جاذبه های گردشگری بمبئی که مورد علاقه گردشگر هاست، تصاویر

به گزارش نامیت، شاید جاذبه های تاریخی این شهر به پای دیگر شهرهای هندوستان نرسد اما تنوع دیگر جاذبه های دیدنی بمبئی کمبود جاذبه های تاریخی آن را جبران می نماید. می توان در بمبئی هر چیزی، از سواحل زیبا برای پیک نیک گرفته تا بالیوود، را پیدا کرد. بمبئی شهری درهم فشرده با مکان هایی است که هر گردشگری را به وجد می آورد.

جاذبه های گردشگری بمبئی که مورد علاقه گردشگر هاست، تصاویر

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

این مقاله به آنالیز مهم ترین جاذبه های توریستی بمبئی هند می پردازد:

دروازه هند

مشهورترین یادمان تاریخی بمبئی دروازه هند است که در سال 1924 به مناسبت ملاقات شاه جرج پنجم و ملکه مِری از این شهر ساخته شد. به علاوه، اینجا همان مکانی است که آخرین ارتش بریتانیا از آن خارج شد و با این کار خاتمه حکومت خود بر هندوستان در سال 1947 و استقلال این کشور را گفت.

دروازه هند اولین جاذبه ای است که توریستان به هنگام ورود به بمبئی با قایق مشاهده می نمایند. اینجا مکانی محبوب برای آغاز گردش در بمبئی است. این روزها حال و هوای اطراف دروازه هند با وجود دست فروشان فراوان که مشغول فروش هر چیزی هستند، از بادکنک گرفته تا چای هندی، شبیه به یک سیرک است.

ساختمان های تاریخی

بمبئی دارای بعضی از ساختمان های تاریخی است که می توان در آن ها به تحسین معماری ظریف استعماری پرداخت.

بعضی از بهترین ساختمان ها در بمبئی شامل ایستگاه راه آهن چاتراپاتی شیواجی (Chhatrapati Shivaji)، موزه شاه شیواجی (موزه شاهزاده ولز سابق) با سبک معماری گوتیک، منطقه هنری کالا گودا (Kala Ghoda)، دادگاه عالی بمبئی و ساختمان های باغ دایره ای شکل هورنیمان (Horniman) می شوند.

مشخصه اصلی میدان هورنیمان باغ های بزرگ آن است که محل مناسبی برای فرار از شلوغی شهر محسوب می شوند. می توان برای یک گشت تاریخی در قرن هجدهم نیز سری به دهکده کوتاچیوادی (Khotachiwadi) زد.

منطقه هنری کالا گودا

کالا گودا در زبان هندی به معنای اسب سیاه است و به مجسمه ای اشاره دارد که زمانی در اینجا به عنوان مرکز فرهنگی مومبای قرار داشت. این باریکه هلالی شکل میزبان برترین گالری های هنری و موزه های مومبای است. اینجا همچنین پر از فضاهای فرهنگی نظیر بعضی از گالری های شگفت انگیز خیابانی است.

در اطراف این منطقه برای تفریح قدم بزنید اما حتماً از گالری معتبر دنیاگیر نیز دیدن کنید. انجمن کالا گودا هرساله در ماه فوریه میزبان فستیوالی 9 روزه است که در نوع خود شگفت انگیز محسوب می گردد.

تالاب بانگانگا

تالاب بانگانگا (Banganga) قدیمی ترین منطقه مسکونی در بمبئی است و فرصت بی نظیری برای غرق شدن در تاریخ این شهر به شمار می آید. حتی بسیاری از مردم بمبئی نیز با این تالاب آشنا نیستند. این تالاب مقدس با یک خیابان باریک با معابد، خانه ها و مسافرخانه های مذهبی احاطه شده است.

هندوها معتقدند که راه رفتن در اطراف این تالاب دارای اثرات شگرف تذهیب نفس است. بد نیست تا لحظاتی از سفر خود را به نشستن بر روی پله های این تالاب و تماشای زندگی روزانه در اطراف آن اختصاص دهید.

ماهالاکشمی دوبی گات

این رختشوی خانه بزرگ روباز فرصتی فراموش نشدنی برای تماشای داخل شهر را فراهم می نماید. رخت های کثیف از سراسر بمبئی به اینجا آورده شده و با زحمت فراوان به دست رخت شوهای ماهالاکشمی دوبی گات (Mahalaxmi Dhobi Ghat) شسته می شوند.

در اینجا می توان بی نهایت بند رخت مشاهده کرد. هزاران رخت شو هرروزه ساعت هایی طولانی را بر روی زانوهای خود سپری نموده و مشغول شستن رخت ها در آب همراه با مواد شوینده هستند. آن ها با دست چرک و کثیفی را از هرکدام از رخت ها می زدایند.

داباوالا

داباوالا (Dabbawala) به فردی گفته می گردد که ظرفی را با خود حمل می نماید؛ این واژه به هزاران مردی اطلاق می گردد که روزانه مسئول جابجایی و رساندن حدود 200,000 ظرف نهار از غذای تازه به دست کارمندان شهر هستند. این مفهوم خاص به منظور تأمین نیازهای حاکمان بریتانیایی شکل گرفت. بااین حال، فرهنگ داباوالا همچنان زنده بوده و مشغول خدمات دهی به تاجرانی است که نمی توانند برای نهار به خانه بروند.

حاجی علی

بنای باشکوه حاجی علی هم یک مسجد و هم یک معبد است. این بنا در سال 1431 به دست تاجر ثروتمند مسلمان پیر حاجی علی شاه بخاری ساخته شد. او پس از سفر خود به مکه تحت تأثیر نهاده شد و باقی عمر خود را تغییر داد. مقبره حاجی علی نیز در این بنا نگهداری می گردد. درگاه حاجی علی که در وسط اقیانوس واقع شده است، تنها در زمان پایین بود مد و به وسیله یک جهت باریک به طول 450 متر در دسترس است.

بازارهای بمبئی

از بازارهای خیابانی رنگارنگ فراوان که به گذرگاه کولابا (Colaba) ختم می شوند تا بازار چور (Chor)، موسوم به بازار دزدها، بمبئی پر از مکان های جذاب برای خرید خیابانی است.

برای خرید سوغاتی های جذاب در گذرگاه کولابا توقف کنید، در خیابان لینکینگ (Linking) به سراغ خرید کفش ها و لباس های ارزان بروید، راهی کوچه های باریک بازار چور به منظور یافتن اشیاء عتیقه و خوراکی های تازه و ادویه شوید و درنهایت از معماری بازار کرافورد (Crawford) لذت ببرید.

بالیوود

بمبئی مرکز صنعت فیلم سازی هند، موسوم به بالیوود، است. سینمای اروس (Eros) با معماری باشکوه آن در مجاورت ایستگاه راه آهن چِرچ گیت (Churchgate)، مکانی ایده آل برای تماشای یک فیلم بالیوودی است.

به علاوه امکان همراه شدن با یک تور توریستی به منظور رفتن به دل صحنه های فیلم برداری در شهر نیز وجود دارد. اگر هم ترجیح می دهید به جای تماشای یک فیلم هندی، در آن حضور بیابید، این امکان نیز برای شما مهیا است.

زاغه نشین داراوی

بمبئی به خاطر داشتن بزرگ ترین زاغه نشین آسیا، داراوی (Dharavi)، بدنام است. امکان همراه شدن با یک تور توریستی به منظور ملاقات از داخل این زاغه نشین وجود دارد. بااین حال، بسیاری از مردم به دلایل اخلاقی از این کار سر باز می زنند، زیرا آن ها معتقدند که این کار به گسترش صنعت توریستی فقر یاری می نماید.

بااین حال، واقعیت کاملاً متفاوت است. این تورها بسیار آموزنده هستند و کلیشه ها و تعصبات منفی در ذهن ما نسبت به مردم این مناطق را از بین می برند. داراوی منطقه ای پرجمعیت و پر از صنایع کوچک است و امکان مشاهده یک فراورینماینده در این منطقه وجود دارد. اقلامی که در این منطقه فراوری می شوند عمدتاً پارچه و چرم هستند.

غارهای الفانتا

اگرچه آن ها به هیچ وجه در حد و اندازه های غارهای مشهور آجانتا (Ajanta) و اِلورا (Ellora) در ایالت ماهاراشترا نیستند اما غارهای سنگی و باستانی الِفانتا (Elephanta) در جزیره ای به همین نام، ارزش تماشا کردن در هنگام اقامت چندروزه در بمبئی را دارند.

این غارها به دو گروه اختصاص دارد؛ بودائی ها و هندوها. بخش اعظم این غار وقف خدای شیوا شده است و از سال 1987 تا به امروز در فهرست میراث دنیای یونسکو واقع شده است. در این غار تندیس ها و آثار هنری شگفت انگیزی نگهداری می گردد.

از مقابل دروازه هند سوار بر قایقی شده و راهی اینجا شوید. اگر به دنبال کمی ماجراجویی بیشتر هستید، غارهای بودائی بیشتری در پارک ملی سانجای گاندی (Sanjay Gandhi) در حومه های شمالی بمبئی وجود دارد.

سواحل جوهو و مارین درایو

در انتهای یک روز شلوغ، همراه با مردم محلی در سواحل جوهو (Juhu) و مارین درایو (Marine Drive) به استراحت پرداخته و شاهد غروب خورشید باشید.

اگر احساس ماجراجویی می کنید، می توانید به سراغ امتحان خوراکی های لذیذی بروید که از سوی دست فروشان فراوان و دوره گرد در اطراف سواحل عرضه می شوند. بل پوری (bhel puri)، پانی پوری (pani puri) و پاو باجی (pav bhaji) از محبوب ترین خوراکی های عرضه شده در سواحل بمبئی هستند.

ایستگاه راه آهن چاتراپاتی شیواجی

ایستگاه راه آهن چاتراپاتی شیواجی، به عنوان مشهورترین ایستگاه راه آهن کشور و یکی از نمادهای شاخص بمبئی، یکی از بهترین مکان ها برای تماشای گذشته و حال این شهر است. این اثر ثبت شده در فهرست میراث دنیای یونسکو پر از تاریخ غنی و نمادهایی از معماری اصیل سبک ویکتوریا گوتیک همراه با سبک های معماری هندی است.

چاتراپاتی شیواجی در زمره شلوغ ترین ایستگاه های راه آهن در کشور واقع شده است و نقشی حیاتی در زندگی روزمره شهروندان بمبئی ایفا می نماید.

کلیسای مونت مری

کلیسای مونت مِری (Mount Mary) که بر فراز تپه ای کوچک و مشرف به دریای عرب در منطقه بندرا وِست (Bandra West) واقع شده است، یکی از تاریخی ترین کلیساهای بمبئی است. اولین ساختمان این کلیسا در حوالی سال 1570 میلادی ساخته شد و سپس در سال 1640 و بار دیگر در سال 1760 مورد بازسازی نهاده شد.

این کلیسا برای مدت تقریباً 450 سال، نام خود را به عنوان یکی از مراکز حیاتی منطقه بندرا تثبیت کرد. درحالی که سازه کنونی کلیسا بیش از یک صد سال قدمت دارد، گفته می گردد که مجسمه حضرت مریم موجود در آن در قرن شانزدهم میلادی به دست پرتغالی ها به هند آورده شده است.

هتل تاج محل

هیچ سفری به مومبای بدون گذراندن اندکی وقت در هتل تاریخی و شگرف تاج محل کامل نمی گردد. به مدت 20 سال، گنبد خاص این بنا اولین نشانه آشکار از بندر بمبئی بود تا اینکه این نماد جای خود را به دروازه مشهور هند داد. این هتلِ رو به دریای عرب در سال 1903 به دست صنعتگر مشهور و پیشگام هندی، جمشیدجی تاتا، ساخته شد و حالا در زمره مشهورترین بناهای کشور واقع شده است.

موزه دکتر بائو داجی لاد

موزه دکتر بائو داجی لاد (Bhau Daji Lad)، قدیمی ترین موزه در بمبئی است و یکی از برترین جاذبه های توریستی شهر، در صورت تمایل شما برای ملاقات از یک موزه، محسوب می گردد.

این موزه در سال 1855 و در دوران استعمار بریتانیا بر هندوستان ساخته شد و حالا مکانی برای نمایش تاریخ شهر و زندگی روزمره مردم بمبئی به وسیله کلکسیونی حیرت انگیز از آثار ظریف سفالی متعلق به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است. این موزه با گسترش مداوم کلکسیون آثار هنر معاصر و دیگر آثاری که تاریخ و فرهنگ بمبئی را به نمایش می گذارند، مکانی است که هر توریستی باید از آن دیدن کند.

پارک ملی سانجای گاندی

پارک ملی سانجای گاندی به عنوان بزرگ ترین پارک دنیا در حاشیه بمبئی واقع شده است و یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر به شمار می آید. این پارک جنگلی انبوه سالانه میزبان دو میلیون توریست است و یکی از پربازدیدترین پارک های آسیا محسوب می گردد.

این پارک ملی در میان مردم محلی به ریه های شهر معروف است؛ زیرا فضای جنگلی این پارک بیشتر آلودگی هوای این شهر را جذب می نماید. سانجای گاندی که پیش تر به پارک ملی بوریوالی (Borivali) شهرت داشت، خانه ای برای گیاهان و جانوران متنوع نظیر جمعیت ببرهای ساکن در این منطقه است.

اگر هنوز تحت تأثیر قرار نگرفته اید، باید بدانید که این پارک خانه غارهای باستانی کانری (Kanheri) نیز است. این غارها شامل 109 معبد در دل کوه هستند که به قرن اول پیش از میلاد تعلق دارند. گفته می گردد این غارها زمانی معبد بودائیان هندی برای مراقبه و مطالعه بوده اند.

گذرگاه کولابا

گذرگاه تاریخی و مشهور کولابا با غرفه های خیابانی فروش وسایلی چون زیورآلات و لباس های ارزان قیمت و کتاب های دست دوم، بدون شک تجربه ای منحصربه فرد از بمبئی است که نباید آن را از دست داد. از کافه ها و رستوران هایی که حال و هوای سراسر کشور در آن ها موج میزند تا مغازه های تاریخی که وسایل عجیب وغریب به فروش می رسانند، در گذرگاه کولابا چیزهای فراوانی برای تماشا به چشم می خورد.

معبد بابولنات

این معبد باستانی در میان قدیمی ترین معابد شهر واقع شده است. بابولنات (Babulnath) که وقف خدای شیوا از مکتب هندو شده، به قرن دوازدهم میلادی تعلق دارد و به دست حاکم محلی، بیما (Bhima)، ساخته شده است.

بااین حال، این معبد در طول سال ها به حال خود رها شد و خاتمه به زیر خاک رفت اما در قرن هجدهم میلادی دوباره کشف شد. بازسازی این معبد از اواخر دهه اول قرن نوزدهم میلادی در دستور کار نهاده شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1068

به "جاذبه های گردشگری بمبئی که مورد علاقه گردشگر هاست، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری بمبئی که مورد علاقه گردشگر هاست، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید