فیلم های بخش نگاه نو جشنواره فجر 98 معرفی گردید

به گزارش نامیت، اسامی فیلم های بخش نگاه نو جشنواره فجر 98 معرفی گردید. اعضای هیات انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر پس از انتها جمع بندی آرا فیلم های بخش نگاه نوی جشنواره سال جاری را معرفی کردند. اعضای هیات انتخاب جشنواره فجر 98 عبارتند از: محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی.

فیلم های بخش نگاه نو جشنواره فجر 98 معرفی گردید

فیلم های بخش نگاه نو جشنواره فجر 98 به شرح زیر است:

آن شب

کارگردان: کورش آهاری

تهیه نماینده: محمد درمنش

مهم ترین نکته ای که از فیلم می دانیم بازی شهاب حسینی در آن است و این که فیلم در آمریکا فیلمبرداری شده. جفری آلارد سرمایه گذار فیلم مشهور کشتار با اره برقی در تگزاس هم در تامین سرمایه فیلم مشارکت داشته است. این فیلمی معمایی و رمزآلود است.

داستان فیلم آن شب راجع به زوجی ایرانی است که در یکی از هتل های آمریکا حبس شده اند و نیروهای بیگانه ای در آن جا حضور دارند که می خواهند آن ها با رازهایی که از یکدیگر پنهان نموده اند روبه رو شوند. فیلم سینمایی شب محصولی از کمپانی ماموت پیکچرز است. این فیلم با همکاری کمپانی (Seven Skies Entertainment) به مدیریت شهاب حسینی فراوری خواهد شد. این فیلم اولین فیلم شهاب حسینی در آمریکا خواهد بود.

بی صدا حلزون

کارگردان: بهرنگ دزفولی زاده

تهیه نماینده: مرتضی شایسته

بهرنگ دزفولی زاده به عنوان عکاس سینمایی چهره شناخته شده ای است. هانیه توسلی، مهران احمدی، پدرام شریفی و محسن کیایی بازیگران فیلم هستند. محمد رهگذر فیلمنامه را نوشته و فیلم داستان زنی است که بین احساس و منطقش باید تصمیم بگیرد. نکته فیلم این جاست که بیش از 30 لوکیشن برای فیلمبرداری داشته و به این ترتیب یکی از پرلوکیشن ترین فیلم های اولی سال جاری و حتی سال های اخیر محسوب می گردد.

پدران

کارگردان: سالم صلواتی

تهیه نماینده: شهرام مسلخی

راهنمایی هاشمی و گلاره عباسی بازیگران این فیلم هستند که خبر چندانی از آن منتشر نشده. محمدرضا گوهری فیلمنامه را نوشته و داستان آن رویارویی دو نسل را روایت می نماید که می تواند حادثه بیافریند. در پدران حادثه ای دو نسل را رو در روی یکدیگر قرار می دهد.

سالم صلواتی از فیلمسازان کردستانی با فیلم زمستان آخر به شهرتی بین المللی رسید و این فیلم جوایز متعددی در جشنواره های بین المللی از جمله جشنواره فیلم لبنان و بغداد را از آن خود کرد. نخستین فیلم او، فیلم کوتاهی به نام رویاهای برفی بود که این فیلم، هم در ایران و هم به صورت بین المللی مورد تحسین واقع شد.

پوست

کارگردان: بهمن ارک و بهرام ارک

تهیه نماینده: محمدرضا مصباح

برادران ارک تبریزی هستند و فیلم پوست بعد از چند فیلم ویدیویی نخستین فیلم ترکی سینمای ایران محسوب می گردد. سال 1396 فیلم کوتاه حیوان ساخته بهمن و بهرام ارک جایزه سینه فونداسیون کن و سیمرغ بلورین جشنواره فجر را به دست آورده بود. موضوع این فیلم عشق، جادو و خرافه پرستی است و درباره خانواده ای است که شامل یک مادر و پسر هستند و زندگی آن ها به دلیلی دچار مشکل می گردد. فیلم برداری این فیلم، در روستای باویل شهرستان اسکو اجرا شده و بازیگرانش هم ترک زبان هستند.

دشمنان

کارگردان: علی درخشنده

تهیه نماینده: مجید برزگر

مجید برزگر خودش فیلمساز خاصی است و می گردد انتظار داشت که سراغ فیلمسازانی برود که ایده یا سبک خاصی داشته باشند. رویا افشار و ندا جبرئیلی بازیگران فیلم دشمنان هستند. فیلم در شهرک اکباتان فیلمبرداری شده که اولین اثر مجید برزگر یعنی فصل باران های موسمی هم آن جا ساخته شده بود.

علی درخشنده به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز در سینمای ایران فعال بوده است. او پیش تر درباره فیلم دشمنان گفته بود: دشمنان فیلمی با موضوع اجتماعی و درباره تنهایی انسان هاست. به طور کلی تنهایی موضوعی است همه به نوعی درگیر آن هستند و می خواهند یک حریم شخصی و خصوصی داشته باشند اما کمتر چنین موقعیتی برای افراد پیش می آید زیرا به محض اینکه کسی تنها می گردد دیگران می خواهند علت را بیابند و ببینند که چرا او تنهاست.

در خلاصه داستان فیلم دشمنان آمده است: آدم فکر می کنه هر چی سن و سالش بالاتر می ره قوی تر می شه اما نه، ما هر روز حساس تر می شیم؛ حتی بیشتر از وقتی که جوان بودیم تنهایی و غم و شادمانی رو حس می کنیم با یه فرق کوچیک، می دونی که منظورم چیه؟ و هر دو سکوت کردند.

روز صفر

کارگردان: سعید ملکان

تهیه نماینده: سعید ملکان

این فیلم احتمالا کنجکاوی برانگیزترین فیلم اولی سال جاری است چون نام سعید ملکان را بر خودش دارد. سعید ملکان چهره پرداز مشهور سینمای ایران و تهیه نماینده و پشت یکی از مهم ترین فیلم اولی های سال های اخیر یعنی ابد و یک روز سعید روستایی. او از آن کسانی است که وقتی سر یک فیلم حضور دارد می گردد به نتیجه اش امیدوار بود. حالا اولین فیلم خودش را ساخته است که امیر جدیدی و ساعد سهیلی بازیگران نقش اول آن هستند. چند بازیگر خارجی و بازیگران تئاتر هم در این فیلم جلوی دوربین رفته اند.

درباره فیلم اخبار چندانی منتشر نشده و فقط شنیده می گردد که روایتی متفاوت از یک اتفاق ملتهب معاصر است.

فیلمنامه روز صفر را سعید ملکان و بهرام توکلی با همکاری هم نوشته اند.

ریست

کارگردان: محمدرضا لطفی

تهیه نماینده: سیدامیر سیدزاده

محمدرضا لطفی منتقد سینما پیش تر چند فیلم ویدیویی ساخته بود که در بخش هنر و تجربه هم به نمایش درآمدند. مهم ترین فیلمش روایت ناپدید شدن مریم بود و حالا با فیلم ریست در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا نموده است.

رضا بهبودی بازیگر فیلم است و فیلمنامه را هم خود لطفی نوشته است. فیلم گویا ساختار متفاوتی را در سینمای ایران تجربه نموده است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: احساس می کنم دیوونه شدم. یه جورایی به تمام دوربین های مداربسته که دارن آدم رو کنترل می کنن حساسیت پیدا کردم. اونقدر توی این ماجرا غرق شدم که احساس می کنم پشت همه این دوربینا یه نفره، یه نفر که چهار چشمی داره منو نگاه می کنه!

شنای پروانه

کارگردان: محمد کارت

تهیه نماینده: رسول صدرعاملی

یکی دیگر از فیلم های کنجکاوی برانگیز جشنواره فجر به خاطر اسم کارگردانش که از مستندسازان مشهور و حرفه ای سینمای ایران است و تهیه نماینده اش که رسول صدرعاملی فیلمساز قدیمی است.

جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی و پانته آ بهرام از بازیگران فیلم هستند. فیلمنامه شنای پروانه با مضمونی اجتماعی توسط محمد کارت، حسین دوماری و پدرام پورامیری نوشته شده است، در خلاصه داستان آن آمده است: در جنوب شهر، شنای پروانه طوفان به پا می نماید. از حسین امیری و پدرام پورامیری این روزها فیلم جان دار روی پرده سینماست که فیلم اول خودشان محسوب می گردد و پارسال با این فیلم در بخش نگاه نو حضور داشتند.

گویا فیلم حال و هوای فیلم های خود صدرعاملی را دارد و بحث نوجوانان مساله اصلی آن است. صدرعاملی گفته بود کسانی که با فیلم های دیشب باباتو دیدم آیدا و من ترانه پانزده سال دارم ارتباط برقرار نموده بودند احتمالا از این فیلم هم لذت خواهند برد.

فیلم در جنوب تهران فیلمبرداری شده است. پارسال هم در بخش نگاه نو آرش لاهوتی را با روزهای نارنجی داشتیم که از سینمای مستند به داستانی آمده بود.

کشتارگاه

کارگردان: عباس امینی

تهیه نماینده: جواد نوروزبیگی

این هم یک فیلم مهم دیگر بخش نگاه نو است. عباس امینی را با فیلم هندی و هرمز می شناسند که جوایز زیادی کسب کرد. او سابقه ساخت چندین فیلم ویدیویی دارد و در فیلم جدیدش مانی حقیقی، حسن پورشیرازی و باران کوثری بازی می نمایند.

در خلاصه داستان کشتارگاه آمده است: امیر چند ماهی است که از فرانسه دیپورت شده است، او بخاطر پدرش شریک یک جنایت هولناک می گردد.

لباس شخصی

کارگردان: امیرعباس ربیعی

تهیه نماینده: حبیب والی نژاد

یکی از محصولات سازمان فرهنگی و هنری اوج که سال جاری گویا چندین اثر برای حضور در جشنواره فیلم فجر دارد.

بخشی از این فیلم در زندان قزلحصار فیلمبرداری شده است. بندر انزلی هم جزو لوکیشن های فیلم بود. در خلاصه داستان لباس شخصی آمده است: بهترین حربه برای ضربه، دوستی است. چون پیچیدگی در سادگی اوست. به لباس شخصی ها بیشتر شک کن!

اسم و خلاصه داستانش باعث می گردد که جزو فیلم های کنجکاوی برانگیز بخش نگاه نو گردد. البته در میان گروه بازیگرانش نام شناخته شده ای وجود ندارد.

بعد از اعلام اسامی بخش فیلم های نگاه نو البته یک سری حرف و حدیث هم پیش آمد از جمله این که حضور سه فیلمی که فیلم اول سازندگانشان نیستند تعجب برانگیز شده. ریست دومین فیلم محمدرضا لطفی بعد از روایت ناپدید شدن مریم است. فیلمی که در جشنواره فجر هم حضور داشته و حتی اکران هم شده. سالم صلواتی پیش از این زمستان آخر را ساخته که چندین جایزه جهانی گرفته و عجیب رین مورد عباس امینی است که با چهارمین فیلمش در بخش نگاه نو حضور یافته و دو فیلمش هم اکران شده است. اتفاقی که قاعدتا هیات انتخاب برای آن شرحی خواهند داشت یا ممکن است به پروانه فیلم ها مربوط باشد.

در سال های اخیر بخش نگاه نو با معرفی فیلمسازانی مثل سعید روستایی، محمدحسین مهدویان و همایون غنی زاده اهمیت زیادی پیدا نموده است.

در شرح اعضای هیات انتخاب هم بدانید که دکتر محمد احسانی عضو شورای پروانه نمایش فیلم سینمایی و مدیر شبکه های تماشا، نمایش و نسیم، دکترمحمود اربابی فیلمنامه نویس و عضو پیشین شورای نظارت و ارزشیابی، عضو شورای پروانه ساخت و معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی، همایون اسعدیان فیلمنامه نویس، تهیه نماینده، کارگردان و رییس هیات مدیره خانه سینما، یلدا جبلی فیلمنامه نویس، تدوینگر و کارگردان جوان سینما، رضا درستکار منتقد، نویسنده کتاب های سینمایی و مستندساز، سید محمود رضوی تهیه نماینده سینما و عضو شورای صنفی نمایش و دکتر حسین کرمی عضو شورای پروانه ساخت و نمایش فیلم های سینمایی و قائم مقام معاونت سیما هستند.

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه 1398 برگزار خواهد شد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 711

به "فیلم های بخش نگاه نو جشنواره فجر 98 معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم های بخش نگاه نو جشنواره فجر 98 معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید