مسیر سخت 8 روستای ایران برای کسب عنوان جهانی

به گزارش نامیت، خبرنگاران: 8 روستای کشور برای انتخاب به عنوان روستای جهانی از طریق سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به رقابت می پردازند.

مسیر سخت 8 روستای ایران برای کسب عنوان جهانی

روزنامه توریسم نوشت: روستای کندوان استان آذربایجان شرقی، روستای میمند کرمان، روستای سهیلی هرمزگان، روستای قاسم آباد گیلان، روستای کندلوس مازندران، روستای پالنگان کردستان، روستای ابیانه اصفهان و روستای بیشه لرستان روستاهایی هستند که به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهند کرد.

رقابت سختی پیش روست و انتخاب شدن روستاهای ایران افقی روشن در پیش روی گردشگری کشور خواهد گشود. برای انتخاب نهایی هر یک از این 8 روستا، ایران راه دشواری پیش رو دارد که باهمت ملی می توان به نتیجه مطلوب رسید.

شروع یک رقابت جهانی

در ابتدای کار با تشکیل کارگروه روستاهای جهانی از سوی معاونت گردشگری 130 روستا از بین کل روستاهای کشور وارد مرحله اولیه انتخاب شدند. سپس این تعداد به 30 روستا و در ارزیابی نهایی به 8 روستا رسیدند تا با تکمیل پرونده از طریق مدیران استانی و ارسال آن به معاونت گردشگری تا خاتمه خردادماه سال جاری، سهم جمهوری اسلامی ایران برای بهره مندی از فرصت بین المللی ایجاد شده از طریق سازمان جهانی گردشگری حفظ شود.

روستاهای جهانی چرا و چطور انتخاب می شوند؟

سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) از سال 2021 موضوعی را تحت عنوان دهکده های جهانی گردشگری مطرح و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها عنوان نمود. بر این اساس موضوعاتی از جمله چشم انداز ها طبیعی، فرهنگی، ارزش ها و فعالیت های محلی شامل خوراک شناسی و حفظ هویت بومی روستاها مورد تاکید قرار گرفت.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

فهرست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

بر این اساس در سال 2021، 44 روستا از 32 کشور در سراسر پنج منطقه جهان انتخاب و در سال 2022 به همین تعداد روستای جهانی معرفی شدند که همه آنها به دلیل منابع طبیعی و فرهنگی خود و همچنین اقدامات مبتکرانه و متحول کننده و تعهد به توسعه

سال جاری تعداد کاندیداها به شدت افزایش پیدا کرده است و هم اکنون تعداد کل کاندیداها در سطح جهان به 1256 روستا رسیده است که طبق تجربه سال های گذشته، از این تعداد کمتر از 50 روستا به عنوان روستاهای جهانی در فهرست روستاها قرار خواهند گرفت.

رقابتی نفسگیر در پیش است

رقابت به نسبت سال های گذشته بسیار سخت شده است و کمتراز یک درصد احتمال انتخاب شدن در این رقابت وجود دارد.

دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از منابع طبیعی، پایداری مالی، پایداری اجتماعی، پایداری محیطی، توسعه و یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت بندی گردشگری، زیرساخت و اتصال و همچنین بهداشت، ایمنی و امنیت از جمله معیارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی گردشگری بوده است که کارگروه مذکور با لحاظ کردن آنها 8 روستای منتخب را تایید کرده است.

اگر انتخاب شویم چه می شود؟

روستاهایی که از طریق سازمان جهانی گردشگری معرفی شوند از اطلاع رسانی بین المللی و امتیازهای تبلیغاتی به عنوان نمونه ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی بهره مند خواهند شد، مانند آنچه در وب سایت ابتکاری UNWTO در بهترین دهکده های گردشگری به نمایش گذاشته شده است.

دریافت دیپلم و یا پلاک امضا شده از طریق دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، عضویت در شبکه روستاهای جهانی و نیز تبدیل شدن به فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش ها و در کل یاری رساندن به رشد گردشگری کشور برشی از دستاوردهای این مهم به شمار می آید.

زمانی برای همت ملی

چنانچه از 100 امتیاز در نظر گرفته شده بتوانیم 80 امتیاز را کسب کنیم وارد مجموعه روستاهای جهانی خواهیم شد.با توجه به اینکه سازمان جهانی گردشگری ارزیاب حضوری به کشورها نخواهد فرستاد، از این رو محتوای موجود در فضای مجازی شامل عکس، فیلم و نیز نظر مخاطبان یکی از ملاک های مهم انتخاب خواهد بود.

8 اداره کل استانی جهت تکمیل پرونده روستاهای جهانی وظیفه مهمی بر دوش دارند. تشکیل جلسه با واحد مرتبط با روستاها در استانداری به منظور همکاری در تکمیل زیرساخت و برگزاری جشنواره های مرتبط، تهیه کلیپ و تیزر تبلیغاتی به زبان انگلیسی، تهیه اقلام تبلیغاتی مرتبط، طراحی وبسایت، عکاسی از جاذبه های گردشگری روستا، مستندسازی تامین زیرساخت ها، دسترس پذیر کردن جاذبه های گردشگری روستاها برای معلولین و افراد کم توان، انجام امور مربوط به حفاظت از محیط زیست از قبیل راهکارهای کاهش مصرف پلاستیک، جمع آوری زباله و غیره بخشی از امور اجرایی محول شده استانی به شمار می آیند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 تیر 1402 بروزرسانی: 25 تیر 1402 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 2198

به "مسیر سخت 8 روستای ایران برای کسب عنوان جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیر سخت 8 روستای ایران برای کسب عنوان جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید