درخواست تاریخی چین از ایران

به گزارش نامیت، خبرنگاران: رایزن فرهنگی چین در ملاقات با رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خواهان همکاری پژوهشگاه با شهرداری پکن برای حفاظت و مرمت بافت تاریخی این شهر شد.

درخواست تاریخی چین از ایران

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدمحمد بهشتی در ملاقات با دووسیان کینگ، توضیح داد: پژوهشگاه از همکاری با مؤسسات و دانشگاه های چینی در حوزه های مرتبط استقبال می نماید.

بهشتی در پاسخ به پرسش خانم سیان کینگ درباره دغدغه شهرداری پکن برای حفاظت و مرمت بافت تاریخی این شهر و استفاده از تجربه ایرانی ها در این مورد خاطرنشان ساخت: حفاظت در ایران در 3 سطح حفاظت قانونی، ثبت ملی و جهانی آثار و حفاظت فنی به عنوان سطوح حفاظتی صورت گیرد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درباره سفر هیأتی از شهرداری چین به ایران گفت: ما در زمینه پژوهشی می توانیم با این هیأت گفت وگو کنیم اما در بخش اجرایی و عملیاتی هیأت چینی باید با معاونت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همکاری نمایند.

وی با اشاره به تمایل پژوهشگاه برای همکاری با هیأت های مختلف چینی از جمله هیأت پژوهشی غار دون هوانگ، نمایش موقت ظروف سفید و آبی موزه ملی ایران در چین را یکی از زمینه های خوب همکاری های دو جانبه محسوب کرد و روابط تاریخی ایران و چین را مربوط دوره اشکانیان دانست.

بهشتی با بیان این که وجود یافته های باستان شناسی در جزیره کیش، حضور چینیان در این جزیره را اثبات می نماید به تمایل پژوهشگاه در زمینه باستان شناسی زیر آب با مراکز تخصصی چین اشاره نمود.

دووسیان کینگ نیز با اشاره به روابط دیرینه ایران و چین گفت: یکی از دغدغه های فعلی چین و شهرداری پکن حفاظت و مرمت بخش قدیمی شهر پکن است و معتقدیم ایرانی ها در این زمینه بسیار قوی عمل می نمایند.

وی اضافه کرد: یکی از موارد مشهور تبادل فرهنگی هنری میان چین و ایران ظروف چینی سفید و آبی است، به طوری که در حال حاضر گنجینه ظروف سفید -آبی موزه ملی ایران بزرگترین گنجینه موجود در جهان محسوب می گردد؛ تا سلسله تائینگ در چین فقط ظروف چینی سفید رنگ فراوری می شد اما ایرانی ها توانستند این ظروف را به رنگ آبی درآورند و آن را به چین برده و معرفی نمایند.

منیر خلقی، مدیر ارتباطات و همکاری های بین الملل پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز از تمایل پژوهشگاه برای همکاری با آموزشگاه علوم چین، مرکز مطالعات جاده ابریشم و هیأت پژوهشی غار دون هوانگ اطلاع داد.

وی اضافه کرد: دانشگاه نانجینگ چین نیز برای همکاری در زمینه باستان شناسی عصر آهن در خراسان شمالی ابراز علاقمندی نموده است.

در انتها این نشست قرار شد رایزن فرهنگی چین اطلاعات جامعی در خصوص موسسات، دانشگاه ها و پژوهشگاه های چینی که حوزه فعالیت هایشان با حوزه کاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مشابه است را فراهم آورد و در اختیار پژوهشگاه قرار دهد.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 597

به "درخواست تاریخی چین از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست تاریخی چین از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید