ویزا گروهی بین ایران و روسیه لغو شد، سفر شهروندان به هر دو کشور بدون ویزا

به گزارش نامیت، بنا بر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موافقت نامه لغو ویزا گروهی شهروندان ایرانی و روسی در فروردین ماه سال 1396 (2017) به امضای دولت های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه رسیده بود که امروز (دوشنبه 17 خردادماه 1400) و در پی سفر علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به مسکو، برنامه اجرایی این موافقت نامه امضا شد.

ویزا گروهی بین ایران و روسیه لغو شد، سفر شهروندان به هر دو کشور بدون ویزا

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

اعتبار زمانی اجرای این تفاهم نامه تا 2023 معین شده است. بر این اساس شهروندان دو کشور به صورت گروهی از 5 تا 50 نفر به وسیله آژانس مسافرتی و بدون ویزا می توانند به ایران و روسیه سفر نمایند.

از جمله بندهای برنامه اجرایی این تفاهم نامه که به امضای مشترک علی اصغر مونسان و خانم زارینا دراگوزووا ـ رییس آژانس فدرال گردشگری روسیه ـ رسیده، توسعه همکاری های بلندمدت سودآور متقابل میان شرکت های گردشگری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، توسعه همکاری های درون منطقه ای در حوزه گردشگری، تبادل اطلاعات مربوط به ارزیابی میزان پیشرفت در اجرای موافقت نامه و نیز تبادل منظم اطلاعات مربوط به امنیت گردشگران در قلمرو دو کشور است.

دو کشور همچنین متعهد شدند به منظور صدور ویزا گروهی، فهرست شرکت های گردشگری معتبر را که در چارچوب موافقت نامه حق فعالیت دارند با ذکر نام نهادهای هماهنگ نماینده، شماره ثبت این شرکت ها، اطلاعات تماس و همچنین نمونه مهرهای نهادهای هماهنگ نماینده و شرکت های گردشگری را سالانه با یکدیگر مبادله نمایند.

این موافقت نامه یک معاهده بین المللی محسوب نمی گردد و برای هیچ یک از طرف ها تعهد و حقی را که براساس قوانین بین المللی باشد، ایجاد نمی کند و اجرای آن باید مطابق با مقررات دو کشور باشد.

هر گونه اختلاف ناشی از اجرا یا تفسیر این برنامه اجرایی، با مذاکره میان طرفین به وسیله مجاری دیپلماتیک، حل و فصل خواهد شد.

اعلام شده این برنامه از تاریخ اجرای موافقت نامه میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در زمینه لغو ویزا سفرهای گروهی شهروندان جمهوری اسلامی ایران و شهروندان فدراسیون روسیه منعقدشده در تاریخ 8 فروردین 1396 شمسی برابر با 28 مارس 2017 میلادی، تا تاریخ 31 دسامبر سال 2023 میلادی قابل اجرا است.

طبق اعلام قبلی مسؤولان میراث فرهنگی و گردشگری قرار بود این برنامه اجرایی در سال 2018 امضا گردد که تا به امروز به تاخیر افتاده بود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سال گذشته از امضای برنامه اجرایی این تفاهم نامه خبر داده بود که به دلیل تشدید ویروس کرونا، روسیه امضای این برنامه را بار دیگر به تاخیر انداخت.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1626

به "ویزا گروهی بین ایران و روسیه لغو شد، سفر شهروندان به هر دو کشور بدون ویزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزا گروهی بین ایران و روسیه لغو شد، سفر شهروندان به هر دو کشور بدون ویزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید