود انجام داده ایم.

4- شکیبا باشید

پرندگان برای زودتر سرزدن خورشید بی تابی نمی نمایند، شکوفه های هلو زودتر از بهار نمی شکوفند و جغدها تا تاریک شدن هوا در لانه می مانند. شکیبا بودن یعنی پذیرش روال طبیعی و گردن نهادن به آن. هر لحظه به قدر کفایت فرصت هست تا نیازی به چشم دوختن و بی تابی برای لحظه بعد نباشد. وقتی رسیدنی در کار نباشد عجله ای نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1509

به "توصیه هایی برای خوشبخت بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای خوشبخت بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید