درگیری لفظی سفرای مسکو و برلین در سازمان ملل متحد بر سر مسئله ونزوئلا

به گزارش نامیت، روز گذشته چهار کشور اروپایی یعنی بریتانیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا اعلام کردند: اگر درخواست مطرح شده برای برگزاری انتخابات ظرف هشت روز آینده با پاسخ مثبت روبرو نشود، آماده هستند تا خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت بشناسند.

درگیری لفظی سفرای مسکو و برلین در سازمان ملل متحد بر سر مسئله ونزوئلا

به گزارش تسنیم به نقل از نشریه فوکوس آلمان، واسیلی ننسایا، سفیر مسکو در سازمان ملل متحد در سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد آمریکا و متحدانش را متهم کرد که یک کودتا را در ونزوئلا تنظیم می نمایند.

وی ضرب الاجل هشت روزه که آلمان و دیگر متحدان اروپایی آن برای دولت مادورو معین نموده اند که انتخابات مجدد را اعلام کند مضحک خواند.

روز گذشته چهار کشور اروپایی یعنی بریتانیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا اعلام کردند: اگر درخواست مطرح شده برای برگزاری انتخابات ظرف هشت روز آینده با پاسخ مثبت روبرو نشود، آماده هستند تا خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت بشناسند.

در این میان کریستوفر هوسگن، سفیر آلمان در سازمان ملل متحد، این انتقادهای همتای خود در مسکو را رد نموده و گفت: این بحران یک تهدید آشکار برای صلح بین المللی است.

هوسگن تاکید نمود که در سخنان ننسایا هیچ چیزی درباره هجوم پناهندگان نشنیده است. به گفته وی تا به حال به دلیل بحران شدید عرضه و مالی در ونزوئلا حداقل حدود 3 میلیون نفر این کشور را ترک نموده اند.

خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا هم ضرب الاجل کشورهای بزرگ اروپایی در مورد برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری تا نهایتا هشت روز آینده را رد نموده است.

خوان گوایدو رئیس مجلس و رهبر مخالفان ونزوئلا روز چهارشنبه خود را رئیس جمهوری موقت این کشور نامید. آمریکا گوایدو را به رسمیت شناخته و خواهان کناره گیری نیکلاس مادورو از سمت ریاست جمهوری شده است. در حالیکه مادورو که در ماه مه سال گذشته در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید، خود را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا می داند و رهبر مخالفان را مهره آمریکا نامیده است.

تا این لحظه، علاوه بر آمریکا، کشورهای کانادا، دانمارک، برزیل، آرژانتین، شیلی، کلمبیا، هندوراس، کوستا-ریکا، گواتمالا،پاناما، پاراگوئه، پرو و البته کشور گرجستان، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته اند. در حالیکه روسیه، کوبا، اورگوئه، مکزیک و بعضی دیگر کشورهای دنیا، همچنان از دولت قانونی مادورو حمایت می نمایند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز حمایت خود را از مخالفان دولت ونزوئلا اعلام نموده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اخیرا خواهان انتخاباتی مطمئن و آزاد در ونزوئلا شده و حمایت خود را از خوان گویدو اعلام نموده است.

روسیه و ترکیه ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام نموده اند که همچنان مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی و مشروع ونزوئلا به رسمیت می شناسند.

ارتش ونزوئلا اعلام نموده که همچنان از رئیس جمهوری قانونی این کشور حمایت خواهد نمود. نیکلاس مادورو روابط دیپلماتیک کاراکاس با واشنگتن را قطع نموده و خواهان خارج شدن دیپلمات های آمریکایی از ونزوئلا ظرف 72 ساعت شده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 579

به "درگیری لفظی سفرای مسکو و برلین در سازمان ملل متحد بر سر مسئله ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری لفظی سفرای مسکو و برلین در سازمان ملل متحد بر سر مسئله ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید