روستایی در میان جنگل های بزرگترین پارک خاورمیانه

به گزارش نامیت، هرچند بوم گردی زیاد در این منطقه رونق نگرفته اما اگر روزی ابر و باد و مه خورشید دست در دست هم دهند تا گامی برای رونق مالی این منطقه برداشته گردد بی شک کلبه های بوم گردی در بستر جنگل های بکر و رویایی اینجا می تواند جاذبه ای مفرح و آرامش بخش برای گردشگران باشد.

روستایی در میان جنگل های بزرگترین پارک خاورمیانه

روستای کلین خونی یکی از روستاهای با قدمت منطقه از توابع شهرستان نور در بخش مرکزی دهستان ناتل کنار علیا با جمعیت حدود 234 نفر و 78 خانوار در منطقه سرسبزی واقع شده که شمال و شرق این روستا در حدود 3 کیلومتر را جنگل های بزرگترین پارک خاورمیانه به صورت نعل اسبی احاطه نموده و از غرب به روستای افراسیابکلا، از جنوب به روستای کاردگرکلا، نصرت آباد و حاجی آباد متصل است.

مردم روستا به دلیل محرومیت به شهر مهاجرت نموده اند

ابوالفضل انتظاری، رئیس شورای روستای کُلین خونی شهرستان نور در گفت و گو با نامیت با اشاره به اینکه مردم این روستا به دلیل محرومیت ها به شهر مهاجرت نموده اند، اظهار کرد: عوارض دریافتی روستا به دلیل محرومیت پایین است و این در حالیست که سال های گذشته سازمان همیاری، بخشی از زمین های کلین خونی را تغییر کاربری داد که از این تغییر عوارضی که حق مردم بوده و به نوعی درآمد روستا هم محسوب می شود، هنوز به حساب دهیاری واریز نشده است.

جای گذاری غیرکارشناسانه لوله های آب

وی یا بیان اینکه استفاده از آب آشامیدنی سالم حق مردم همه مردم است، توضیح داد: راستا لوله های آب شرب روستا بسیار غیر کارشناسانه جایگذاری شده است و امیدواریم با یاری شوراهای روستاهای همجوار، لوله متناسب با جمعیت این سه روستا و با نگاه به افق 30 ساله جایگذاری شود.

رئیس شورای روستای کُلین خونی شهرستان نور در ادامه زمین های تحت کشت زراعت را در این منطقه 170 هکتار بیان کرد و اضافه نمود: این روستا ظرفیت بسیاری در حوزه کشاورزی دارد به طوری که به دلیل وجود زمین های متعدد با قابلیت کشت، افرادی از شهرهای آمل و بابل به صورت موقت برای انجام کشاورزی و زراعت به این روستا آمدند.

حفر چاه نیمه عمیق از ضروریت های روستا

انتظاری با بیان اینکه زمین های زیر کشت بسیاری در اینجا وجود دارد اما حقابه سهم روستا بسیار کم است، اعلام کرد: درخواست حفر چاه نیمه عمیق به اداره آبیاری داده شد اما مجوز این کار داده نمی شود و همچنان مردم از 50 چاه سطحی برای کشت و زرع استفاده می نمایند.

وی با اشاره به مجتمع تفریحی که در این روستا احداث شده است، اظهارکرد: مجتمع دشت نور یک شرکت خصوصی بوده که با مجوز تغییر کاربری داده است، عمده فعالیت این مجموعه نیز در حوزه تفریحی توریستی بوده و در حوزه اشتغالزایی و جذب گردشگر برای روستا مؤثر بوده است.

آب شرب روستای کلین خونی در معرض تهدیدی بزرگ!

محمد حبیبی یکی از اهالی روستا نیز در گفت و گو با نامیت اظهار کرد: بیش از 600 خانوار از این روستا به دلیل نبود امکانات کافی مهاجرت کردند که اکثر آنها امروز جوانان تحصیل نموده ای هستند که می توانند با بازگشت خود به این منطقه، کلین خونی را به یک روستای توسعه یافته تبدیل نمایند.

وی، راه های بین مزارع را یکی از مسائل روستا بیان کرد و اضافه نمود: جاده های بین مزارع وضعیت نامساعدی دارد و در فصل کشاورزی عبور و مرور اهالی روستا بسیار سخت است.

این پیرمرد روستایی در ادامه با اشاره به اینکه نهرهای این روستا به صورت سنتی بوده و در زمان کم آبی موجب هدرفت آب خواهد شد، گفت: تغییر این نهرها به حالت بتنی می تواند گامی مؤثر در جهت اصلاح مصرف آب باشد.

وی با اشاره به اینکه لوله کشی آب شرب روستا از راستا زمین های کشاورزی عبور می نماید، توضیح داد: شکستگی لوله های آب شرب در فصل کشاورزی باعث می شود تا سمومی که کشاورزان برای مزارع خود استفاده می نمایند توسط این شکستگی وارد آب شرب مردم روستا شود که بسیار خطرناک است و امیدواریم هر چه زودتر این مشکل اساسی رفع شود.

حبیبی با اشاره به اینکه برای جذب و ماندگاری جوانان در روستا باید سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد، توضیح داد: جوانان این روستا نیازمند زمین ورزشی هستند که متأسفانه نبود آن باعث شده تا آنها مسافت زیادی را تا شهر برای پر کردن اوقات فراغت خود طی نمایند و همین آنها را از بودن و ماندن دائم در روستا دلسرد می نماید.

وی در انتها یادآورشد: می توان با ایجاد آب بندان در روستا و استفاده از آن هم برای مصارف کشاورزی و هم ورود مسافران و تفرج گردشگران درآمدزایی مناسبی را برای اهالی روستا فراهم آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 144

به "روستایی در میان جنگل های بزرگترین پارک خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی در میان جنگل های بزرگترین پارک خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید