فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن برای اولین بار نمونه گازهای اعماق فضا را به زمین آورد

به گزارش نامیت، دانشمندان به دنبال کشف منبع حیات زمینی روی سیارک ها هستند و به همین علت چنین نمونه هایی برای آنها بسیار ارزشمند است.

فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن برای اولین بار نمونه گازهای اعماق فضا را به زمین آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، ماموریت فضاپیمای هایابوسا 2 با موفقیت به پایان رسید و توانست نخستین نمونه های سیارکی ریوگو را به زمین منتقل کند. ژاپن با نمایش نمونه خاک سیارک ریوگو از جمع آوری نمونه گاز این سیارک خبر داد. این نخستین بار است که نمونه گاز از اعماق فضا به زمین منتقل می شود.

دانشمندان JAXA (سازمان فضایی ژاپن) این محفظه ارزشمند را به آزمایشگاه QLF منتقل کرده تا به بررسی آن بپردازند. شواهد اولیه از گازهای کمیاب در این محفظه خبر می دهد. در ابتدا مشخص نبود که این گازها از ریوگو وارد محفظه شده یا از زمین؛ اما بررسی های ثانویه آزمایشگاه QLF روی گازهای کشف شده تایید می کند که گازها منشا فرازمینی دارند.

نمونه خاک جمع آوری شده از سیارک ریوگو

جاکسا در جریان کنفرانس مطبوعاتی بیان نمود که حدود ساعت 11 صبح امروز به وقت محلی محفظه A کپسول فضاپیمای هایابوسا 2 را در ساگامیهارا ژاپن باز کرده اند. وزن نمونه جمع آوری شده 100 میلی گرم است که اصطلاحا به صورت غیررسمی به آن tamatebako یا جعبه گنج می گویند.

دانشمندان جاکسا قصد دارند طی روزهای آینده محفظه C را نیز باز کرده و با کمک میکروسکوپ نوری و بررسی طیف های مادون قرمز، نمونه های جمع آوری شده را بررسی کنند.

اوایل سال 2021 بررسی های بیشتری روی نمونه های جمع آوری شده انجام خواهد شد. در پایان سال 2021 نیز، این نمونه ها با سایر نمونه های جمع آوری شده توسط آژانس های فضایی از جمله ناسا به اشتراک گذاشته می شود.

دانشمندان به دنبال کشف منبع حیات زمینی روی سیارک ها هستند و به همین علت چنین نمونه هایی برای آنها بسیار ارزشمند است. ناسا با فضاپیمای OSIRIS-REx به دنبال برگرداندن نمونه ای از سیارک بنو به زمین بود و دانشمندان جاکسا نیز در تلاش هستند نمونه هایی را جمع آوری کنند.

کاوشگر جاکسا نزدیک به یک سال قبل از ریوگو جدا شد و درنهایت با محموله خود در تاریخ 16 اذرماه در منطقه وومرا استرالیا به زمین نشست.

جاکسا، کپسول حاوی نمونه جمع آوری شده را باز کرده به گنج ارزشمند جمع آوری شده از فضا دسترسی پیدا کرده است. نخستین تصاویر این جعبه گنج در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.

فضاپیمای هایابوسا 2 سال های 2018 و 2019 در حدود 16 ماه در حال ماموریت برای جمع آوری نمونه از سیارک ریوگو بوده و با دو بار برخورد روی سطح سیارک، نمونه هایی را جمع آوری و در کپسول ذخیره کرده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1329

به "فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن برای اولین بار نمونه گازهای اعماق فضا را به زمین آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای هایابوسا 2 ژاپن برای اولین بار نمونه گازهای اعماق فضا را به زمین آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید