پرونده چوگان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد

به گزارش نامیت، پرونده نامزدی ثبت جهانی چوگان به یونسکو ارسال شد تا مرکز میراث جهانی یونسکو، تصمیم نهایی خود را در اجلاس سال 2017 نسبت به جهانی شدن این بازی اعلام کند.

پرونده چوگان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی، اظهار داشت که پرونده نامزدی ثبت دنیای چوگان با حمایت مسئولان مرتبط با این ورزش و پس از آنالیز و تکمیل نهایی از سوی مسئول تهیه پرونده این بازی روز پنجشنبه 11 فروردین ماه (30 می) به دبیرخانه کمیته میراث ناملموس یونسکو ارسال شد تا پس از آنالیز و ارزیابی در سال 2017 در کمیته میراث دنیای یونسکو مطرح گردد.

طالبیان، ورزش های زورخانه ای و چوگان را از جمله ورزش های کهن ایران دانست که رد پای آن را می توان در همه جای تاریخ کهن ایران زمین دید و در ادامه اعلام کرد، قدیمی ترین میدان چوگان در ایران در میدان امام اصفهان مربوط به دوره صفویه است که معروفیت دنیای دارد.

وی اعلام کرد:

در سالی که از سوی ایکوموس میراث ورزش نام گذاری شده، باید ایجاد موزه ورزش و ثبت دیگر عناصر تاریخی مرتبط با ورزش مانند میادین اسب دوانی و غیره در اولویت قرار گیرد.

مرتضی رضوانفر، مسئول تهیه پرونده چوگان، نیز این بازی را یک بازی سنتی سوار بر اسب همراه با موسیقی و روایتگری دانست و گفت:

این بازی دارای سه بخش اصلی شامل چوگان بازی، اجرای موسیقی محلی و روایتگری (نقالی و مرشدخوانی) است که قدمتی 2000 ساله دارد و ابتدا در میان عشایر رواج داشته و سپس به مرور زمان به علت کارکردهای فرهنگی اجتماعی نهفته در آن عمومیت یافته است.

او افزود توسعه بخش ورزشی بازی چوگان در بیش از 100 کشور دنیا، به شکل ورزش پولو نشانه ای از جذابیت، اهمیت و توانایی های این بازی است که تنها بخش ورزشی آن دنیای شده است.

وی گفت: چوگان در تاریخ 2000 ساله خود به مجموعه ای از تنوعات فرهنگی و خلاقیت های بشری تبدیل شده است. دو عنصر ماندگاری و توسعه جغرافیایی در این بازی علتی بر وجود تنوع و خلاقیت بشری در این بازی است.

به اعتقاد وی ثبت چوگان می تواند باعث توجه و آگاهی بیشتر جوامع شهرنشین به ارتباط میان انسان، هنر، طبیعت و حیوانات در جوامع بومی گردد و همین تنوعات باعث شده تا در ایران این بازی شاه بازی ها نام بگیرد.

مسئول تهیه ثبت این پرونده با اشاره به برگزاری این بازی در منطقه ها مختلف کشور اضافه نمود:

در طول 34 سال گذشته انجمن های چوگان در چهار منطقه تهران، قزوین، کرج، اصفهان و بعلاوه انجمن مرکزی چوگان در تهران تأسیس شده است.

منبع: کجارو / خبرآنلاین
انتشار: 2 بهمن 1400 بروزرسانی: 2 بهمن 1400 گردآورنده: namit.ir شناسه مطلب: 1862

به "پرونده چوگان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده چوگان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید