درمان تومور مغزی در روزهای پایانی سال

به گزارش نامیت، شاید چندان هم نادر نباشد که بیماری در روزهای پایانی سال با بروز علائمی تحت بررسی قرار بگیرد و تشخیص تومور مغزی برای وی داده شود. طبیعتا بیمار و همراهانش دچار نگرانی می شوند و سعی می کنند با مشورت با یک یا چند پزشک در مورد انجام جراحی یا هر نوع درمان دیگر بهترین تصمیم را بگیرند.

درمان تومور مغزی در روزهای پایانی سال

واقعیت این است که درمان و اداره چنین بیماری در این مقطع زمانی کار چندان آسانی نیست و هم برای خانواده بیمار و هم پزشک معالج می تواند مشکل ساز باشد.

این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بیمار واقعا نیاز به جراحی اورژانسی حداقل در یک ماه آینده نداشته باشد. در واقع حدسی که جراح با توجه به تصویر برداری ها از نوع تومور می زند مبنی بر خوش خیم یا بدخیم بودن و پیش بینی سرعت رشد تومور در اتخاذ تصمیم صحیح بسیار مهم است.

اگر تصویربرداری ها به نفع توموری بدخیم بوده یا حتی توموری خوش خیم با اندازه بسیار بزرگ سبب اثر فشاری زیاد روی مغز و تهدید حیات بیمار شده باشد بهتر است با وجود مسائل احتمالی در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز، عمل جراحی بیمار در اولین فرصت انجام شود اما از سوی دیگر در مواردی که تومور بدخیم نیست، اثر فشار زیادی روی مغز ندارد و به احتمال زیاد طی چند هفته آینده بیمار دچار علائم شدید و جدی نمی شود و قطعا به صلاح است انجام این عمل جراحی به پس از تعطیلات نوروز موکول شود.

در بیشتر موارد می توان تومورهای مغزی را بدون ایجاد عارضه مهم جراحی کرد و بیمار را طی چند روز به منزل فرستاد اما همواره احتمال بروز مسائل پیش بینی نشده حین جراحی یا پس از آن وجود دارد و این همان دلیل مهم برای به تاخیر انداختن جراحی تومورهایی است که می توان در انجام عمل آنها عجله نکرد.

پذیرش این موضوع از سوی خانواده بیمار و راهنمایی صحیح پزشک معالج می تواند باعث شود بیمار با آرامش و خیالی آسوده به منزل بازشود تا بعد از تعطیلات دوباره مراجعه کند؛ البته لازم است به بیمار علائم هشدار بروز اتفاقات مهم مغزی ذکر شود تا بتواند در صورت بروز آن علائم در تعطیلات نیز به مراکز اورژانس مراجعه کند.

این علائم هشدار شامل سردرد بسیار شدید به خصوص صبح ها، تهوع، استفراغ، تاری دید، اختلال هوشیاری، ضعف اندام ها یا بروز تشنج های شدید و مکرر با وجود تجویز داروهای ضدتشنج هستند. پیشاپیش آرزوی سالی خوش و توأم با سلامت برای همه بیماران داریم.

دکتر علیرضا طبیب خویی - جراح مغز و اعصاب / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1455

به "درمان تومور مغزی در روزهای پایانی سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تومور مغزی در روزهای پایانی سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید